„Majstrštyk“ Smetanovy Litomyšle: Krédo mistra Jana

Search
Close this search box.

1.7.2015    Pardubický deník    str. 1   Titulní strana TOMÁŠ DVOŘÁK       

Litomyšl – Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl má na svém kontě další „majstrštyk“.

 

            Pondělní večer na litomyšlském zámeckém nádvoří byl mimořádný hned z několika důvodů. Tím hlavním byla světová premiéra kantáty na biblické texty a volně zpracované citáty Jana Husa z dílny uznávaného skladatele a dirigenta Jaroslava Krčka.

            „Psal jsem tradičními prostředky, aby vznikla sdělná, pozitivní duchovní hudba,“ řekl o své novince Krédo mistra Jana Jaroslav Krček, který byl osobně přítomen prvnímu provedení svého díla na festivalu Smetanova Litomyšl.

Autor do této kantáty zapracoval jak Husovy výroky, tak i známý novozákonní text apoštola Pavla o lásce, která je tím nejsvětějším darem a má na Zemi stát nade vším.

            Mimořádný zážitek sliboval i další program pořadu k 600. výročí upálení mistra Jana Husa. V něm se s Dvořákovými Biblickými písněmi objevila největší vycházející hvězda tuzemské operní scény – třicetiletý basbarytonista Adam Plachetka (na snímku), který letos debutoval v Metropolitní opeře vNewYorku.

            „Do Litomyšle se vracím rád. Z letošního vystoupení mám velmi pozitivní dojmy. Přijetí bylo moc příjemné a navíc jsem si mohl vychutnat druhou část programu jako divák. DíloKrédomistra Jana se mi líbilo. Šlo o hezkou, zdařilou kompozici. Jsem rád, že se tvorba od současných autorů opět vrací do centra zájmu posluchačů,“ vyjádřil se pro DeníkAdamPlachetka. „Myslím, že odkaz Jana Husa se v nás stále ještě drží. Boj o pravdu je jednou z mála věcí, snad kromě hokeje, která nás dokáže jako národ stmelit,“ podotkla vycházející hvězda světové operní scény.

 

Foto popis|

Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz