Litomyšlané. Přísní znalci Smetany z dob obrození

Search
Close this search box.

7.6.2013 Mladá fronta DNES str. 6 Příloha – Litomyšl David Půlpán

 

Patrně nikde na světě nežije taková koncentrace znalců operního díla Bedřicha Smetany na metr čtvereční jako v Litomyšli.
Geniálního skladatele si v tomto desetitisícovém maloměstě cení, znají ho a dokonale obrátili naruby rčení, podle něhož doma není nikdo prorokem.
„Ten, kdo v Litomyšli chodí na opery od obnovení tradice festivalu v roce 1974, zažil několik inscenací Prodané nevěsty či Dalibora, má daleko větší možnost posuzovat jejich úroveň než člověk, který jde na Smetanu jednou za pět let do opery. Dokázal bych vyjmenovat desítky i možná stovku lidí v Litomyšli, kteří chodí pravidelně a fundovaně hovoří o jednotlivých inscenacích," říká dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský.
Hlásit se v Litomyšli ke Smetanovi je tradice. Už v roce 1880 uspořádali tamní měšťané svému slavnému rodákovi velké oslavy u příležitosti 50. výročí jeho prvního vystoupení. Národní Listy psaly o nezapomenutelných dnech a Smetanovo litomyšlské přivítání charakterizovaly jako oslavu „prvou svého druhu", která patří „k nejkrásnějším slavnostem v Čechách konaným". Cosi z tohoto obrozeneckého nadšení v Litomyšli stále přežívá. Aktivně tu působí několik desítek spolků, pěveckých sborů, ochotníků. Jen namátkou Filharmonie Litomyšlská oslavila loni sto let existence, počátky historie velmi agilního Spolku paní a dívek v Litomyšli dokonce spočívá hluboko v 19. století.
„To národní obrození tu v lidech prostě je. Berou tu Smetanu za svého. Je to ale o to snazší, že Smetana byl geniální. V té hudbě to je," říká bývalý dlouholetý starosta Litomyšle Miroslav Brýdl.
Je pochopitelné, že jakákoliv premiéra Smetanovy opery je v Litomyšli velmi ostře sledována a poté podrobena kritice.

Lidé v Litomyšli jsou mírně konzervativní

„Hodnocení se značně liší podle míry snášenlivosti hodnotitele, obecně ale v Litomyšli převládá mírný konzervatismus. Zejména co není úplně akceptováno, jsou přesuny dějů a časů do současnosti či dokonce do budoucnosti, to byl případ loňské Carmen," uvedl Stříteský.
Litomyšlští diváci však nejsou rozhodně obávání dravci, kteří by vybučeli nešťastné sólisty, když se nepatrně odchýlí od partitury. Něco takového se snad v historii festivalu nestalo. Ostatně Brýdla taková představa pobavila. „To se nikdo neodváží, tady se přece všichni známe," směje se a říká, že svou nevoli správný Litomyšlan projeví až ve chvíli, kdy sbor a orchestr nasedne do autobusu a opustí město. „Když se nám opera nelíbí, tak si to řekneme až pak spolu. To je typické maloměstské chování, zachovat vnější slušnost, a pak si na to pořádně zanadávat," řekl.

Foto popis| Prodaná nevěsta V Litomyšli jsou nejsledovanější opery Bedřicha Smetany, zejména Prodaná nevěsta. Ta loni zazněla už po třicáté druhé v podání souboru Moravského divadla Olomouc.
Foto autor| Foto: archiv MAFRA

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz