Litomyšl chce oslavit vítězství nad koronavirem

TISK , Datum: 17.04.2020 , Zdroj: 5plus2 , Strana: 2 , Autor: DAVID PŮLPÁN , Vytištěno: 562 518 , Země: Česko

Nebaví vás číst programy zrušených kulturních akcí na jaro? Poznačte si v kalendáři první zářijový víkend. V Litomyšli věří, že to nejhorší bude za námi.

LITOMYŠL / I když se všude kulturní akce ruší, Litomyšl zkouší jít i opačným směrem. Chystá novinku. Věří, že v září už bude vyhráno a lidé se budou moci bavit.

Na městských oslavách nemá chybět dobré jídlo, pití i pouliční muzika.

Litomyšl měla s příchodem jara plno plánů. Duben měl už po deváté patřit zahájení Lázeňské sezony, v květnu gastrofestivalu a v červnu 62. ročníku festivalu Smetanova Litomyšl.

Kvůli koronaviru je každoroční jízdní řád kulturního života rodiště Bedřicha Smetany už proškrtaný.

Lázně ducha i gastroslavnosti jsou zrušené, zatímco operní festival stále doufá, že na přelomu června a července omezení povolí.

Depresivní náladu chce Litomyšl zahnat přípravou nové akce, která by měla spojit to nejlepší z Lázní ducha a gastroslavností do jediné.

„Máme pocit, že až to všechno skončí, lidé se budou chtít sejít a oslavit to. Litomyšláci tedy určitě. A chceme, aby z toho něco měli i podnikatelé, aby jim to zaplnilo hospody a aspoň zčásti jim to nahradilo výpadky v příjmech,“ uvedla vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu Městského úřadu Litomyšl Michaela Severová.

Dodala, že bude samozřejmě hodně záležet na tom, jaká budou v té době pravidla, kolik lidí se bude moci sejít pohromadě. Pořadatelé chtějí pozvat alespoň některé z kapel a hostů, které chystali na obě zrušené akce. A zároveň už děkují firmám, které již odeslaly své sponzorské dary, že peníze nechtějí zpět a nechávají je jako vklad do zářijových oslav.

Tým organizátorů se podle Severové setká až po ukončení karantény a vymyslí program akce, jejíž název teprve hledá.

Nepůjde ovšem o přesunutí zahájení lázeňské sezony na jiný termín, převlékat se v září do lázeňského obleku už podle ní nedává velký smysl.

Naopak termín byl jasný. Po prázdninách a na začátku září.

Zářijová veselice hned po prázdninách

„Pokud to má být akce venkovní, tak přichází do úvahy jen první dva zářijové víkendy, později už bývá zima,“ míní Michaela Severová. A protože druhý víkend v září se budou konat tradiční Dny otevřených dveří památek a Litomyšlské dvorky, nová městská slavnost se odehraje první zářijový víkend.

Lázně ducha každý rok zaplní město hudebníky, tanečníky, otužilci a lidmi, kteří dorazí v šatech svých předků. Letošního 25. dubna měla ožít takzvaná promenáda, v níž se pomění uličky pod zámeckým návrším. Gastronomické slavnosti Magdaleny Dobromily Rettigové zase měly na konci května nabídnout kvalitní a chutné pokrmy české národní kuchyně.

Akce vždy vrcholí velkou hostinou na Smetanově náměstí pod širým nebem. Festival Smetanova Litomyšl už počítá s tím, že zahraniční umělci nebudou moci přijet, ale stále doufá, že se operní přehlídka mezi 11. červnem a 6. červencem uskuteční.

Podle ředitele festivalu Jana Pikny je v záloze i varianta, že pokud se konání hromadných kulturních akcí přesune až do druhého pololetí, hudební festival se tomu přizpůsobí.

„Festival bychom posunuli a zahájili 1. července. Program na červenec by zůstal a prodloužil by se o týden, tedy do 12. července, a přeskupil by se,“ uvedl ředitel festivalu Smetanova Litomyšl Jan Pikna.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz