SRDCE PRO VÁCLAVA HAVLA

Search
Close this search box.

1.7.2016    Pátek Lidových novin    str. 4   Sloupek PátkuOlga Sommerová    

Během několika dní ve staroslavné Litomyšli jsem se ocitla ve světě, který v českých zemích znám jenom z rodné Prahy. Uměleckým děním prodchnuté město, kde se narodil můj milovaný Bedřich Smetana, kde kromě Aloise Jiráska a Magdaleny Dobromily Rettigové pobývala dvakrát moje nesmrtelná hvězda Božena Němcová, mě okouzlilo invencí organizátorů operního festivalu Smetanova Litomyšl a velkolepým uspořádáním třiadvaceti výtvarných výstav, které je v malém desetitisícovém městě unikátem.

 

            Ve sklepení renesančního zámku jsem prošla zástupem soch Olbrama Zoubka do prostoru, v němž mě přivítala vůně svící a Srdce Václava Havla, objekt Lukáše Gavlovského a Romana Švejdy. Srdce vzniklo z pěti tisíc kilogramů svíček přinášených na pietní místa v mnoha městech a místech České republiky po smrti Václava Havla.

            Autoři tohoto uměleckého a občanského počinu říkají: „Tato hmota vstřebala myšlenky, pro které byly svíčky zapáleny. Jsou v ní investovány představy lidí o slušné společnosti. Je do něj zamodlena naděje, že je možné jednat podle svého svědomí a netratit na tom.“

            Mnoho lidí se stalo spolutvůrci tohoto díla tím, že se podíleli na procesu jeho vzniku od úklidu svíček přes zpracování vosku až po instalaci. Vzniklo otevřené srdce, do kterého může vstoupit každý. Je zranitelné jako všechna srdce, a to přesto, že měří dva metry a váží 2300 kilogramů.

Na malých papírových srdcích, přivazovaných na drátěnou konstrukci, posílají občané vzkazy svému prezidentovi: Díky Vám jsem měl jednou za život prezidenta, na kterého jsem hrdý. P. Černík Mám Tě rád, Václave Havle! Přemáhám dojetí z tolika lásky na těch srdíčkách. Díky, lidi, Táňa Václave, co říkáš na to, co se tady děje? S láskou na Tebe vzpomínám. Tom Langr Václave, byls prostě borec! Pavel P. Neopouštěj nás! Byl jste jako Karel IV. Eva Přejeme Vám hodně štěstí v nebíčku! Haňťa a Ruda Václave, neznám nikoho, kdo by Tě nahradil. Stáňa Pane Havle, je mi sice deset, ale i když jsem Vás nikdy na vlastní oči neviděla, vím a věřím, že jste byl výborný prezident. Děkujeme za to, co jste udělal pro naši svobodu a demokracii. M + K + D + M Václav Havel – nejlepší prezident. Dals nám šanci být lepší. Díky J. Kerle s rodinou Václav Havel forever! M. H. Už nebudeme mít v čele státu tak úžasného člověka. Zdena We love you. You were the best president. Václave, pane prezidente, byl jste jediný. Jana Chybíš nám, drahý člověku! Iveta Ahoj, Havle! Merci pour la LIBERTE!!! Augustin 10 ans A stejně zvítězí!

 

P. S.

Z jiného soudku: uspořádat všelidové hlasování o tak složitém a osudovém kroku, jakým je vystoupení či setrvání Velké Británie v Evropské unii, považuju za obdobně pošetilý nápad, jakým je přímá volba prezidenta v České republice. Cameron pláče. Já taky.

 

***

 

Příště:

 

Cyril Höschl (psychiatr) Nora Grundová (novinářka) Tomáš Belko (textař) Karel Oliva (jazykovědec)

 

Foto popis|

 

O autorovi| Olga Sommerová (režisérka)

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz