„Lucemburská“ Smetanova Litomyšl začíná už dnes večer

11.6.2010 Hradecký deník str. 11 Kultura východní Čechy Adéla Kupkárová
Zahajovací koncert 52. ročníku mezinárodního operního festivalu se koná ve dvacet hodin

Litomyšl – Dvaapadesátý ročník mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl začíná dnes ve dvacet hodin a bude pokračovat až do pondělí 5. července.
Návštěvníci se mohou těšit na zahajovací koncert, na němž bude uveden Pochod k slavnosti Shakespearově od Bedřicha Smetany, Koncert pro klavír a orchestr č. 2 f moll, op. 21 Frederica Chopina. Dále přijde na řadu Pocta Karlu IV., kantáta pro mužský sbor a orchestr skladatele Petra Ebena, a Te Deum, op. 103 pro sóla, sbor a orchestr Antonína Dvořáka.
Taktovky se na zahajovacím koncertu ujme Peter Feranec, který byl i hlavním hostujícím dirigentem této koncertní sezony Komorní filharmonie Pardubice. Z pěvců se představí sopranistka Lívia Obručník Vénosová a barytonista Roman Janál. V sobotu bude na programu hned dvakrát koncert Gypsy Way, a to v patnáct a jedenadvacet hodin.
Jedná se o setkání houslového virtuóza Pavla Šporcla s cikánskou cimbálovou skupinou Romano Stilo z Bratislavy, který bude zároveň i jubilejním 500. koncertem z cyklu Litomyšlských hudebních večerů.
O jeho záznam projevila zájem Česká televize.
„Celým festivalem bude procházet motiv 700. výročí nástupu Jana Lucemburského na český trůn. To připomene mimo jiné hostování Lucemburského komorního orchestru Les Musiciens a uměleckého souboru Bohemia Luxembourg Trio," uvedl ředitel festivalu Jan Pikna.
Přehlídky by se také měli zúčastnit vysocí představitelé Lucemburského velkovévodství a hosté z ambasád ostatních zemí.
Smetanova Litomyšl se chystá připomenout i dvousté výročí narození Frederica Chopina, 150. výročí narození Gustava Mahlera, 130. výročí úmrtí Jacquese Offenbacha a 120. výročí narození Bohuslava Martinů.
„Tvorba Antonína Dvořáka je kromě Svatební košile zastoupena i jeho jásavou 6. symfonií a děkovným Te Deum," prozradil dramaturg operního festivalu Vojtěch Stříteský.
Operní festival bude také doprovázen VI. ročníkem Smetanovy výtvarné Litomyšle 2010, jejíž hlavní výstavou bude expozice Theodor Pištěk v prostorách Josefa Pleskota. Výstava představí ucelený soubor ukazující rozsah a intenzitu malířovy práce z jeho několika tvůrčích období.
U příležitosti oslav výročí nástupu Jana Lucemburského na český trůn je v Městské galerii Litomyšl až do úterý 6. července k vidění výstava významné lucemburské umělkyně českého původu Ivy Mrázkové.

Foto popis|
Region| Východní Čechy
Publikováno| Hradecký deník; Kultura východní Čechy; 11
Publikováno| Krkonošský deník; Kultura východní Čechy; 11
Publikováno| Chrudimský deník; Kultura východní Čechy; 11
Publikováno| Jičínský deník; Kultura východní Čechy; 11
Publikováno| Náchodský deník; Kultura východní Čechy; 11
Publikováno| Svitavský deník; Kultura východní Čechy; 11
Publikováno| Orlický deník; Kultura východní Čechy; 11
Publikováno| Rychnovský deník; Kultura východní Čechy; 11
Publikováno| Pardubický deník; Kultura východní Čechy; 11

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz