Milují festival a chtějí ho podpořit. Mecenáši

Search
Close this search box.

19.2.2016    Mladá fronta DNES    str. 7   Příloha – Smetanova Litomyšl

K velkým scénám, které se při svém financování obracejí i na své soukromé příznivce, se připojil i festival Smetanova Litomyšl. Mecenášský klub operní přehlídky má úspěch, festival díky němu získává kolem milionu korun ročně.

 

Když se letos v lednu sjeli mecenáši a přátelé operního festivalu do Litomyšle, organizátoři pro ně přichystali skoro rodinné setkání. Mohli si poslechnout komentovaný výklad o chystaném programu s hudebními ukázkami. Mozartovy skladby jim zazpívala sopranistka Marie Fajtová, která během letošního festivalu vystoupí při zahajovacím koncertu i v roli Normy v Belliniho stejnojmenné opeře. Pořadatelé jim popsali i novinky ze zákulisí, a dokonce dali ochutnat víno, které by mělo provázet 58. ročník festivalu.

            „Budete ochutnávat vzorky, které nám poslali, a budu čekat na vaše vyjádření a rozhodnutí, zdali toto bude festivalové víno, případně vybereme jiného dodavatele,“ řekl mecenášům ředitel festivalu Smetanova Litomyšl Jan Pikna.

            Lidí, kteří jsou ochotní dávat nemalé částky na pořádání operní přehlídky, si festival považovat musí. Loni mezi sebou 58 mecenášů vybralo přes milion korun, což už není jen symbolická částka, ale pokrývá tři procenta rozpočtu. „Podpora mecenášů pro nás moc znamená. Dostáváme se tak do kontaktu s lidmi, kteří Smetanovu Litomyšl milují, prožívají ji a opravdu je zajímá každý detail. Je pro nás obrovskou radostí poznat mecenáše osobně při setkáních, kde se jim snažíme za jejich podporu poděkovat,“ uvedla Barbora Krejčí ze Smetanovy Litomyšle.

            Člen správní rady Smetanovy Litomyšle Pavel Kysilka si pochvaluje, že mecenáši jsou lidé, kteří jsou pozitivní. „Mecenášství se začíná u nás dařit a jsme hrdí, že příznivci Smetanovy Litomyšli jsou na čele,“ uvedl Kysilka.

            Při příspěvku nad pět tisíc korun získají příznivci festivalu titul a výsady bronzového mecenáše. Kdo dá víc, bude mecenáš stříbrný, zlatý či dokonce platinový, to ale už ročně dá festivalu přes 150 tisíc korun.

            „Členy klubu budeme informovat o přípravách festivalu, poskytneme jim bezplatně festivalový katalog a sadu všech čísel festivalových novin, v případě jejich souhlasu uvedeme jejich jména v katalogu festivalu a na festivalových internetových stránkách,“ říká Barbora Krejčí.

            Smetanova Litomyšl se snaží mecenášům vycházet vstříc i jinak. „Jsme si vědomi jejich hlubšího zájmu o festival, proto jim umožňujeme pozvat přátele na společenská setkání s významnými hosty festivalu do VIP prostor, nabízíme jim možnost přednostního nákupu vstupenek či pohodlné místo pro parkování,“ uvedla Krejčí.

            StarostaLitomyšleRadomilKašpar je rád, že mecenášů přibývá. A myslí si, že to není jen tím, že město má krásnou památku UNESCO a kvalitní dramaturgii. „Myslím, že je znát, že Litomyšl se na svůj festival vždy těší,“ řekl.

 

***

 

„Mecenášství se začíná u nás dařit a jsme hrdí, že příznivci Smetanovy Litomyšle jsou na čele.“ Pavel Kysilka, člen správní rady

 

Foto popis| Koncert pro mecenáše Sopranistka Marie Fajtová, která vystoupí při zahajovacím koncertu i v Belliniho Normě, zazpívala mecenášům.

Foto autor| Foto: Smetanova Litomyšl

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz