Litomyšl oslaví výročí astronoma, skladatele i výtvarníka

Search
Close this search box.

3.1.2014    Mladá fronta DNES    str. 2   Kraj Pardubický    (ČTK)   

LITOMYŠL Litomyšl na Svitavsku si letos připomene řadou akcí 100 let od narození Zdeňka Kopala, litomyšlského rodáka a významného astronoma. Ve městě se bude také slavit výročí skladatele Bedřicha Smetany nebo výtvarníka a spisovatele Josefa Váchala. Série akcí proto ponese titul Hvězdná Litomyšl.

 

 

            „Proběhne zde velká mezinárodní konference, ale také mnoho akcí pro širokou veřejnost. Konat se bude pozorování hvězdné oblohy i Slunce a řada přednášek pro zapálené amatéry,“ řekla mluvčí města Michaela Severová.

            Už v březnu v Litomyšli vyvalí sudy piva. Před 190 lety se 2. března narodil v tamním pivovaru Bedřich Smetana a uplynulo také 90 let od doby, kdy město odhalilo pětimetrovou skladatelovu sochu od akademického sochaře Jana Štursy a architekta Pavla Janáka.

            „Také festival Smetanova Litomyšl si bude připomínat dvě výročí, 65 let od založení festivalu a 40 let od doby, kdy byl po dlouhých osmi letech festival obnoven,“ řekla Severová.

            Hvězdný rok čeká i celý zámecký areál. Radnice dokončí nákladnou investici oprav Zámeckého návrší a oslaví 15 let od zápisu zámku na seznam UNESCO. „Chrám Nalezení svatého Kříže si ke svým kulatinám, 300 let od zahájení stavby, nemohl přát lepší dárek, než je jeho vrácení do života našeho města. Slavnostní otevření Zámeckého návrší proběhne v rámci dnů otevřených dveří památek druhý víkend v září,“ uvedla mluvčí města Litomyšl.

            Před 20 lety se také sešlo v Litomyšli sedm prezidentů, což radnice považuje za důležitý mezník, který vrátil město do Evropy a nastartoval kongresovou turistiku. Radnice také jedná o zapůjčení dvoumetrové plastiky Srdce pro Václava Havla. Lukáš Gavlovský a Roman Švejda na její výrobu použili vosk z tisíců nedohořelých svíček, které byly odklizeny z pietních míst po Havlově úmrtí.

            „Dalším jubilantem bude malíř, grafik, ilustrátor, sochař, řezbář, spisovatel a básník Josef Váchal. Připomeneme si 130. výročí narození tohoto kontroverzního umělce. Chystáme reprezentativní výstavu v domě U Rytířů s názvem Josef Váchal – mystik neukázněný,“ dodala Severová.

 

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz