MenART na festivalu Smetanova Litomyšl

Search
Close this search box.

WEB , Datum: 20.06.2019 , Zdroj: klasikaplus.cz , Autor: Josef Zedník

První ročník stipendijního programu MenART pro nadané žáky základních uměleckých škol a jejich učitele symbolicky vyvrcholí na festivalu Smetanova Litomyšl. Odpoledne a v podvečer v sobotu 22. června bude patřit jízdárna i zahrady zámku Litomyšl mladým hudebníkům, zatímco výtvarníci se prezentují na samostatné výstavě v Augustově tiskárně po celou dobu festivalu. Mentory prvního ročníku jsou dirigent Tomáš Netopil, operní pěvkyně Kateřina Kněžíková, klavírista Ivo Kahánek, skladatelka a klavíristka Beata Hlavenková, zpěvačka Lenka Nová, violoncellistka Terezie Kovalová a výtvarníci Maxim Velčovský, Petr Nikl a Milan Cais.

„Mentoři MenART předávají to nejcennější co mohou – svůj čas, zkušenosti a osobní pohled na obor, ve kterém excelují. Být rok po jejich boku s volností ptát se a sledovat je při práci je dle mého názoru pro stipendisty fantastická životní příležitost, ať již se chtějí oboru věnovat profesionálně či nikoli,“ vysvětluje zakladatelka projektu a členka správní rady Nadačního fondu Magdaleny Kožené, pod který MenART spadá, Dana Syrová.

V sobotu od půl druhé proběhne v Zámecké jízdárně koncert, na kterém se představí žáci, kteří rok pracovali s Tomášem Netopilem, Kateřinou Kněžíkovou a Ivo Kahánkem. Smyčcové kvarteto Mattinata zahraje díla Franze Schuberta, Antonína Kammela a současného skladatele Dalibora Bárty. Pásmem písní a ariet W. A. Mozarta a výběrem z děl skladatelů české a německé písňové tvory 19. a 20. století bude v podání mladých pěvců koncert pokračovat. Klavíristé se představí v průběhu celého odpoledne.

V 15:30 na stejném místě studenti Beaty Hlavenkové a Terezie Kovalové představí především vlastní autorskou tvorbu, rozsahem žánrově pestrou, zahrnující vlastní skladbičky, samplovaní i výlety do světa jazzu se silnou dávkou improvizace. Studenti Lenky Nové akcentují autentický přístup, hledají svůj vlastní originál především v interpretaci české písně. Koncertně provedou premiéru písně z dílny tandemu Hapka – Horáček Hvězdy jsou jak bonbonky.

V 18:30, opět v Zámecké jízdárně, začne Slavnostní koncert mentorů MenART. „Patří mezi nejvýraznější tváře současné umělecké špičky, každý ve svém oboru. Rok věnovali svůj čas vedení mladých talentů a předávali své zkušenosti. Všichni kladou důraz na důležitou roli, kterou hraje umělecké vzdělávání v rozvoji naší společnosti. Pojí je vzájemné přátelství, nyní před své studenty a publikum předstupují se společným programem, který bude symbolickým završením celého ročníku,“ uvádí o mentorech pořadatelé. Písně Richarda Strausse Zueignung a Allerseelen zazpívá Kateřina Kněžíková, klavírní tvorbu Bedřicha Smetany i Ference Liszta přednese Ivo Kahánek. Dále zazní výběr z oceňovaného sólového alba Theodoros a Scintilla Beaty Hlavenkové společně se zhudebněnými básněmi Bohuslava Reynka. Radku Fišarovou, která alternuje Lenku Novou, doprovodí v jejích písních Beata Hlavenková a Tereza Kovalová.

Program MenART pokračuje i ve školním roce 2019/2020. Role mentorů přijali opět pěvkyně Kateřina Kněžíková a klavírista Ivo Kahánek a nově houslista Jan Fišer, v autorské tvorbě Beata Hlavenková, zpěvačka Radka Fišarová a ve výtvarném oboru Alžběta Skálová a Michal Gabriel. „Nově byl do programu MenART zařazen i tanec, jehož mentorem se stal choreograf a tanečník Jan Kodet, a také letos poprvé vychází vstříc zájemcům z literárně dramatického oboru, kterým se bude věnovat režisér Viliam Dočolomanský. Jan Kodet i Viliam Dočolomanský nebudou pracovat s jednotlivci, ale s celou skupinou či souborem,“ doplňují organizátoři.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz