Město Litomyšl se chystá na hvězdný rok

Search
Close this search box.

7.1.2014    Právo    str. 10   Severovýchodní Čechy Zdeněk Seiner   

Jedno z nejkrásnějších a nejkulturnějších měst Pardubického kraje Litomyšl má řadu lichotivých přívlastků. V roce 2014 přibude další – Hvězdná Litomyšl.

Důvodů je hned několik. „Slavit budeme 100 let od narození litomyšlského rodáka a jednoho z největších astronomů všech dob Zdeňka Kopala. Proběhne zde velká mezinárodní konference, ale také mnoho akcí pro širokou veřejnost. Těšit se můžete na pozorování hvězdné oblohy i slunce a řadu přednášek pro zapálené amatéry. Vydána bude také Kopalova autobiografická kniha Můj život,“ řekla Právu Michaela Severová, vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu na litomyšlské radnici. K jejím slovům je třeba dodat, že Zdeněk Kopal byl jedním z největších astronomů 20. století, objevitel dvojhvězdy a americká NASA si jej najala, aby vypočítal cestu kosmonautů na měsíc. V Litomyšli má i svůj originální památník v místě, kde se narodil.

            „Ale ještě před tím, než se budeme dívat k obloze, vyvalíme sudy piva. V neděli 2. března 2014 zvoláme spolu se šťastným otcem sládkem Smetanou: ‚Vyvalte sudy,‘ narodil se nám Bedříšek! Bude to přesně po 190 letech od narození našeho nejslavnějšího rodáka Bedřicha Smetany.

            Přesně 90 let uplyne od chvíle, kdy byl na Smetanově náměstí odhalen pětimetrový pomník akademického sochaře Jana Štursy a architekta Pavla Janáka. Na podstavci je umístěn nápis Bedřich Smetana, na zadní straně text Svému velikému rodáku k 100. narozeninám vděčná Litomyšl. Také festival Smetanova Litomyšl si bude připomínat dvě výročí – 65 let od založení festivalu a 40 let od doby, kdy byl po dlouhých osmi letech festival obnoven. Se jménem Bedřicha Smetany je spojeno ještě jedno výročí. V roce 2014 to bude deset let od doby, kdy proběhl první ročník Smetanovy výtvarné Litomyšle,“ doplnila smršť hvězdných výročí Severová.

            Dalším výročím Litomyšle je připomínka, že město bylo před 15 lety zapsáno na seznam UNESCO. Významná litomyšlská památka, chrám Nalezení sv. Kříže se po rekonstrukci otevře 300 let po zahájení stavby. V dubnu to bude 20 let, co Václav Havel do Litomyšle pozval sedm evropských prezidentů.

 

Regionální mutace| Právo – severovýchodní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz