Máme Hosty

Search
Close this search box.

RÁDIO, Datum: 28.02.2023, Zdroj: ČRo Pardubice, Zpráva: 1, Datum importu: 28.02.2023 09:27, Poslechovost pořadu: 9 771, Pořad: 08:35 Máme Hosty, AVE: 7 210,00 Kč, Země: Česko, GRP: 0,11

Tematické duplicity: Kultura a cestovní ruch, Ostatní

MLUVČÍ

Tady je Český rozhlas Pardubice, krásné ráno sedm minut po půl deváté v úterý 28. února národní festival Smetanova Litomyšl bude tradičně na přelomu června a července, ale už zítra začne předprodej vstupenek na letošní pětašedesátý ročník. Druhého nejstaršího hudebního festivalu v České republice. My tady máme manželskou a taky ředitelskou dvojici je tady s námi paní Eva Piknová, ředitelka komunikace festivalu, pěkné ráno. Dobré ráno. A Jan Pikna, ředitel festivalu takový velký ředitel. Pěkné ráno. Hezký den, tak jak vám to klape tahle spolupráce manželská ředitelská pořád to funguje a pořád vás to baví chystat Smetanovu Litomyšl, tak naštěstí jsou před námi pořád nové a nové výzvy v posledních letech to byl covid. A teď máme takovou velkou výzvu, že se stěhujeme z litomyšlského zámku, o tom určitě budeme mluvit, ale takže pořád nejsme ve sterotypu, pořád se to mění a pořád máme co vymýšlet a tvořit, a když se blíží start předprodeje, tak jste i napnutí, jak se to bude prodávat. Ty letošní lístky.

MLUVČÍ

To samozřejmě ano, protože loňská covidová pocovidová zkušenost byla vlastně nečekaná až děsivá, protože těch vstupenek v předprodeji se prodalo málo, ale teď já jsem velmi optimistická, protože mimo jiné mám na starosti vstupenky pro partnery festivalu pro mecenáše a ten zájem je obrovský v mnoha případech. Možná ho budeme muset i nějak korigovat, takže já věřím, že se kultura vrací do velkých obrátek, že lidem chyběla a že navzdory tomu, že jsme museli opustit zámek, tak festivalové koncerty představení budou zaplněné.

MLUVČÍ

Do programu skutečně letos zasáhne ta rekonstrukce litomyšlského zámku v době festivalu se tam měly práce přerušit, proč tomu tak nebude? No, protože se nepodařilo včas vybrat dodavatelé, takže celý rok loňský rok, kdy se už mělo stavět, se nestavělo a teď vlastně stavebníci musejí stihnout za 10 měsíců. Celou tu stavbu, která byla rozložená do dvou let, tak je jasné, že na období 14 dnů nebo tři vlastně tři týdnů nemůžou přerušit práce, tak, jak jsme byli původně dohodnuti, jaká je ta náhradní varianta místo zámku, kde se budou odehrávat ty koncerty, no, bylo to docela napínavé, už jsme uvažovali i o tom, že postavíme nějakou nějaký obří stan, ale nakonec jsme přišli na to, že nejideálnější bude použít zimní stadion, což je krásná stavba architektů Aleše Buriana Gustava Křivinky. Je to jedno z těch Top, co je v Litomyšli, ale má úžasnou kapacitu, kam se vejde všechno, co se vejde do zámeckého nádvoří, včetně jeviště tribuny a toho všeho, takže lidé vlastně skoro nic nepoznají, ale hlavně má výbornou akustiku, protože to je dřevěné. Jsou tam stěny obložené pohltivým materiálem, takže tam opravdu příjemná akustika, takže z toho bude úplně normální koncertní sál, tak jak to lidé znají a bude bez ledu. To je častý dotaz, takže nebude tam zima, bude tam zvýšené hlediště. Bude tam krásné pódium a bude tam teplo, když možná, kdyby se chladilo lehce v tom ročním období, tak by to nebylo na se, že určitě nebudeme obtěžováni deštěm a bouřkami, tak jako na nádvoří, ale možná nám tam bude chybět ten vánek. Ten čerstvý vzduch.

A co na to říkají muzikanti těší na se na prostor.

MLUVČÍ

Tak ti jsou hlavně opatrní. Ptají se právě na tu akustiku, ale jinak celkem oni jsou zvyklí vystupovat spíš v sálech než pod širým nebem.

MLUVČÍ

Tak bude to zajímavá výzva pro letošní ročník Smetanovy Litomyšle. Povídáme si o něm jednak s paní Evou Piknovou a taky s Janem Piknou a za chvíli v tom našem rozhovoru budeme pochopitelně pokračovat dál, a ještě předtím pro vás máme skupinu Roxet. Za minutu bude tři čtvrtě na devět posloucháte Český rozhlas Pardubice národní festival Smetanova Litomyšl letos slaví půlkulaté jubileum, dá se říci, protože to bude pětašedesátý ročník. Potrvá od 15. června do 2. července přinese 35 pořadů hlavního programu. Všechno to doplní i doprovodný program ve festivalových zahradách a devatenáctá Smetanova výtvarná Litomyšl v našem studiu jsou jednak ředitel festivalu pan Jan Pikna, taky ředitelka komunikace Eva Piknová a včera ráno byla naším hostem budoucí kancléřka nového prezidenta Jana Vohralíková. Celý rozhovor máme na našem webu Pardubice rozhlas cz my jsme probírali vřelý vztah právě Jany Vohralíkové k Pardubickému kraji, včetně Litomyšle a ptali jsme se na možný příjezd hlavy státu na festival a na to, jestli vůbec může kancléř tohle nějak ovlivnit.

MLUVČÍ

Já myslím, že kancléř může tak akorát doporučovat, ale Smetanovu Litomyšl budu doporučovat panu prezidentovi moc ráda.

MLUVČÍ

Myslíte, že to dopadne, že přijede skutečně?

MLUVČÍ

To nemůžu říct, pak to všichni budou brát, jako že jsem to slíbila a co když do toho něco jiného vleze.

MLUVČÍ

Ale je to trochu pravděpodobné, můžeme usuzovat.

MLUVČÍ

Dobře trochu.

MLUVČÍ

Tak, jak se vám to poslouchal jako organizátorů, že je to možná na dobré cestě s panem prezidentem.

MLUVČÍ

No, my jsme samozřejmě již požádali, aby nám s tím pomohla, protože v tuto chvíli je těžko komunikovat s Kanceláří prezidenta republiky, když tam vlastně ještě není personál obsazený novým panem prezidentem a pevně věříme, že to dopadne, protože my jsme naposledy měli Václava Klause. Miloš Zeman nejezdil, protože asi z určitých fyzických tělesných problémů a není asi úplně milovník vážné hudby a teď bychom byli rádi, kdyby se vrátila jak záštita prezidenta republiky, tak jeho návštěvy pravidelné.

MLUVČÍ

Jaké bude téma letošní Smetanovy Litomyšle, co jste zvolili?

MLUVČÍ

Máme téma Belle Epoque, což je francouzský výraz pro krásnou dobu, krásné časy, tak se označilo období na přelomu devatenáctého dvacátého století, kdy se na světě všechno dařilo, průmyslová revoluce a všechno prostě všechny obory se rozvíjeli. Lidé začínali zjišťovat, že mohou svůj volný čas trávit cestováním, a tak dál, takže to byla fakt taková doba, která byla velmi otevřená a promítla se i hodně do hudby, takže letošní dramaturgie je postavená na hudbě, která pochází z té doby, vlastně takovým čelním představitelem toho je Arnold Schönberg a my budeme hrát jeho Písně z Gurre, což je mimořádná skladba, která ještě vychází z takového pozdního romantismu, kdy všechno bylo veliké, takže tady bude obrovský ansámbl dvou symfonických orchestrů dvou sborů, sólistů, dohromady 280 účinkujících. Bude to prostě nekonečná obrovská smršť hudby.

MLUVČÍ

Symfonický orchestr Českého rozhlasu ano.

MLUVČÍ

Slavíme 100 let jako Český rozhlas, a to se určitě projeví v tom programu nejenom právě se SOČRem, ale bude i den s Českým rozhlasem, tak můžeme to slíbit takhle posluchačům.

MLUVČÍ

Ano, ano určitě ve Festivalových zahradách a je to ten termín osmnáctého.

MLUVČÍ

Ano, budeme se rozhodně věnovat i dalším částem toho programu, na co se třeba právě Eva Piknová nejvíc těší. Letos tak já mám moc ráda kantáty nebo oratoria, takže se nesmírně těším na prvotřídní provedení Stabat Mater Antonína Dvořáka. Těším se na již zmíněného Schönberga, protože takovéhle pořady jsou to ty chvíle, kdy člověku běhá mráz po zádech a začne se kdesi vznášet, takže na to se těším moc jako maminka tří dětí a babička čtyř vnoučat se moc těším a vřele doporučuji velký projekt pro děti s názvem Bylinky. Vracíme se k těmto velkým projektům na naší hlavní scéně po covidové pauze a těším se na to moc, protože ti trpaslíci v hledišti, když jich je 1000 a jejich spontánní reakce a krásné prožívání toho co vidí a slyší, tak to je samozřejmě nádherný, vychováváme si dorost tímhle způsobem.

MLUVČÍ

Na závěr slovo ředitele, na co se těší Jan Pikna z letošního programu, jsme tanky.

MLUVČÍ

Mně loni chyběly opery, které jsme nehráli z důvodu právě připravované rekonstrukce zámku. Letos se vrací, bude Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany a Verdiho Othello, tak se moc těším, že zase bude scénická hudba.

MLUVČÍ

Tak my ještě do té doby budeme mnohokrát mluvit o letošní festivalu Smetanova Litomyšl, protože je v plánu na přelom června a července, ale jak jsme říkali, zítra se tady rozbíhá předprodej vstupenek a už se to všechno tak nějak přibližuje. Tak děkujeme za pozvánku. Našimi hosty byli tady Jan Pikna, ředitel festivalu a taky Eva Piknová, ředitelka komunikace, tak děkujeme, že jste k nám přijeli dnes a ať se vám daří. Na slyšenou.

MLUVČÍ

Děkujeme. Krásný den.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz