MATYÁŠ NOVÁK POPRVÉ VYSTOUPÍ NA NÁRODNÍM FESTIVALU SMETANOVA LITOMYŠL

Search
Close this search box.

WEB , Datum: 17.05.2021 , Zdroj: barrandov.tv +1 , Strana: 0 , Datum importu: 17.05.2021 17:53 , Celková návštěvnost: 302 080 , RU / měsíc: 59 542 , RU / den: 4 253 , Země: Česko , GRP: 0,05

Tematické duplicity: Smetanova Litomyšl, Kultura a cestovní ruch

Obsahové duplicity: 17.05.2021 – protext.cz 

Praha 17. května 2021 (PROTEXT) – Klavíristu Matyáše Nováka čeká debut na Národním festivalu Smetanova Litomyšl.

Třiašedesátý ročník festivalu s mottem Klíče od domova uvede klavírní matiné Matyáše Nováka, v němž zazní díla představitelů národních škol z období romantismu. Recitál talentovaného dvaadvacetiletého klavíristy se uskuteční v posledním festivalovém dni, a to 11. července v 11:00 hodin v multifunkčních prostorách jízdárny na Zámeckém návrší. Předprodej vstupenek na 63. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl, který se proběhne ve dnech 1. – 11. července 2021, bude zahájen 26. května v 10:00 na portálech www.smetanovalitomysl.cz a www.tickeportal.cz.

„Jsem nesmírně rád, že na letošním 63. ročníku Národního festivalu Smetanova Litomyšl můžeme poskytnout koncertní příležitost vedle již renomovaných souborů a sólistů také velkým českým nadějím a talentům. Mezi takové řadím vynikajícího klavíristu nastupující generace Matyáše Nováka, který své mistrovství již dostatečně prokázal nejen vítězstvím v mnoha prestižních soutěžích, ale také jako sólista a všestranný člen komorních sdružení. Myslím, že se na Matyášův recitál v závěrečný den festivalu v neděli 11. července v zámecké jízdárně můžeme oprávněně těšit, neboť přináší vysoce atraktivní program v jistě virtuózním podání,“ upřesňuje k festivalovému debutu Matyáš Nováka Vojtěch Stříteský, umělecký ředitel Smetanovy Litomyšle.

„Když se řekne Litomyšl, vybaví se mi několik vesměs příjemných věcí: vyjmenovaná slova po m, neboť pravopis mě vždy bavil, trať číslo 018 Choceň – Litomyšl, kterou jsem projel mnohokrát. Vzpomínám také na festival Mladá Praha, v rámci kterého jsem vystoupil právě na koncertě v Litomyšli. Ale především se mi, stejně jako většině hudbymilovných lidí, vybaví věhlasný hudební festival Smetanova Litomyšl. Prvně jsem zde ještě v dětském věku navštívil představení Dvořákova oratoria Stabat mater. Letos mám tu čest vydat se na festival poprvé jako interpret. Pozvání si velmi vážím. Je v tom pro mě i určitá symbolika,“ říká Matyáš Novák.

Ve Smetanově domě v Litomyšli měl klavírista s programem „Ve znamení opery“ sestaveným z operních transkripcí Ference Liszta mj. koncertovat 11. března loňského roku. V tento osudný den se však všechny plánované koncerty kvůli koronavirové epidemii do odvolání přeložily či zrušily. „Přesně po šestnácti měsících se budu moci do Litomyšle vrátit, tentokrát s programem složeným z děl představitelů národních škol období romantismu. Bylo by hezké oním pomyslným klíčem od domova uzavřít pro nás všechny obtížné období a odemknout nové, radostné. Na živý koncert a posluchače se nesmírně těším,“ dodal Matyáš Novák.

„S velkým zájmem jsem sledovala dnešní on-line konferenci k 63. ročníku Národního festivalu Smetanova Litomyšl, která se konala přímo v prostorách, kde se Bedřich Smetana narodil a kde bydlel. Velmi obdivuji, že vedení festivalu v čele s ředitelem Janem Piknou v tak složité době, kdy se protiepidemická opatření mění každým dnem, dokázalo operativně přizpůsobit organizační, pořadatelské i hygienické podmínky, aby se letošní ročník mohl uskutečnit. Rovněž smekám před uměleckým ředitelem festivalu Vojtěchem Stříteským, který s ohledem na postupná uvolňování opatření připravil několik variant dramaturgie. Máme radost z toho, že do konečné verze programu byl zařazen recitál Matyáše Nováka. Věřím, že nejen Matyášovo umění, ale i posluchačsky atraktivní program v příjemném dopoledním čase přiláká do Smetanova rodiště posluchače a návštěvníky z různých koutů České republiky,“ dodala Jana Dioszegi, manažerka Matyáše Nováka v agentuře Františka Kinského.

63. ROČNÍK NÁRODNÍHO FESTIVALU SMETANOVA LITOMYŠL / KLAVÍRNÍ MATINÉ MATYÁŠE NOVÁKA

neděle 11. července 2021/ 11:00 hodin/ zámecká jízdárna

program:

Franz Liszt (1811-1886):

Léta putování

První rok: Švýcarsko. S. 160

č. 1 Kaple Viléma Tella

č. 5 Bouře

Bedřich Smetana (1824-1884):

České tance, II. řada

1. Furiant

7. Hulán

9. Sousedská

Edvard Hagerup Grieg (1843-1907):

Lyrické kusy op.65

č. 6 Svatební den na Troldhaugenu

Josef Suk (1874-1935):

Klavírní skladby op. 7

č. 1 Píseň lásky

Enrique Granados (1867-1916):

Suita Goyesca

č. 7 El Pelele – Slaměný panák

Charles Sinding (1865-1933):

Šest klavírních kusů op. 32

č. 3 Rašení jara

Bedřich Smetana / Matyáš Novák:

Fantazie na motivy z opery Prodaná nevěsta

účinkuje:

Matyáš Novák – klavír

Vstupenky a více informací: www.smetanovalitomysl.cz a www.tickeportal.cz

Kontakt:

Jana Dioszegi, DiS.

tel.: 604 514 383

e-mail: dioszegi.jana@kinskyartmedia.cz

 

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz