Malý princ

Search
Close this search box.

15.6.2015    Týdeník Rozhlas    str. 20   Kultura  (mp)   

RAPORT

O čem uvažuje vedoucí Kuhnova dětského sboru Jiří Chvála na samém sklonku letošní nabité sezony?

* Vašemu sboru se podařilo to, co málokomu – vystoupit na jednom ročníku Pražského jara hned třikrát…

 

            Pozvání k vystoupení na Pražském jaru je pro každého velkou poctou, pro náš sbor letos dokonce hned trojnásobnou. Při spolupráci na provedení 3. symfonie Gustava Mahlera s Českou filharmonií a Jiřím Bělohlávkem, na samostatném koncertě v kostele sv. Simona a Judy se skladbami jubilujících českých skladatelů -a ještě předtím jsme na slavnostním zahájení Pražského jara na vyšehradském Slavíně zazpívali tři Smetanovy sbory.

 

* Před sebou máte vystoupení na Smetanově Litomyšli. Proč jste koncert, který se bude konat 17. června, nazvali Malý Princ?

 

            Dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský vycházel z toho, že vedle cyklů Jana Jakuba Ryby, Václava Trojana a Jana Hanuše bude provedena také pozoruhodná dětská kantáta Ivany Loudové, vytvořená na libreto knihy Antoina de Saint-Exuperyho. Naposled jsme ji provedli v Dvořákově síni Rudolfina v dubnu 1989. Vracíme se k ní tedy po letech a budeme se snažit tuto interpretačně i posluchačsky náročnou skladbu přiblížit i formou scénického provedení.

 

* Jaké budou mít Kühňata po náročné sezoně prázdniny?

 

            Jako všechny ostatní si i naše děti zaslouží po celoročním honu pořádné prázdninové vydechnutí. Vždyť mají za sebou nejen spoustu sborových vystoupení, ale také spolupráci s Národním divadlem včetně tří operních premiér (Kouzelná flétna, Boris Godunov, Jeníček a Mařenka). Ale i o prázdninách, tak jako každý rok, budeme čtrnáct dní dní pohromadě na uměleckém soustředění uprostřed lesů v Poustkách na Rakovnicku. Tam budeme mít konečně víc klidu ke studiu nového repertoáru. V příští sezoně nás totiž čeká zájezd na kontinent, který jsme dosud nenavštívili – do Austrálie. A zároveň to je příležitost, aby se velký kolektiv asi sto šedesáti dětí, které přes rok zpívají v různých odděleních, víc poznal, skamarádil, podle své chuti pobavil a letních dnů si opravdu užil.

 

Foto popis|

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz