Maškarní ve stylu rodáka Smetany

Search
Close this search box.

3.3.2014    Mladá fronta DNES    str. 1   Kraj Pardubický (poš)  

LITOMYŠL Malý flekatý dalmatin, čaroděj, indiáni, bílá paní, žlutý klaun i dvě včelky Máji. To je jen zlomek z mnoha dětských masek, které se v sobotu ve 13 hodin sešly u sochy Bedřicha Smetany v centru Litomyšle.

 

Maškarní pochod se vydal městem přes Smetanovo náměstí až na zámek, kde akce pokračovala dětským bálem. V sobotu tu bylo příjemných deset stupňů, svítilo slunce a zhruba dvě stovky lidí si tak mohly naplno užít první den z víkendových slavností na počest 190 let od narození nejslavnějšího místního rodáka, skladatele Bedřicha Smetany. Stylově pojala průvod i zdejší rodina Horáčkových. Maminka Jiřina se i s dvěma malými dětmi oblékla do šatů, které jsou ozdobené barevnými notami, houslovým klíčem i notovou osnovou. „Nejdříve s tím přišel náš syn, ale nakonec se to zalíbilo i ostatním, tak jsme do toho šli všichni. Ano, chceme tím Smetanu uctít, vždyť i celý karneval je v jeho duchu,“ vysvětluje paní Horáčková. Městem se z reproduktorů rozléhaly známé melodie Smetanových skladeb i jiné dětské písničky. Počkat musela i projíždějící auta, slavnosti mají přednost. A to nejen odpoledne, akce pokračovala i večer, kdy děti vystřídali na parketě dospělí.

            A protože se celá akce nesla v duchu masopustu, u zámku si každý mohl kromě masky vytvořit i svůj vlastní vrkoč. „Ptáte se, k čemu vám bude? Vrkoč je velký pečený věnec z mouky nebo hrnek s hlínou, do něhož jsou dokola zapíchány ozdobené dřevěné špejle. Na koncích špejlí jsou nabodány suché švestky, jablka, meruňky, ořechy a další cukrovinky,“ uvedla organizátorka tvůrčí dílny Renata Kmošková.

            Místní si neoddechli ani včera, kdy se na nádvoří zámku konala veselice se zabíjačkovými hody, tradičním masopustním pečivem a pivem Bedřichova jedenáctka. Odpoledne pak pokračovaly v zámecké jízdárně slavnosti Vivat Smetana: Pocta Bedřichu Smetanovi.

Foto popis| Maškarní průvod na počest Smetany prošel Litomyšlí.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz