Litomyšl předá štafetu Unie

Search
Close this search box.

8.1.2009 Mladá fronta DNES str. 2 Kraj Pardubický STANISLAVA KRÁLOVÁČeské předsednictví Evropské unie na kulturním poli skončí v Litomyšli, kde je převezmou Švédové

Pardubice – Česká republika řídí na půl roku Evropskou unii. Zatímco během šestiměsíčního maratonu Pardubický kraj příliš vidět nebude, osladí to Unii až v cílové rovině při předávání pomyslného štafetového kolíku kulturních a dalších akcí, které doprovázejí předsednictví Evropské unie. Kapitánskou pásku si v Litomyšli navlékne Švédsko.
"Osmadvacátého června předáme na festivalu Smetanova Litomyšl symbolickou štafetu kulturních a dalších doprovodných akcí Švédsku. Předání proběhne společným česko – švédským koncertem. Na něm zazní část Smetanovy Mé vlasti, což se přímo nabízí, protože Bedřich Smetana v Göteborgu pobýval, druhou částí koncertu bude skladba švédského královského kapelníka Leifa Segerstama, který celý česko – švédský koncert povede," řekl ředitel festivalu Smetanova Litomyšle Jan Pikna.
Na společném koncertu obou zemí by měli být přítomni ministři kultury obou států, nahlas se mluví i o účasti švédské princezny. Přímý přenos koncertu bude od dvaceti hodin přenášet Česká televize.
Předávání kulturního předsednictví není jediná akce, kterou se chce kraj předvést. V Bruselu se zaměří především na propagaci významných osobností kraje amístní speciality. První velkou akcí bude v polovině ledna výstava o životě a díle Bohuslava Martinů. V květnu se lidé v Bruselumůžou těšit na výstavu o africkém cestovateli Emilu Holubovi. "Při těchto akcích představíme i místní speciality, například pardubický perník nebo místní piva, která zde sklízejí velké úspěchy, podporujeme tak nepřímo i podnikatelskou sféru v kraji," řekl zmocněnec Pardubického kraje v Bruselu Radek Václavík.
Zástupci Evropské unie však navštíví v rámci poznání předsedající země i Pardubický kraj. Osmého května si kladrubské bělouše prohlédne stovka velvyslanců členských zemí při Evropské unii.
Kraj se bude dál podílet i na dalších kulturně-společenských akcích. Jednou z nich je společná výstava nejlepších uměleckých děl ze všech krajů s podtitulem "Dvacítky: Generace nové Evropy" pro mladé lidi narozené okolo roku 1989, která bude na jaře letošního roku vystavena v prostorách budovy Evropské komise. Celé předsednictví v Bruselu ukončí Czech Street Party, která je plánována ve spolupráci se Stálým zastoupením České republiky při EU a Úřadem vlády ČR na hlavním bruselském náměstí v historickém centru města a uskuteční se 27. června a oficiálně v Bruselu ukončí české předsednictví.
Příprava na předsednictví Pardubického kraje přijdou kraj zhruba na tři miliony korun, ačkoli původně byly náklady ještě o půl milionu vyšší. Kulturní akce, výstavy a semináře jsou určeny jak pro odbornou veřejnost, činitele evropských institucí, představitele členských i nečlenských zemí EU, tak i pro širokou veřejnost a média.

***

*Pardubický kraj a EU Akce spojené s předsednictvím České republiky V Pardubickém kraji – předání kulturního předsednictví mezi Českou republikou a Švédskem na festivalu Smetanova Litomyšl – 28. června v Evropské unii – výstava o životě a díle Bohuslava Martinů (druhá polovina ledna) – výstava věnovaná cestovateli Emilu Holubovi (květen ) – výstava fotografií Štěpána Bartoše v Berlíně – 16.1. a v Bratislavě – 4.3.

Foto popis| ZAČÍNÁME. Slavnostní nasvícení kyvadla "Stroj času" na pražské Letné o půlnoci na 1. ledna 2009 symbolizovalo začátek českého předsednictví EU.
Foto autor| FOTO: ČTK

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz