Litomyšl letos mění okolí zámku. Za půl miliardy korun

Search
Close this search box.

4.6.2012 Mladá fronta DNES str. 10 Příloha – Smetanova Litomyšl

 

Až lidé přijedou do Litomyšle na operní festival, ocitnou se uprostřed proměny, která z ošuntělých a zanedbaných budov v okolí renesančního zámku udělá perfektně opravené a dobře využité památky.

Akce revitalizace zámeckého návrší za 400 milionů korun podpořená Evropskou unií výrazně změní prostředí tradičního festivalu. Opravena bude příští rok někdejší konírna, kočárovna, zámecký pivovar, v němž se narodil Bedřich Smetana, ale i piaristický chrám.
Na jaře 2014 bude v novém i Regionální muzeum, jehož revitalizace bude stát dalších 86 milionů korun.
Půl miliardy pro desetitisícové město je ovšem na poměry nejen Pardubického kraje obrovská částka.
Stavba je teprve na začátku, a tak lidé budou moci zahlédnout jen ukázky toho, jak bude okolí zámku po opravě vypadat.

Návštěvníci uvidí archeologické nálezy

„Chtěli bychom, aby se nasvítila nová fasáda jízdárny či konírny. Rádi bychom ukázali, jak to bude krásné, a zároveň se omluvili, že návštěvníci nebudou mít letos takový komfort, jaký by si zasloužili," uvedla mluvčí Litomyšle Michaela Severová.
Stavbaři před festivalem zasypou výkopy na prvním nádvoří. „Bude možné tudy chodit bez problémů jako obvykle, pouze některé vykopávky budou odhalené a nasvícené, aby lidé viděli, co tam archeologové našli," uvedla Severová.
Toalety budou letos umístěny v provizorních buňkách, které ale popravdě řečeno nabídnou podstatně větší komfort než ty původní.
Na desetitisícové město rozsahem obrovská stavba bude při příštím ročníku už z větší části hotová.
„Samozřejmě se na to těšíme, bude to pro nás úžasné. Budeme mít skvělé zázemí na společenské akce, v kočárovně bude k dispozici cafeterie, nebudeme už muset používat provizorní stánky. Celé se to posune k úrovni evropských festivalů, už to nebude žádná improvizace," řekl ředitel festivalu Jan Pikna.
V rámci revitalizace zmizel někdejší amfiteátr, kde se původně odehrávala operní představení. Nahradí ho prostranství, kam se opera opět vrátí.
„Moc se těším, až budeme moci opery pořádat v nově upraveném prostoru. V rozpadávajících se konstrukcích z padesátých let už to nešlo, na pískovcové a betonové jeviště jsme museli stavět kompletní druhé jeviště ze dřeva, do betonových patek už nebylo možné instalovat celou sadu laviček," popisuje Pikna. Podle něj tam vznikne místo, které bude možno variabilně využívat s mnohem větší režijní kreativitou.
„Představení už nebude vázáno jenom na jeviště, ale scény se budou moci rozehrát přímo v parku a diváka obklopit téměř ze všech stran. Mimo konání pořadů pak bude zatravněné prostranství místem pro odpočinek podobně jako Klášterní zahrady," dodal Pikna.
Díky revitalizaci návrší získá festival ještě jeden prostor pro koncerty. Piaristický chrám, jehož interiér byl za minulého režimu Piaristický chrám a regionální muzeum.
zcela zdevastován. „Chrám budeme využívat pro veškerá oratoria. Navíc plánujeme, že bychom v něm během roku každý měsíc provedli jednu celebrovanou mši slavného autora," řekl Pikna. Litomyšl by zde chtěla dát šanci amatérským sborům. „Představujeme si to tak, že by se na to celý rok připravovali a bylo by to pro ně jakousi metou," upřesnil.
Ovšem obnova návrší toho zahrnuje mnohem víc.

Turisté najdou v okolí zámku zábavu

Díky dotaci Litomyšl dokončí opravu zámeckého pivovaru, dá do pořádku jízdárnu, konírnu, první a horní nádvoří, kočárovnu, anglický park, předzámčí i piaristickou kolej a piaristický kostel. Právě v piaristickém chrámu bude otevřeno nové muzeum ze sbírek královéhradecké diecéze. Součástí celé obnovy návrší je totiž projekt nazvaný Andělé na návrší. Jím vznikne trvalá expozice ze sbírek diecéze v sakristiích a na emporách piaristického kostela. Štědrá dotace, věnovaná litomyšlským památkám a okolí zámku, má už podle státem nastavených podmínek přivést do historického prostředí děti. V Litomyšli proto vymysleli takzvanou Školu na zámku – děti by sem měly jezdit na výukové programy podobně jako do školy v přírodě.
„Celá třída přijede na týden a škola si vybere, zda se bude více věnovat historii, divadlu, literatuře. Pracovat s nimi budou lektoři. Děti budou bydlet v zámeckém pivovaru," popisuje plány mluvčí Litomyšle Michaela Severová. Na návrší také vznikne Centrum pro restaurování, kde se budou vzdělávat odborníci na památkovou péči nebo i majitelé památek a zájemci z veřejnosti.
Město chce památky oživit tak, aby si na sebe začaly vydělávat. Proto by sem měly návštěvníky lákat různé programy a akce, jiný má být nakonec i přístup k prohlídkám na zámku. Třeba děti by měly mít vlastní program, který by je zaměstnal po dobu, kdy budou chtít být rodiče na prohlídce.
„Doufáme, že po rekonstrukci vydrží turisté na návrší třeba celý den," přeje si hlavní architekt Ivo Koukol.

Muzeum bude otevřenější

Na revitalizaci návrší navazuje i velkorysá obnova a rozšíření Regionálního muzea v Litomyšli pod zámkem.
Nejvýraznějšími změnami, které jsou v projektu architekta Josefa Pleskota zakresleny, je vybudování nových přístupových cest.
Podle ředitele René Klimeše je muzeum svým umístěním a náplní nejlepším místem, kde by nově příchozí návštěvník měl začít návštěvu Litomyšle. I v případě, že se rozhodne muzejní programy nenavštívit, bude moci ze směru od náměstí na zámek či opačně budovou muzea projít.
„Aniž by člověk vstoupil do placených prostor – expozic, může posedět v kavárně a vyjít druhým vchodem. Bude procházet prostory, které budou expozičně využity – projde tedy muzeem a něco uvidí, aniž by zaplatil vstupné," upozorňuje na novinku Klimeš.

Foto popis| Co se změní Prostor mezi piaristickým chrámem, piaristickou kolejí a litomyšlským zámeckým areálem by měl být v budoucnu po právě probíhající rekonstrukci více spojený než dosud.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz