Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl se blíží

Search
Close this search box.

9.5.2007 Hospodářské noviny str. 14 Regiony /Komerční příloha/ (rkp)9.5.2007 Hospodářské noviny str. 14 Regiony /Komerční příloha/ (rkp)

49. ročník Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl se pod záštitou prezidenta republiky Václava Klause, ministra kultury Václava Jehličky a hejtmana Pardubického kraje Michala Rabase uskuteční ve dnech 15. června až 1. července 2007.

Program 49. ročníku Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl nese podtitul VE SVĚTĚ DĚTÍ. Ačkoli nabídka dvou desítek pořadů je tradičně bohatá a pestrá, ústřední téma jednotlivé komponenty celé dramaturgie propojuje. V programu jsou tituly určené pro mladé posluchače, pořady s dětskou tematikou a díla mládeži obecně blízká, pro ni přijatelná.
Pro Smetanovu Litomyšl připravuje choreografka Ladislava Košíková originální taneční pojetí Kytice Bohuslava Martinů, v tomtéž pořadu diváci zhlédnou Janáčkovu scénickou koláž Rákoš Rákoczy. Pro nejmenší posluchače jsou připraveny operní aktovky Zvířátka a loupežníci Otmara Máchy a Císařovy nové šaty Jiřího Temla či operní představení Benjamina Brittena Kominíček. Oblíbený Koncert na přání, nesoucí stejně jako celá letošní dramaturgie podtitul Ve světě dětí, tentokrát uvede melodie známé z pohádek, večerníčků, dětských filmů a seriálů.
Dominantou dramaturgie jsou samozřejmě díla operní. Spolupráce festivalu a pražského Národního divadla pokračuje novou inscenací Smetanovy Hubičky, poprvé zazní na Smetanově Litomyšli slavná Pucciniho Manon Lescaut (Opera NDM Ostrava) a v české premiéře bude provedena soudobá duchovní opera Víťazoslava Kubičky Kristův dotyk. Z operních árií jsou sestaveny dva mimořádné pěvecké galakoncerty, jež celý 49. ročník festivalu orámují. V zahajovacím koncertu sopranistka Eva Urbanová oslaví spolu se svými hosty dvacetiletí své umělecké kariéry, ročník pak vyvrcholí pořadem z cyklu Hvězdy operního nebe, když své umění představí jeden z nejlepších tenoristů současnosti Torsten Kerl.
Svět opery je zastoupen také v mimořádném projektu Prsten beze slov. Orchestr pražského Národního divadla provede pod taktovkou vynikajícího amerického dirigenta Johna Fioreho suitu symfonické hudby z Wagnerovy operní tetralogie Prsten Nibelungův. Mimořádné zážitky slibují rozsáhlá díla vokálně-instrumentální, především Dvořákovo oratorium Svatá Ludmila či oblíbená Orffova kantáta Carmina burana, již bude dirigovat Jiří Kout.
V programu však neschází ani hudba symfonická, instrumentální, komorní a sborová, žánrově přesahovými budou dva pořady Putovali hudci, jednou se Zuzanou Lapčíkovou a podruhé s pozoruhodným souborem etnické hudby CzaldyWaldy Quartet.
Během 17 dní letošní Smetanovy Litomyšle se odehraje 20 pořadů, z toho 11 na hlavní festivalové scéně – ve druhém nádvoří zámku Litomyšl, po jednom koncertu v litomyšlském kapitulním chrámu a v Muzeu antického umění, tři pořady budou ve Smetanově domě. Poprvé se bude jeden pořad Smetanovy Litomyšle konat v Lidovém domě a také v nově rekonstruovaném respiriu před pedagogickou školou. Součástí programu jsou také dva externí koncerty – v Lanškrouně bude uvedeno Chrámové nokturno a v Chrudimi duchovní opera Kristův dotyk.
Festival Smetanova Litomyšl spolupořádají Pardubický kraj, Město Litomyšl a Smetanova Litomyšl, o.p.s., za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky a ve spolupráci s Národním památkovým ústavem, územním odborným pracovištěm Pardubice.

Foto popis|

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz