Litomyšl čeká festival i velké rekonstrukce

Search
Close this search box.

11.6.2018   Mladá fronta DNES   str. 17   Kraj Pardubický – Litomyšl    Mimořádná příloha Litomyšl

Už od čtvrtka se o kráse města budou moci opět přesvědčit návštěvníci při zahájení jubilejního 60. ročníku festivalu Smetanova Litomyšl. Kdo nezískal vstupenky na vystoupení a koncerty, může polehávat a lenošit v Klášterních zahradách a dát se třeba bavit některou z akcí či velkoplošnou projekcí Festivalových zahrad.

„V době festivalu nezní jen hudba. Pro nejmenší jsou připraveny dopolední pohádky a herní programy, pro dospělé debaty se zajímavými osobnostmi, veřejné čtení a projekce. K tomu jsou nachystány lehátka, sedací vaky i zásoba piknikových košů naplněných lahůdkami. Trávníky Klášterních zahrad totiž k posezení s přáteli či rodinou opravdu vybízejí,“ říká mluvčí společnosti Smetanova Litomyšl Jana Bisová.

Město chystá nové investice

Zastupitelé města už v únoru schválili navýšení rozpočtu města o 80 milionů korun, většinu z těchto peněz použije Litomyšl na dokončení velkých investičních projektů. Prvním je výstavba chodníku Na Lánech, od nějž si radní slibují zvýšení bezpečnosti pro chodce v těchto místech. Začít stavět se má ještě letos. Druhou významnou akcí je rekonstrukce ulice 9. května, kde padly k zemi oblíbené sakury. Ovšem už letos v říjnu se obyvatelé této nejkrásnější ulice města mohou těšit díky stavebním a zahradnickým úpravám za 15 milionů korun na novou sakurovou alej, opravené chodníky, parkovací stání i nové veřejné osvětlení. Třetím velkým projektem je přístavba II. základní školy, kde vzniknou prostory pro nové odborné učebny pro výpočetní techniku a výuku cizích jazyků.

 Radnice se ale snaží stále vylepšovat město nejen pro návštěvníky, ale i pro jeho obyvatele. Legendární, Aloisem Jiráskem proslavený, Nedošínský háj a lesopark Černá hora poničily kůrovec a vichřice. A tak mohou obyvatelé v současnosti pozorovat obnovu původního porostu. Pracovníci Městských lesů Litomyšl zasadili na začátku dubna v nejponičenější části Nedošínského háje 3 800 mladých stromků. Oblast na konci roku zle poškodila větrná kalamita, která se hájem prohnala na konci roku 2017. Lesní dělníci museli vykácet zhruba 600 stromů.

„Na jaře jsme tam vysázeli 1 200 olší, 2 400 dubů a 200 jilmů. Bude však trvat, než se místo zazelená,“ říká k nápravě škod způsobených vichřicí Petr Novák, vedoucí Městských lesů Litomyšl.

Na počátku roku se také kácelo v oblasti Černé hory kvůli napadení některých stromů kůrovcem, ale i kvůli zajištění bezpečnosti chodců a motoristů, na které by při poryvech větru mohly spadnout větve či celé stromy. Také tam městské lesy plánují vysadit 6 500 sazenic listnáčů. „Jde především o duby, ale také o buky, jilmy a třešně,“ přibližuje rozsah prací Petr Novák.

Mnozí obyvatelé Litomyšle jistě ocení i obnovu městského hřbitova, kde dnes odpočívá více než 12 tisíc lidí. Obyvatelé upozorňovali na stav hřbitova a město jej nyní začalo zvelebovat. Buduje tam veřejné toalety a také prostory pro správu hřbitova. Kvůli špatnému stavu staré márnice se po konzultaci s odborníky rozhodlo o vybudování nové budovy, jež bude zároveň sloužit správci hřbitova jako zázemí a sklad. „Na přípravě tohoto projektu jsme usilovně pracovali několik let a chceme jej dotáhnout ke spokojenosti všech, kteří mají na hřbitově pochované své blízké,“ vysvětlil starosta Radomil Kašpar a dodal, že zázemí přijde město na 4,6 milionu a hotové bude na podzim. Město počítá i s tím, že v dalších letech vybuduje na hřbitově urnový háj, který v Litomyšli chybí.

V letech 2016 a 2017 daly Městské služby Litomyšl do rekonstrukce cest na hřbitově přes 700 tisíc korun, v letošním roce pro tento účel počítají zhruba se 400 tisíci. „Budeme v nich pokračovat ještě v roce 2019 a nejspíš i v roce 2020,“ řekl ředitel Městských služeb Litomyšl Karel Kalousek. Dodal, že pokračují také opravy zdí kolem hřbitova. Do budoucna zde vedení města rovněž zvažuje vybudování osvětlení, protože řada návštěvníků se během zimy v tomto místě pohybuje i po setmění.

V Litomyšli také začala na jaře rekonstrukce sportovní haly „Jiskra“. Dělníci tam pracují na zateplení stěn a střechy, vše by se mělo podařit do konce srpna. Rekonstrukce bude stát pět milionů korun, akci finančně podporuje Operační program Životní prostředí. Zateplení haly není první a nejspíš ani poslední fází oprav a rekonstrukcí tohoto objektu. „Do budoucna se chceme zaměřit na osvětlení u stolního tenisu a opravu rozvodů vody a odpadů,“ dodává ředitel Městských služeb Litomyšl Karel Kalousek.

Změny se dočká kino Sokol

Dobrou zprávu má radnice i pro milovníky kinematografie. Kino Sokol čeká od začátku prázdnin rekonstrukce interiéru, díky níž se návštěvníci mohou těšit zejména na nové pohodlné sedačky. „Cílem je zvýšit komfort pro diváky, protože ze zpětné vazby od občanů víme, že stávající místa na sezení se části z nich nezamlouvala,“ objasňuje záměr starosta Radomil Kašpar. A stavbaři vymění i stupňovité podlahy a zateplení stropu. Řemeslníci budou v kině pracovat po celou dobu letních prázdnin a vše by mělo být hotové do začátku nového školního roku. Za zmíněné úpravy dá město zhruba 1,5 milionu korun. Už dřívější digitalizací kina Sokol se podařilo výrazně zvýšit tržby, které jsou nyní o zhruba jeden milion korun vyšší. „Za rok 2017 byly tržby Kina Sokol a letního kina ve výši 1,7 milionu korun. Odehráli jsme celkem 449 filmů a na jedno představení přišlo v průměru 38 diváků,“ dodává Leoš Krejčí, ředitel Smetanova domu, pod který provoz Kina Sokol spadá.

Litomyšl se také chystá na oslavy 100 let od vzniku Československé republiky. Zatímco T. G. Masaryk už navštívil i zahájení sezony Lázní ducha, nadcházející oslavy státnosti jsou podle představitelů radnice také dobrým důvodem pro opravy již stávajících mement. „Tím je třeba památník obětí světových válek u sokolovny, který chce město za 100 tisíc korun nechat zrestaurovat. Stavu žulového monumentu odhaleného v roce 1930 dnes škodí lišejníky a koroze kamenných bloků,“ upozorňuje mluvčí města Michele Vojáček a dodává, že město plánuje opravy sochy svatého Václava v Litomyšli a kapličky v Pazuše. „Loni jsme věnovali péči soše Aloise Jiráska a zahájili jsme opravu historického brodidla před zámkem,“ uvedl.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz