„Lucemburská“ Smetanova Litomyšl začíná už dnes večer

Search
Close this search box.

11.6.2010 Hradecký deník str. 11 Kultura východní Čechy Adéla Kupkárová
Zahajovací koncert 52. ročníku mezinárodního operního festivalu se koná ve dvacet hodin

Litomyšl – Dvaapadesátý ročník mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl začíná dnes ve dvacet hodin a bude pokračovat až do pondělí 5. července.
Návštěvníci se mohou těšit na zahajovací koncert, na němž bude uveden Pochod k slavnosti Shakespearově od Bedřicha Smetany, Koncert pro klavír a orchestr č. 2 f moll, op. 21 Frederica Chopina. Dále přijde na řadu Pocta Karlu IV., kantáta pro mužský sbor a orchestr skladatele Petra Ebena, a Te Deum, op. 103 pro sóla, sbor a orchestr Antonína Dvořáka.
Taktovky se na zahajovacím koncertu ujme Peter Feranec, který byl i hlavním hostujícím dirigentem této koncertní sezony Komorní filharmonie Pardubice. Z pěvců se představí sopranistka Lívia Obručník Vénosová a barytonista Roman Janál. V sobotu bude na programu hned dvakrát koncert Gypsy Way, a to v patnáct a jedenadvacet hodin.
Jedná se o setkání houslového virtuóza Pavla Šporcla s cikánskou cimbálovou skupinou Romano Stilo z Bratislavy, který bude zároveň i jubilejním 500. koncertem z cyklu Litomyšlských hudebních večerů.
O jeho záznam projevila zájem Česká televize.
„Celým festivalem bude procházet motiv 700. výročí nástupu Jana Lucemburského na český trůn. To připomene mimo jiné hostování Lucemburského komorního orchestru Les Musiciens a uměleckého souboru Bohemia Luxembourg Trio," uvedl ředitel festivalu Jan Pikna.
Přehlídky by se také měli zúčastnit vysocí představitelé Lucemburského velkovévodství a hosté z ambasád ostatních zemí.
Smetanova Litomyšl se chystá připomenout i dvousté výročí narození Frederica Chopina, 150. výročí narození Gustava Mahlera, 130. výročí úmrtí Jacquese Offenbacha a 120. výročí narození Bohuslava Martinů.
„Tvorba Antonína Dvořáka je kromě Svatební košile zastoupena i jeho jásavou 6. symfonií a děkovným Te Deum," prozradil dramaturg operního festivalu Vojtěch Stříteský.
Operní festival bude také doprovázen VI. ročníkem Smetanovy výtvarné Litomyšle 2010, jejíž hlavní výstavou bude expozice Theodor Pištěk v prostorách Josefa Pleskota. Výstava představí ucelený soubor ukazující rozsah a intenzitu malířovy práce z jeho několika tvůrčích období.
U příležitosti oslav výročí nástupu Jana Lucemburského na český trůn je v Městské galerii Litomyšl až do úterý 6. července k vidění výstava významné lucemburské umělkyně českého původu Ivy Mrázkové.

Foto popis|
Region| Východní Čechy
Publikováno| Hradecký deník; Kultura východní Čechy; 11
Publikováno| Krkonošský deník; Kultura východní Čechy; 11
Publikováno| Chrudimský deník; Kultura východní Čechy; 11
Publikováno| Jičínský deník; Kultura východní Čechy; 11
Publikováno| Náchodský deník; Kultura východní Čechy; 11
Publikováno| Svitavský deník; Kultura východní Čechy; 11
Publikováno| Orlický deník; Kultura východní Čechy; 11
Publikováno| Rychnovský deník; Kultura východní Čechy; 11
Publikováno| Pardubický deník; Kultura východní Čechy; 11

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz