Litomyšl hostí Plachetku a Peckovou

Search
Close this search box.

13.6.2017    Mladá fronta DNES    str. 16   Kultura

Šestatřicet pořadů různých žánrů přichystal 59. ročník hudebního festivalu Smetanova Litomyšl, který potrvá od 16. června do 6. července. Zahájí ho Česká filharmonie s dirigentem Semjonem Byčkovem a houslistou Josefem Špačkem, jenž zahraje sólový part v Brahmsově Houslovém koncertu D dur.

 

Po nich se v sobotu představí trojice pěvců spjatých s Vídeňskou státní operou. Vedle Adama Plachetky to budou izraelská mezzosopranistka Rachel Frenkelová a moldavská sopranistka Valentina Nafornita, která roku 2011 vyhrála prestižní pěveckou soutěž ve velšském Cardiffu. K hvězdným hostům festivalu patří i houslista Shlomo Mintz, jenž se představí v Koncertu pro housle Niccoly Paganiniho.

Přijede držitel Grammy

Ze světa jazzu na festival zavítá americký trumpetista kubánského původu Arturo Sandoval, desetinásobný držitel Grammy. V neděli 2. července zahraje nejprve na odpoledním koncertu a poté na noční Jam Session s předními českými muzikanty.

Temperament jiného druhu lze očekávat od Budapešťského cikánského symfonického orchestru, který předvede parafráze děl klasických autorů i maďarské lidové písně a čardáše. Cikánská hudba jako inspirace je tématem projektu Dagmar Peckové nazvaného Gypsy.

Z divadelních produkcí bude letos provedena Smetanova Prodaná nevěsta nebo Ponchielliho Gioconda. Poprvé se na program dostala opera Georga Friedricha Händela. Série představení jeho díla Aci, Galatea e Polifemo se uskuteční v přírodním divadle, které je součástí zahrad zámku Nové Hrady.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz