Milovníky klasické hudby čeká bohatá sezona

Search
Close this search box.

24.4.2009 Zlínský deník str. 28 Kultura SILVIE POSPÍŠILOVÁ
Filharmonie Bohuslava Martinů připravila pro další období spoustu novinek, pozvala řadu významných hostů hudební scény

Zlín/ Účast na prestižním festivalu Pražské jaro, řada koncertů v zahraničí, projekt Orbis Pictus, dokončení nového alba, ale také třeba náročné stěhování. To je jen stručný výčet aktivit, které v několika měsících čekají zlínskou Filharmonii Bohuslava Martinů (FBM).
"Zajímavý a velmi atraktivní je i tento týden. Ve středu a včera večer se uskutečnily koncerty filharmoniků s cimbálovou muzikou Ciganski diabli. Poslední koncert je čeká dnes večer," uvedl ředitel FBM Josef Němý. Ten je přesvědčený, že kromě originálního spojení romské kapely v aranžmá se symfonickým orchestrem jsou vystoupení současně i pozitivní prezentací spolupráce s romskou menšinou.
Poprvé v historii tělesa hudebníci vystoupí na Mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro 2009, a to již 15. května.
"V roce, kdy si připomínáme výročí Bohuslava Martinů, tam prostě nemůžeme chybět. Poctu tomuto významnému skladateli vzdáme společně se sólisty Bohuslavem Matouškem a francouzským houslistou Régisem Pasquierem," informovala dramaturgyně FBM Jindřiška Keferová.
Za dirigentský pult se v květnu postaví bývalý šéfdirigent zlínských filharmoniků Jakub Hrůša, který si i přes svůj mladý věk získal dobré jméno také na mezinárodní scéně.
Muzikanty čeká i účast na festivalu Janáčkův máj v Ostravě a na Smetanově Litomyšli. "Z tohoto pohledu lze nazvat probíhající sezonu opravdu mimořádnou," pochvaloval si ředitel.
FBM připravila pro své posluchače také novinku. Jde o projekt s názvem Orbis Pictus. "Diváci se mohou těšit na instrumentální hudební kompozice na texty Jana Amose Komenského. Kromě naší filharmonie se představení zúčastní Český filharmonický sbor a jazzový kvintet Zuzany Lapčíkové, která je zároveň autorkou hudby," přiblížila Keferová. Premiéra se uskuteční 22. června.
Začátkem května začne předprodej předplatného na novou sezonu. V loňském roce vedení FBM po několika letech razantně zdražilo, a přesto se počet předplatitelů zvýšil.
"Věřím, že jsme připravili program, který bude zajímavý a divácky přitažlivý. Především bych pak vyzdvihl koncerty našeho podzimního festivalu Harmonia Moraviae. Je také pravděpodobné, že příští sezona bude tou poslední v Domě umění," prozradil manažer FBM Tomáš Gregůrek, který doufá, že v průběhu let 2010 až 2011 se zlínská filharmonie přestěhuje do prostor nového Kongresového a Univerzitního centra.
Jeviště Domu umění přivítá řadu vynikajících hudebníků. Do Zlína přijede například klavírista Jan Simon, houslistka Sophia Jaffé anebo klavírní virtuoska Elena Letňanová.
"Na festivalu mladých koncertních umělců, jehož 20. ročník nás čeká v měsíci květnu, se setkáme s mladými sólistickými i dirigentskými nadějemi čtyř zemí Visegrádu. Stěžejním bodem této přehlídky bude koncert s vynikajícím klavíristou a bývalým účastníkem Talentina Igorem Ardaševem," uvedla dramaturgyně Keferová. V květnu také filharmonici dokončí práce na připravovaném albu, které se už brzy dostane k posluchačům. Ti se mohou těšit na klavírní koncerty Bohuslava Martinů.
Nabídka programů v podání světových hudebních osobností je opravdu bohatá. "V dnešní pro kulturu nelehké době je krásné, že stále přetrvává zájem o přirozený hudební projev. Je pro nás úžasnou zprávou, že se neustále rozšiřují řady našich posluchačů. Proto bych chtěl všechny přivítat v nové koncertní sezoně," dodal šéfdirigent FBM Stanislav Vavřínek.

Foto popis| HOSTÉZESLOVENSKA. SouborCiganskidiablisiprotentotýdenpřipravilveZlínětřikoncerty.
Foto autor| Foto:Deník/archiv

Foto popis| ZUZANA LAPČÍKOVÁ. Známá česká interpretka se představí ve zlínské filharmonii s jazzovým kvintetem.

Foto autor| Foto: Deník/ Milan Jaroš
Region| Střední Morava

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz