Litomyšlané ztratili biskupa

Search
Close this search box.

16.6.2010 Svitavský deník str. 1 Titulní strana (ik, jp)

 

V pondělí zemřel Jaroslav Škarvada, titulární litomyšlský biskup. Lidé se s ním potkávali také na festivalu

Litomyšl – Počátek festivalu Smetanova Litomyšl zasáhla smutná zpráva. V pondělí večer ve věku nedožitých 86 let zemřel titulární litomyšlský biskup Jaroslav Škarvada. Byl to velký příznivec „své" Litomyšle a festivalu.
V roce 1982, v období hluboké totality, všechny Litomyšlany zaskočila zpráva zahraničních rádií. Papež Jan Pavel II. jmenoval exilového kněze Jaroslava Škarvadu titulárním litomyšlským biskupem. Škarvada tehdy působil jako administrátor u papeže, aby mohl jednat s knězi, potřeboval mít funkci. V Čechách byl jediný volný titul ten litomyšlský. „Celé generace žily v přesvědčení, že zánikem litomyšlského biskupství za husitských válek zanikl také titul litomyšlského biskupa. Překvapení, které si sdělovali občané tajně mezi sebou, bylo malou revolucí a velkou nadějí. Máme svého biskupa, až to tu padne, budeme biskupským městem. Do pádu komunismu bylo ještě daleko a naivní představy časem opadly," vzpomínal ředitel festivalu Jan Pikna.

Návrat

Radost lidé zažili, když hned v roce 1990 Jaroslav Škarvada Litomyšl navštívil. Obyvatelé se s ním mohli osobně setkat. Poznali ho jako velkého optimistu, veselého a velmi příjemného, charizmatického člověka. „Později se vrátil do Čech, stal se generálním vikářem arcidiecéze pražské. Do Litomyšle přijížděl na festival. V roce 1996 v jeho rámci sloužil slavnou mši," řekl Jan Pikna. V posledních letech přijet už nemohl. Vždy však poslal osobní dopis s přáním všeho dobrého.

Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz