Litomyšl uvítá Štefana Margitu i chytré telefony

Search
Close this search box.

27.2.2014    Mladá fronta DNES    str. 8   Kultura (vd) 

PRAHA Přes třicet koncertů, oper a dalších pořadů nabídne 56. ročník festivalu Smetanova Litomyšl. Zahájí ho 13. června galavečer árií a sborů z českých oper. Předprodej vstupenek začne 5. března v 10 hodin, již od 1. března však bude možné zakoupit cenově zvýhodněné víkendové balíčky.

Nevýchovný koncert

V nabídce je sedm operních titulů, dále například Mahlerova Symfonie č. 2 nebo Händelův Mesiáš. K dalším lákadlům patří koncert Dagmar Peckové a Štefana Margity, který se uskuteční v Chrudimi. Aktéři mu dali název Začínáme končit. V české premiéře zazní rekonstrukce Bachových Lukášových pašijí, které se nedochovaly v úplnosti a které ve 20. století nově orchestroval Carl Orff. Jeho partitura však shořela během bombardování Berlína za druhé světové války. Podle Bachova rukopisu a Orffových poznámek napsal český autor Jan Jirásek „staronovou“ skladbu. Ta byla poprvé uvedena roku 1996 v Mnichově.

            Na své si přijdou i náruživí uživatelé chytrých telefonů, pokud navštíví program Klasika je cool. „Na rozdíl od jiných koncertů budou tentokrát diváci vyzváni, aby si zapnuli mobily,“ vysvětluje ředitel festivalu Jan Pikna. Po stažení speciální aplikace je čeká spousta překvapení. „Bude to hodně nevýchovný koncert,“ poznamenává Pikna.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz