LITOMYŠL

Search
Close this search box.

16.6.2011 Květy str. 48 Rodinný výlet
IRENA KUBERNÁTOVÁ, JARMILA KULTOVÁ

 

Království renesance a hudby

Hledáte přívětivé zážitky a odpočinek? V těchto končinách na východě Čech najdete všechno vedle sebe.
Litomyšl, která leží na horním toku řeky Loučné, má více než 10 000 obyvatel a patří k nejvýznamnějším a nejzajímavějším městům celé České republiky. Díky své historické hodnotě bylo rodiště Bedřicha Smetany prohlášeno v roce 1965 za městskou památkovou rezervaci a areál renesančního zámku (z let 1568 až 1581) – národní kulturní památka – je od roku 1999 zapsán v Seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Na zámku upoutá originální sgrafitová výzdoba – typická renesanční psaníčka, jež pokrývá všechny zdi i komíny a legenda vypráví, že se žádný motiv neopakuje. Expozice je zaměřená hlavně na historické klávesové nástroje a zámecké barokní divadlo. Zajímavostí je například „žirafový" klavír v empírovém stylu postavený na výšku. Všechny cenné nástroje byly zrestaurovány a jsou funkční (na některé si dokonce můžou návštěvníci zahrát).
Nechte se pozvat na Hračky s příběhem, prázdninovou výstavu z archivu státního zámku Litomyšl z období let 1879 až 1940 doplněnou ze soukromých sbírek. Koná se do 30. srpna a je součástí druhé zámecké prohlídkové trasy.
K litomyšlským zajímavostem patří také rodný byt Bedřicha Smetany v přízemních prostorách zámeckého pivovaru, kde se roku 1824 narodil a kde prožil dětství. Na počest hudebního skladatele se zde každý rok na přelomu června a července koná Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl. Zavítejte i do výstavních prostor v zámeckém sklepení, do upraveného areálu Klášterních zahrad či do domu zvaného Portmoneum, originálního muzea Josefa Váchala s nástěnnými malbami a vyřezávaným nábytkem.
V kraji na severu Vysočiny se ve městě Polička narodil další významný český skladatel, Bohuslav Martinů (na svět přišel ve věži kostela sv. Jakuba, kde jeho rodiče bydleli).
Pozoruhodné je i největší muzeum řemesel u nás, které se nachází v areálu Nového dvora v Letohradě. Na ploše 1 300 m2 si prohlédnete přes 50 ucelených expozic řemesel a živností z období 1840 až 1930.
Daleko to není ani do Doudleb, kde režisér Juraj Jakubisko natáčel na renesančním zámku historický film Bathory. Panské sídlo Doudleby nechal v roce l588 postavit Mikuláš Starší z Bubna a rod Bubnů vlastní tuto stavbu s výjimkou let 1948 až 1993 dodnes. Nevelký, ovšem krásný zámek nabízí prohlídku vzácných interiérů, nádherná je sgrafitová výzdoba na všech vnějších i vnitřních průčelích a příjemně se projdete také zámeckým parkem v sousedství nově zbudované obory.

***

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz