Měsíce příprav může zazdít bouřka. Pro Smetanovu Litomyšl strašák jako hrom

Search
Close this search box.

WEB , Datum: 13.06.2019 , Zdroj: rozhlas.cz , Autor: František Renza

Hudební svátek láká na začátku léta davy. Do Pardubického kraje přijíždějí lidé z celé republiky i ze zahraničí. Národní festival se stal pořádným kolosem.

„Zdálo by se, že máme s pořádáním velké zkušenosti, ale opět jsem nervózní. Nejdůležitějším faktorem je pro nás počasí. Nádvoří máme kryté zastřešením, takže mírný déšť nevadí. Ale všechno může zhatit jedna velká bouřka, krupobití, vichřice,“ bojí se šéf Smetanky Jan Pikna.

Velké kalendárium

Ve čtvrtek 13. června to vypukne. Festival letos připomíná řadu významných jubileí skladatelů, hudebních institucí, ale taky historických výročí. Třítýdenní festival uvede přes 40 hlavních pořadů a dalších několik desítek doprovodných vystoupení.

Základem i tentokrát budou díla Bedřicha Smetany. Tento litomyšlský rodák by letos oslavil 195. narozeniny. „Na zahajovacím koncertu festivalu zazní jeho Pražský karneval v podání České filharmonie s dirigentem Jakubem Hrůšou. Smetanova hudba se objeví v řadě dalších pořadů a nebude chybět ani ve Velkém finále.“

Mezi další jubilea patří připomínka 60 let od úmrtí Bohuslava Martinů. Jeho tvorbu zastoupí Hry o Marii doplněné projekcemi a videomappingem. Uvedením monumentální dramatické legendy Faustovo prokletí festival zvýrazní 150. výročí úmrtí Hectora Berlioze. V nabídce je taky Faust Petra Ebena. A jazzový koncert Emila Viklického na texty Václava Havla a jeho projevů a dopisů z vězení odkáže na 30. výročí takzvané sametové revoluce.

Pojďte s námi do zahrady

Letos bude součástí festivalu i vystoupení Symfonického orchestru Českého rozhlasu, a to v pondělí 17. června. Ondřej Brousek, Ondřej Gregor Brzobohatý a dirigent Jan Kučera v pořadu 3 Freeman Show… aneb symfonické harašení předvedou, že i u klasické hudby se člověk může zasmát. „Jde o přesahový koncert na přání, který bývá tradičně jako první vyprodaný. Přidali jsme proto ještě odpolední představení,“ doplňuje Pikna.

Oblíbeným doprovodným programem festivalu znovu budou Festivalové zahrady. Tam můžete zažít atmosféru bez vstupného a společenského oblečení. V sobotu 29. června se tam se svým programem představí i Český rozhlas Pardubice. Tou dobou bude v Litomyšli stát taky světluščí autobusová Kavárna POTMĚ.

Národní festival Smetanova Litomyšl potrvá od 13. června do 7. července. Běžet bude i Smetanova výtvarná Litomyšl.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz