Litomyšl opět žije klasickou hudbou a poctou svému nejslavnějšímu rodákovi

Search
Close this search box.

RÁDIO , Datum: 14.06.2019 , Zdroj: ČRo Plus , Strana: 8 , Země: Česko

Martina MAŠKOVÁ, moderátorka

Litomyšl opět žije klasickou hudbou a poctou svému nejslavnějšímu rodákovi. Šedesátý první ročník hudebního festivalu Smetanova Litomyšl zahájila včera na druhém zámeckém nádvoří česká filharmonie. Uvedla poměrně málo známé Smetanovo dílo, totiž skladbu Pražský karneval.

Jakub HRŮŠA, šéfdirigent, Bamberští symfonikové

Bedřich Smetana na konci života procházel opravdu mimořádně těžkým obdobím. V podstatě byl duševně chorý, a tahle ta skladba Pražský karneval byla dokončena těsně před tím než v podstatě přestal být schopen nadále komponovat.

Naďa KUBÍNKOVÁ, redaktorka

Orchestr pod vedením dirigenta Jakuba Hrůši zahájil festival skladbou Pražský karneval. Skladba totiž není příliš známá a často se nehraje.

Jakub HRŮŠA, šéfdirigent, Bamberští symfonikové

Není to vůbec jednoduché se té skladby zhostit, ale proč se hraje opravdu tak málo to se mě neptejte, to nevím. Naše zahrání je příspěvek k tomu, abychom to změnili.

Naďa KUBÍNKOVÁ, redaktorka

Na festival se každým rokem sjíždějí lidé z celé České republiky. Například Světlana Jeřábková přijela z Ústí nad Orlicí.

Světlana JEŘÁBKOVÁ, svědek

Ano jezdíme pravidelně.

Naďa KUBÍNKOVÁ, redaktorka

Měli jste problém sehnat vstupenky třeba na zahajovací koncert, který je beznadějně vyprodaný?

Světlana JEŘÁBKOVÁ, svědek

Určitě ne, protože vždycky si to nějak tak hlídáme.

Naďa KUBÍNKOVÁ, redaktorka

V tuto chvíli je vyprodáno 90 % vstupenek . A některé opery nebo koncerty tedy lístky stále ještě jsou. Pokračuje ředitel festivalu Jan Pikna.

Jan PIKNA, ředitel festivalu

Pravidelně se stává, že lidé, kteří si včas koupili vstupenky se potom nemohou nějakým způsobem dostavit, a snaží se je prodat v komisním prodeji v té naší předprodejní kanceláři, takže bývá tady velká šance.

Naďa KUBÍNKOVÁ, redaktorka

Festival nabídne i 10 operních titulů. Návštěvníci se můžou těšit například na Dalibora, Hry o Marii Bohuslava Martinů, nebo rockovou operu Jesus Christ SuperStar. Svou premiéru zažije i opera skladatele Aleše Březiny Charlotte. V podání kanadského souboru z Toronta. Vypráví skutečný příběh talentované židovské malířky Charlotty Salomonové, která zahynula v Osvětimi. Pokračuje umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský.

Vojtěch STŘÍTESKÝ, umělecký ředitel festivalu

V každém případě Aleš Březina používá velmi současnou hudební mluvu. Rozhodně se nedá očekávat jako u žádného z jeho děl, že by to bylo nesdělné. A navíc samozřejmě libreto je v angličtině a my budeme promítat české titulky.

Naďa KUBÍNKOVÁ, redaktorka

Smetanovu Litomyšl doprovodí i festival v klášterních zahradách. Letošní program se bude více věnovat klasické hudbě, dodává ředitel festivalu Jan Pikna.

Jan PIKNA, ředitel festivalu

Více bychom chtěli mít hráče na klasické nástroje věnující se právě této hudbě. Navázali jsme spolupráci se ZUŠ Open, spolupráci s Kociánovou houslovou soutěží, nebo s brněnskými smyčcovými kurzy. Takže se tady objeví i mladí muzikanti z konzervatoří.Myslím si, že to bude stále pěkné, ale bude to více klasické.

Naďa KUBÍNKOVÁ, redaktorka

Festival potrvá až do 7. července. Z Litomyšle Naďa Kubínková, Český rozhlas.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz