Litomyšl startuje rekonstrukci Zámeckého návrší

Search
Close this search box.

5.8.2010 Právo str. 10 Východní Čechy Zdeněk Seiner

 

Největší investice v novodobé historii Litomyšle – revitalizace Zámeckého návrší – se začíná realizovat. Se zahájením investice za téměř 400 miliónů korun (většina peněz jde z evropských fondů) město po letech příprav spěchá.
„Bylo by dobře co nejdřív konečně už začít. Když sleduji ty vládní škrty, přípravy rozpočtu (přestože jde tady hlavně o evropské peníze), jsem trochu nervózní," připustil spěch starosta Litomyšle Michal Kortyš (ODS).
„Zadání dokumentace pro dodavatele jsme už poslali k posledním připomínkám na ministerstvo kultury. Do čtrnácti dnů bychom měli mít dokumenty zpátky a hned vypíšeme výběrové řízení na dodavatele stavební části. Ještě na podzim začneme stavět," odhadl vývoj událostí v nejbližších měsících starosta Litomyšle.
Stavební práce v historické části Litomyšle, která je památkou UNESCO, budou stát minimálně 240 miliónů korun bez DPH, spolknou převážnou část investičních prostředků. Na restaurování památek bude podle starosty potřeba nejméně 35 miliónů bez DPH.
„Ve velkém rozsahu budou probíhat restaurátorské práce hlavně na inventáři kostela Nalezení sv. Kříže, pravděpodobně včetně vzácných varhan," řekla Právu Michaela Severová, vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu a členka projektového týmu na litomyšlské radnici.
Stavět a restaurovat se bude více než dva roky.
„Předpokládáme, že i přes rozsáhlé stavební práce bude možné uskutečnit další dva ročníky Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl," ujistila Severová.
„Je to nesmírně složitá zakázka. Podle zkušeností z našeho města čekám, že při pracích na historických objektech můžeme čekat stovky projektových stavebních doplňků," podotkl litomyšlský radní Miroslav Brýdl (nezařazený).
„Projekt zahrnuje rekonstrukci zámeckého pivovaru, jízdárny, kočárovny, stáje, konírny, piaristickou kolej, piaristický kostel, park zámku, první a horní nádvoří zámku a předzámčí. Cílem je oživení Zámeckého návrší a jeho plnohodnotné zapojení do organismu města," připomněla hlavní body projektu, největšího svého druhu v Pardubickém kraji, Severová.

Regionální mutace| Právo – Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz