3.4.2017 Překvapení str. 6 Na cestách s Překvapením Helena Hladíková
Heslem města je: Na duši je Litomyšl. A něco pravdy na tom rozhodně bude, protože sem každoročně přijíždějí tisíce turistů – za pohodovou atmosférou, spoustou zajímavých památek a báječnými zážitky, které nabízí mnoho kulturních akcí. Přijeďte se o tom přesvědčit i vy!
První zmínku o Litomyšli, vztaženou k roku 981, bychom našli v Kosmově kronice. V roce 1259 byla Litomyšl povýšena na město, ale patrně nejvýznamnějším dnem pro ni zůstává 2. březen 1824. Tehdy se totiž Františku Smetanovi, sládku litomyšlského zámeckého pivovaru, a jeho ženě Barboře narodil malý Bedřich, v pořadí Františkovo již jedenácté dítě. Bedřich od raného mládí miloval hudbu a věnoval se především hře na klavír a komponování. V dospělosti působil jako koncertní klavírista, hudební pedagog, dirigent, ale především jako operní skladatel. V padesáti letech ho však postihla tragická událost – pravděpodobně vinou zánětu ušních kůstek zcela ohluchl. I přesto dokázal nadále skládat, z tohoto období dokonce pochází řada jeho vrcholných děl. Vleklé a stupňující se zdravotní potíže vedly k tomu, že Smetana na konci života trpěl halucinacemi, nepoznával své blízké, a nakonec zemřel v pražském ústavu pro choromyslné. Smetanovo dílo se ale stalo nesmrtelné a dodnes ožívá především v rámci festivalu Smetanova Litomyšl. Již od roku 1946 se v areálu zámku a dalších vybraných prostorách konají na přelomu června a července operní inscenace, galakoncerty, písňové večery a mnohá další vystoupení předních českých interpretů, významných orchestrů a sborů v čele s nejlepšími dirigenty a hudebníky. Pokud byste chtěli zažít tuto jedinečnou atmosféru, přijeďte letos na festival ve dnech 16. června až 6. července.
Na zámku to žije
Při návštěvě Litomyšle nemůžete vynechat hlavní lákadlo, a sice renesanční zámek z roku 1568, jehož fasády, štíty i komíny pokrývá unikátní sgrafitová výzdoba. Většina sgrafit je tvořená ve tvaru tzv. psaníček neboli obdélníků s prostorově zvýrazněným obrazem nejrůznějších motivů uprostřed. Zámecký areál je zapsaný na seznamu památek UNESCO a prohlídkové okruhy vás zavedou nejen do stylově zařízených interiérů, ale také do jedinečného barokního zámeckého divadla z konce 18. století. Dodnes se v něm zachovaly jevištní mašinérie, osvětlovací technika a zejména soubor dekorací od Josefa Platzera, císařského divadelního malíře. Litomyšlský zámek se může pochlubit také rozsáhlým sklepením, prostorem s neopakovatelnou atmosférou. Dlouhá léta bylo veřejnosti nepřístupné a mělo sloužit jako bezpečnostní kryt pro civilní obyvatele. V současné době se sklepení proměnilo v galerii se stálou expozicí soch Olbrama Zoubka, kterou v roce 2014 doplnilo Srdce pro Václava Havla. Vosková plastika ve tvaru otevřeného srdce, do něhož lze vstoupit, vznikla ze zbytků voskových svíček, zapálených na mnoha pietních místech po celé republice jako vzpomínka na Václava Havla po jeho úmrtí v prosinci roku 2011. Vytvořili ji umělci Lukáš Gavlovský a Roman Švejda a samotné uspořádání expozice navrhl známý architekt Josef Pleskot. V prostředí zámeckého sklepení rovněž díky příznivým klimatickým podmínkám dozrávají skvělá vína, která vyrobili moravští vinaři v limitovaném množství pouze pro litomyšlský zámek. Prohlídku sklepení tak můžete zakončit příjemnou ochutnávkou.
Za slzami českých bratří
Pokud si budete chtít svůj pobyt ve městě zpestřit procházkou v přírodě, zamiřte třeba do Toulovcových maštalí. Zdejší skály jsou tvořené pískovci mořského původu a v důsledku erozí tu vznikly hluboko zaříznuté rokle a skály bizarních tvarů. V nich se podle pověsti ukrýval loupeživý rytíř Vavřinec Toulovec, podle něhož dostala oblast svůj název. Vydat se můžete i na naučnou stezku kolem rybníka Velký Košíř. Jeden z nejstarších východočeských rybníků a jeho okolí jsou významnou ornitologickou lokalitou. Výlet si můžete prodloužit až na Růžový palouček. Místo uprostřed polí je spojované s těžkými osudy českého národa, především s odchodem členů Jednoty bratrské do exilu. Právě tady se totiž měla asi dvacetičlenná skupina českých bratří loučit se svou vlastí. A podle Aloise Jiráska vyrostly zdejší růže právě z jejich slz.
Rady na cestu
Litomyšl žije velmi bohatým kulturně-společenským životem a nabízí spoustu turistických atrakcí. Více informací včetně doporučené prohlídky města najdete na http://www.litomysl.cz. * Informační centrum se nachází přímo v centru na Smetanově náměstí. Otevřené je v hlavní turistické sezoně (duben–září) každý den. Více na http://www.ticlitomysl.cz * Čerpat zajímavé výhody, a to nejen v Litomyšli, ale i v dalších městech Českomoravského pomezí, vám umožní slevová knížka Bonus pas. Více na http://www.ceskomoravskepomezi.cz
TIP na výlet
PORTMONEUM Ze Smetanova náměstí s typickým podloubím a barevnými průčelími domů se vydejte na západ přes Braunerovo náměstí a ulici Zámeckou, až dojdete do nenápadné uličky T. Novákové. Nebylo by na ní nic zvláštního, kdyby v ní nestál dům Josefa Portmana. Litomyšlský úředník a sběratel umění si totiž v letech 1920–1924 nechal dům vymalovat malířem, grafikem, řezbářem a spisovatelem Josefem Váchalem a zařídil jej v duchu Váchalova výtvarného pojetí. Portmanův dům tak hýří barvami, kde se střídají postavy ďáblů, skřetů a duchů s ryze křesťanskými motivy či odkazy na orientální nauky. Dnešní Portmoneum – Museum Josefa Váchala je unikátní evropskou památkou, kterou si určitě nenechejte ujít. Více na http://www.rml.cz