MEZINÁRODNI HUDEBNÍ FESTIVAL

Search
Close this search box.

28.5.2013 Xantypa str. 107 Lenka Lindaurová

 

FESTIVAL SMETANOVA LITOMYŠL LITOMYŠL, 10. – 30. 6. 2 0 1 3 Padesátý pátý ročník festivalu zahájí Smetanova MÁ VLAST dokonce s Českou filharmonií a Jiřím Bělohlávkem. Charakter festivalu nese opera, vlajková jsou díla Smetanova, tentokrát DVĚ VDOVY. Verdiovské výročí oslaví

SICILSKÉ NEŠPORY a OTHELLO, svůj příběh lásky vypráví Mozartův DON CIOVANNI, domov, lásku i čest obhájí Dvořákův JAKOBÍN. Smetanova Litomyšl dbá důrazně na dětského návštěvníka: německý skladatel Eberhard Streul napsal dětskou verzi KOUZELNÉ FLÉTNY
– PAPACENO HRAJE NA KOUZELNOU FLÉTNU 3 malí posluchači ji přijímají s nadšením, stejně
jako (VY)PRODANOU NEVĚSTU, inscenaci Dětské opery Praha. Klavír ve Smetanově domě rozezní smetanovský interpret Jan Novotný, v Kapitulním chrámu je koncert varhanní i z díla Jana Křtitele Vaňhala, včetně jeho STABAT MATER, jindy se setkají legendy: MUSICA BOHEMICA & SPIRITUAL KVINTET, také Velkékoncerty mají lesk hvězd i nápadů. Vstup do baroka byl loni tak úspěšný, že v zámeckém přírodním divadle v Nových Hradech se zjeví, rozezpívá a roztančí KRÁLOVNA VIL Henryho Purcella dokonce třikrát!
ZLATA KOLEKCE PAVEL ŠPORCL SUPRAPHON CD, NOVINKA, SU-4130-2 Čerstvý čtyřicátník Pavel Šporcl je virtuóz, který umí skloubit vysoké umění s moderním požadavkem prezentace. Pirátský šátek na hlavě a modré housle jsou vnější poznávací znaky, hlavní atribut popularity jsou velkorysá turné po republice (a světě) s klasikou, i milovaná Gipsy Way s romskými muzikanty, ZLATÁ KOLEKCE PAVEL ŠPORCL je trojdeskové album s ukázkami houslových koncertů, duet, sólové hry. Pohodový blok dobré nálady startuje HOUSLOVÝ KONCERT A MOLL Antonína Dvořáka doplněný třetí větou KONCERTU D DUR Petra Iljiče Čajkovského, dobře se doplňují HOUSLOVÝ KONCERT D MOLL Richarda Strausse a zpěvná lyrika KONCERTU D DUR Ericha Wolfganga Korngolda, v sousedství Vivaldiho ČTVERA ROČNÍCH DOB se ocitl KONCERT PRO DVOJE HOUSLE A SMYČCE Johanna Sebastiana Bacha. K zajímavostem patří SCHINDLERŮV SEZNAM Johna Williamse nebo PACANINIANA Nathana Milsteina. Výběr z dosavadních osmi nahrávek Supraphonu přináší víc jak tři a půl hodiny hudby, čas v náručí krásy.

DVĚ VDOVY PRAHA, NÁRODNÍ DIVADLO, PREMIÉRA 30. 5. A 3. 6. 2013 O tom, jak stejnou situaci prožívá každý po svém, přesvědčuje už víc než sto čtyřicet let také komická opera Bedřicha Smetany DVĚ VDOVY, idylický obrázek s happy endem. Daniel Dvořák, Jiří Nekvasil a Theodor Pištěk protkali novou inscenaci starého příběhu neotřelými nápady a pěvci mají v náročném smetanovském úkolu možnost ukázat své umění. Právě tato opera zavedla autora prvně i na půdu německou, hamburský úspěch v roce 1882 Bedřicha Smetanu velmi těšil, neopomněl však dodat: „Já psal skladby své vždy pouze pro své rodáky, a ti když je vlídně přijali, to bylo mi nejlepší odměnou…"

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz