Ministr kultury slíbil dva miliony korun na mezinárodní festival Smetanova Litomyšl

Search
Close this search box.

8.10.2008 Svitavský deník str. 2 Svitavsko (mag)Litomyšl, Praha/ Dva miliony korun jako příspěvek festivalu Smetanova Litomyšl a příslib účasti švédské ministryně kultury – to je výsledek úterního jednání vicehejtmana Pardubického kraje Romana Línka a ministra kultury Václava Jehličky. Miliony ze státního rozpočtu podpoří nadcházející 51. ročník prestižního hudebního festivalu.
Ministr kultury Línka ujistil, že v rozpočtu ministerstva počítají s dvoumilionovou dotací na festival. Určitě to výrazně napomůže tomu, aby příští ročník světového festivalu měl důstojnou formu. Festival bude úzce propojen s předsednictvím České republiky v Radě Evropské unie v příštím roce. "Rádi bychom tu totiž předali pomyslné žezlo Švédsku, které nás vystřídá a bude unii předsedat v druhé polovině roku," řekl vicehejtman a předseda správní rady obecně prospěšné společnosti Smetanova Litomyšl Roman Línek. Ministr Línkovi přislíbil, že do Litomyšle přiveze i švédskou ministryni kultury.
"Jsme poctěni, že se Smetanova Litomyšl stala součástí tak významné události, jakou je předsednictví České republiky v Radě Evropské unie, a samozřejmě jsme to při přípravě dramaturgie příštího ročníku zohlednili," uvedl ředitel festivalu Jan Pikna. V programu se objeví řada "evropsky" laděných pořadů a především vazba na Švédsko bude zřejmá. "V zahajovacím koncertu vystoupí vynikající švédský trumpetista Hakan Hardenberger, známá švédská sopranistka Susane Rydén spolu se souborem Musica Florea představí barokní hudbu a ve zvláštním koncertu k předání předsednictví bude svoji kompozici Symfonie a Smetanovu Mou vlast dirigovat Leif Segerstam, honosící se titulem Královského švédského kapelníka," představil ředitel Pikna osobnosti švédské kultury, které se stanou součástí diplomatického protokolu.
Vazba Litomyšle na Švédsko je dána i osobou Bedřicha Smetany, který ve Švédsku prožil důležitou část svého života. Smetanova Litomyšl proto byla zařazena mezi oficiální kulturní akce předsednictví.
Festival se uskuteční ve dnech 12. června až 6. července 2009, tedy přesně šedesát let od jeho vzniku v roce 1949, v roce 185. výročí narození a 125. výročí úmrtí Bedřicha Smetany. Navíc bude Litomyšl v roce 2009 slavit 750. let od povýšení na město, 10 let od zapsání na seznam UNESCO a 15 let od historicky prvního setkání středoevropských prezidentů, kteří se v Litomyšli sešli v roce 1994.

Fotogalerie: www.svitavsky.denik/ smetanovalitomysl

Foto popis| PŘEDSEDA SPRÁVNÍ RADY Smetanovy Litomyšle se o festival stará. Před rokem doprovázel Roman Línek prezidenta Václava Klause, letos sehnal dva miliony korun.
Foto autor| Ilustrační foto: František Renza
Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz