Litomyšl pustošila vichřice, město zůstalo bez elektřiny

Search
Close this search box.

27.6.2008 Svitavský deník str. 1 Titulní strana
MAGDALENA NAVRÁTILOVÁ

Nejpostiženější z celého okresu je Litomyšlsko. Řádění se nevyhnulo Svitavám a Poličce. Vichřice za sebou nechala popadané stromy, poškozená auta, srolované střechy a vytrhané sloupy vedení.

Litomyšl/ Přírodní živel ve středu večer postihl svitavský okres. Nejvíce zasáhl Litomyšlsko a Poličsko. Kalamitní stav ochromil dopravu. Vytrhané sloupy elektrického vedení přerušily dodávku energie. Lidé v Litomyšli zůstali bez proudu i včera ráno.
"Po obloze se valily obrovské černé mraky. Tušili jsme, že přijde něco hrozného," přirovnává zážitek ze středečního večera ke katastrofickému filmu Jaroslav Sodomka, který se stará o bezproblémové parkování vozidel návštěvníků Smetanovy Litomyšle. Festival předčasně řádění živlů ukončilo. V padesátileté historii takovou kalamitu nikdo nepamatuje.
Zklamaní byli všichni, kteří přijeli na Bernsteinovu Kadiš, protože druhá půlka měla být vyvrcholením koncertu. Tři Japonky vyhnal déšť, stejně jako další návštěvníky do zámeckého pivovaru.
Pořadatelé Smetanovy Litomyšle svolali okamžitě krizový štáb. "Zažili jsme velké bouřky, ale to, co se přihnalo ve středu večer od Pardubic, jsme tady ještě nezakusili," srovnával zkušenosti s předchozími výkyvy počasí místopředseda správní rady Radomil Kašpar. "Jeden muž si pohmoždil při pádu prst. Popadaly stromy v parku a kolem silnice. Auta jsou rozbitá, tak se budeme snažit lidem pomoci," popisuje kalamitní stav Radomil Kašpar.
"Při té hrůze byla příroda s načasováním poněkud milosrdná. Kdyby to přišlo o pět minut dříve, než začala přestávka, tak by to posluchače zastihlo na otevřeném nádvoří," nedovoluje si Kašpar ani odhadnout následky silného větru a deště. Návštěvníci, kteří se včas neukryli, zastihlo řádění živlů na prvním nádvoří. Vítr byl tak silný, že kácel nejen cedule, ale povalil také lidi.
Vichr po sobě zanechal zpustošené stromy, domy bez elektřiny. Živly poškodily v Litomyšli sanitku. Dráhy omezily provoz na trati ze Svitav do Poličky.
V litomyšlské čtvrti Zaháj roloval silný vítr střechy, stromy ničily domy. Litomyšlané počítají škody, Lammelovi mají rozbitou střechu a vyvrácený strom na zahradě jim zničil oplocení. Jejich sousedé přišli o střechu. V zámeckém parku spadla lípa na zaparkované automobily. Stromy zablokovaly výjezd z ulic okolo zámku. Na pětatřicítce z Litomyšle na Svitavy zatarasily dopravu.
V Mikulči spadl těsně před nákladní auto strom. Podle vedoucího oddělení dopravních nehod Martina Švancary se řidiči nic nestalo, protože o dřevinu jenom zavadil.
Největší počet škod je zatím hlášen z Pardubického kraje. Účet za středeční bouřku spojenou se silným větrem a kroupami odhaduje Česká pojišťovna na více než sto milionů korun. …2, 4 a 6 www.svitavsky.denik/vichricezamek

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz