13.6.2014 Právo str. 5 Víkend Věnceslava Dezortová
Kulturní událost s mezinárodním dosahem, Smetanova Litomyšl, se letos koná od 13. června do 6. července a je mimořádně slavnostní. Připojuje se k vyhlášení Roku české hudby na počest dvou jubileí Bedřicha Smetany (1824–1884) a sám festival je také jubilantem. Ačkoliv jde o 56. ročník, založen byl před 65 lety (v roce 1949) a před 40 lety byl slavnostně obnoven po osmileté přestávce, tenkrát k Roku české hudby 1974.
Celkem 34 koncertů, operních a dalších představení se letos uskuteční vedle tradičních míst včetně zámku v obnovených objektech, též v jízdárně a v zahradním amfiteátru.
Litomyšl vždy byla významným městem regionu a stále má co nabízet návštěvníkům, a to nejen tuzemským. Leží ve východní části Pardubického kraje, na rozhraní Čech a Moravy. První písemná zmínka se vztahuje k roku 981 a najdeme ji v Kosmově kronice. K důležitým datům patří rok 1259, kdy Litomyšl povýšil na město Přemysl Otakar II., a rok 1344, tehdy tu Karel IV. založil biskupství. Znakem Litomyšle je už od 12. století lilie, převzatá od řádu premonstrátů. Tenkrát byla zlatá na modrém poli. Časem došlo k úpravám a v současnosti je stříbrná v červeném poli.
Oslava 300 let barokního chrámu
Po několika desetiletích uzavření se v rámci festivalu představí návštěvníkům v plném lesku piaristický chrám Nalezení sv. Kříže. Bude znovu vysvěcen a 15. června tu zazní Mozartova Korunovační mše a Dvořákovy Biblické písně. Stavbu chrámu zahájil v roce 1714 řád piaristů. Zdobí ho obří sochy čtyř evangelistů – Marka, Matouše, Lukáše a Jana z dílny Matyáše Brauna. Chrám dvakrát vyhořel a po roce 1948 se dokonce uvažovalo o jeho demolici. Díky evropské dotaci se v roce 2010 začalo s jeho opravou, která byla letos dokončena.
Zámek Litomyšl je středem pozornosti
Pochází ze 16. století a původně patřil rodu Pernštejnů. Několikrát změnil majitele. Po požáru v roce 1775 došlo k úpravám a vybudování zámeckého divadla. Roku 1855 panství koupili ve veřejné dražbě Thurn-Taxisové, kteří byli až do konce 2. světové války posledními majiteli zámku. V roce 1962 byl vyhlášen Národní kulturní památkou pro svoji uměleckou a architektonickou hodnotu, od roku 1999 patří na seznam světového dědictví UNESCO. Konají se tu koncerty a od dubna do října je v obležení návštěvníků, kteří chtějí spatřit jeho interiéry. Základní prohlídkový okruh zahrnuje unikátní zámecké divadlo, figurální sgrafita a reprezentační sály. Prodloužená prohlídková trasa nabízí navíc návštěvu hostinských pokojů a zámecké kaple.
Nelze pominout, že v zámeckém sklepení je galerie, kde se dají obdivovat sochy Olbrama Zoubka. Ten v Litomyšli několik sezón pracoval na sgrafitové výzdobě pláště zámku.
Nejslavnější rodáci
V bývalém zámeckém pivovaru se 2. března 1824 narodil Bedřich Smetana. V těchto prostorách si návštěvníci mohou prohlédnout expozici, která připomíná dobu skladatelova dětství v Litomyšli. Byt je zařízený dobově a přibližuje atmosféru, kdy tady Smetanovi bydleli. Nechybí ani odraz skladatelovy tvorby a zobrazení jeho pozdějších domovů v Jindřichově Hradci, Plzni, Praze, švédském Göteborgu a v Jabkenicích. Mezi vystavenými exponáty je řada předmětů z osobního majetku Bedřicha Smetany. Letošní mimořádnou akcí je též výstava mistrovských nástrojů houslařství Jan Špidlen. Dalším slavným rodákem je Zdeněk Kopal, považovaný za nejvýznamnějšího českého astronoma 20. století. Letošní 100. výročí jeho narození je patřičně připomínáno. Na jeho rodném domě lze spatřit unikátní sochařské dílo – dvojhvězdu. Pod názvem Hvězdný prach Zdeňka Kopala se 23. června uskuteční v Zámecké jízdárně hudebně-literární pořad, ve kterém uvede vzpomínky astronom Jiří Grygar. Také byla vydána v ediční řadě Osobnosti poštovní známka v hodnotě 21 Kč s portrétem Zdeňka Kopala, grafickým ztvárněním dvojhvězdy a letopočtem 1914 až 1993.
Navštivte Smetanův dům
Monumentální novorenesanční stavba Smetanův dům z počátku 20. století je dalším středem kulturního dění v Litomyšli. Využíván je převážně k divadelním představením a koncertům, ale probíhají tu i větší festivalové akce jako Smetanova Litomyšl, Mladá Smetanova Litomyšl nebo Smetanova soutěž pěveckých sborů. V plesové sezóně je místem zábavy a tance, také sem chodí na představení školní mládež.
Při návštěvě Litomyšle by bylo škoda pominout dům Josefa Portmana, který vyniká unikátní výzdobou interiéru.
Dvě místnosti a nábytek jsou prošpikované malbami ďáblů a ďáblíků, různých skřetů, duchů, křesťanskou ikonografií, ale i náměty hinduistickými, orientálními, krajinami a citacemi.
Vše vytvořil ve 20. letech minulého století grafik, spisovatel, mystik a knihtiskař Josef Váchal. Po rekonstrukci v roce 1993 byl dům otevřen pro veřejnost jako Portmoneum – Museum Josefa Váchala.
K vidění jsou nejen úžasné nástěnné malby a vyřezávaný malovaný nábytek a bytové doplňky, expozici doplňují dobové fotografie a drobná grafika v podobě exlibris, mystických vykládacích karet a kreseb.
V muzeu lze zakoupit pohlednice a knihy o Josefu Váchalovi a jeho tvorbě.
***
LITOMYŠL JAKO LÁZNĚ? Třetím rokem se Litomyšl počítá k lázním. Neléčí se tu tělo vodou z termálního zdroje, ale duše především pozitivní energií a dobrou náladou, kterou může podpořit i gurmánský zážitek. Víkendové balíčky s názvy, jako jsou Lázeňský župánkový víkend pro dámy, Odpočinek pod střechou památky UNESCO, Na tři dny farmářem, I prezidenti u nás relaxovali, Lázeňský zážitek nejen z koňského hřbetu, Masáž až z Havaje, Romantika jak za doby Váchalovy, znějí přitažlivě. V pestré nabídce návštěvy památkových objektů či kulturních zařízení nechybějí ani klasické masáže, wellness služby, cvičení s trenérem a nejrůznější překvapení. To vše doplněno dobrým jídlem a pitím.
Foto popis| Divadlo Smetanův dům bylo zapsáno na seznam nemovitých kulturních památek ČR, sochu Bedřicha Smetany najdete na Smetanově náměstí.
Foto autor| Foto archív města Litomyšl (2)
Foto popis| Koncerty probíhají rovněž v areálu zámku Litomyšl.
Foto popis| V nově vysvěceném chrámu nalezení sv. Kříže zazní 15. června Mozartova Korunovační mše a Dvořákovy Biblické písně.
Foto autor| Foto ČTK, Profimedia.cz (3)