Litomyšl se loučí s Olbramem Zoubkem

Search
Close this search box.

17.6.2017    Mladá fronta DNES    str. 17   Kraj Pardubický  (jah)   

Akademický sochař Olbram Zoubek, který zemřel ve věku 91 let ve čtvrtek, byl také napůl obyvatel Litomyšle a příznivec a mecenáš festivalu Smetanova Litomyšl.

Litomyšli věnoval velkou sbírku plastik a reliéfů z různých tvůrčích období, stálou expozici ve sklepení zámku provozuje obecně prospěšná společnost Smetanova Litomyšl, pořadatel stejnojmenného festivalu. „Zpráva o odchodu Olbrama nás zasáhla velmi bolestně, těšili jsme se na setkávání při pořadech 59. ročníku, který právě začíná. Zahajovací koncert jsme chtěli věnovat památce dalšího čestného občana města, dirigenta Jiřího Bělohlávka, s nímž jsme se rozloučili jen před několika dny. Takto si při koncertu České filharmonie připomeneme oba vzácné umělce, kteří budou našemu festivalu tolik chybět,“ řekl ředitel společnosti Jan Pikna.

Ve sklepení litomyšlského zámku bude po dobu konání Smetanovy Litomyšle nejméně do prvního červencového týdne mimořádně vystavena bronzová studie sochy pátera Toufara, posledního díla, které Zoubek vytvořil.

V den pohřbu umělce v pátek 23. června v síni strašnického krematoria se jeho litomyšlská expozice soch stane pietním místem, kde si budou moci návštěvníci připomenout dílo a uctít jeho památku. Vzpomenout si na něj budou moci i při sledování dokumentů promítaných v Klášterních zahradách.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz