Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl

Search
Close this search box.

11.6.2010 ČT 1 str. 20 19:00 Události

Iveta TOUŠLOVÁ, moderátorka
——————–
Slavnostním koncertem na druhém zámeckém nádvoří začíná 52. ročník mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl. Co po pražském jaru druhá nejstarší hudební přehlídka v zemi nabídne, ví kolega Michal Klokočník, dobrý večer, Michale.

Michal KLOKOČNÍK, redaktor
——————–
Hezký večer, z Litomyšle. 25 dní a 28 představení tak vypadá program mezinárodního operního festivalu, na který směřují největší operní tělesa. Vystoupí například s Dagmar Peckovou nebo Evou Urbanovou. Dnes tedy slavnostní zahajovací koncert za účasti prezidenta republiky Václava Klause tady na druhém zámeckém nádvoří zazní skladby Bedřicha Smetany, Frederika Chopina a Petra Ebena, vrcholem pak bude Tedeum Antonína Dvořáka. Celým festivalem se line připomínka 700. výročí nástupu Lucemburků na český trůn, proto také hosté z Lucemburska a proto také koncert lucemburského komorního orchestru Le Musition. V průběhu festivalu ale zazní i další známé skladby, Prodaná nevěsta, Kouzelná flétna nebo Labutí jezero, to jen namátkou z vystoupení, která organizátoři museli přidávat k vůli obrovskému diváckému zájmu, protože vstupenky na Smetanovu Litomyšl byly takřka okamžitě vyprodané. Doprovodný program tradiční, Smetanova výtvarná Litomyšle, tentokrát výstava děl kostýmního výtvarníka Teodora Pištěka a organizátoři zmiňují například Ivu Mrázkovou, výtvarnici českého původu žijící v Lucembursku. Smetanova Litomyšl za okamžik startuje, potrvá do 5. července.

Bohumil KLEPETKO, moderátor
——————–
Z Událostí je to všechno, za chvíli začnou Branky, body vteřiny. Na celý měsíc světu začal vládnout fotbal, příjemný víkend vám přejeme.

Iveta TOUŠLOVÁ, moderátorka
——————–
Hezký víkend a zítra ve stejném čase, tedy v 19. hodin opět na viděnou.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz