Metropolitní v Litomyšli

Search
Close this search box.

22.6.2015    Týdeník Rozhlas    str. 10   Nalaďte si Petr Veber      

Pětadvacet dní a sedmatřicet programů, to je v kostce letošní sedmapadesátý ročník mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl, který se ve skladatelově rodišti koná od 11. června do 5. července.

            Po přímém přenosu zahajovacího koncertu České filharmonie a uvedení záznamu varhanního koncertu Kateřiny Chrobokové v posledním červnovém nedělním odpoledni se potřetí festival objeví ve vysílání stanice Vltava první červencovou sobotu. Na čas obvyklého Operního večera je místo některého klasického díla naplánován přímý přenos operního galakoncertu z druhého zámeckého nádvoří v Litomyšli.

            Nese název Návštěva v Metropolitní opeře a je to po loňské Návštěvě v milánské Scale další příležitost přivítat před tuzemským publikem skutečné pěvecké hvězdy. V tomto případě je to především Američanka Deborah Voigt, představitelka oboru dramatického sopránu, známá z přenosů z newyorské MET do kinosálů po celém světě nejen v sólových úlohách, ale také v roli průvodkyně a hostitelky. Deborah Voigt je v poslední době proslulá zejména jako interpretka úloh ve Wagnerových a Straussových operách, ale také jako koncertní pěvkyně a jako umělkyně zařazující do svých programů i populární písně a známá čísla z muzikálů hraných na Broadwayi. Její současný repertoár sahá od Alžběty a Venuše ve Wagnerově Tannhauserovi přes Salome po Veselou vdovu, operní představení se střídají s koncerty, benefičními večery, rozhlasovými show a mistrovskými kurzy pro mladé pěvce. Její úspěšný boj se značnou nadváhou byl před zhruba deseti lety veřejně probíraným tématem. Nevyhýbá se mu ani sama v memoárové knize Říkejte mi Debbie, prezentované jako „pravdivá zpověď operní divy, která zažila úplný pád“.

            V Litomyšli jsou na programu árie, písně a dueta z oper a muzikálů, figurují tu jména jako Weber, Wagner, Strauss, Berlioz, Copland, Gershwin nebo Bernstein… a vedle úplně klasických i díla jako Porgy a Bess, My Fair Lady, Candide či West Side Story. Spolu s Deborah Voigt bude zpívat tenorista Garrett Sorenson, doprovází PKF – Prague Philharmonia, dirigentem je J. David Jackson. Večer, který slibuje být skutečnou uměleckou událostí.

 

***

 

Sobota 4. července, ČRo Vltava, 20.30

 

Foto popis| Návštěva z Metropolitní opery -Deborah Voigt

O autorovi| Petr Veber, redaktor ČRo Vltava

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz