WEB , Datum: 23.06.2019 , Zdroj: klasikaplus.cz , Autor: Veronika Paroulková
„Porozumět panu Ebenovi je klíč k tomu, jaké téma a jaké motivy v jinak bezedném Faustovi chce akcentovat.“
„Melodram je vždycky lákavá výzva. Zároveň je těžká.“
„Obtížné je to, že ten kdo hraje na varhany, bývá na druhé straně prostoru a trochu ukrytý.“
Faust. Téma, za kterým se skrývá nepřeberné množství jeho úprav, od divadelních, přes literární, až po hudební, popřípadě kombinnované. A právě jedno takové připravil na letošní rok národní festival Smetanova Litomyšl. V pondělí 24. června zazní v Kapitulním chrámu Povýšení sv. Kříže stejnojmenný varhanní cyklus s přednesem úryvků z Goethova veršovaného dramatu od Petra Ebena. Souboj dobra a zla, který se odehrává se v nitru hlavní postavy, vyjadřuje zvukové bohatství varhan a doplňuje ho lidský hlas. Za královský nástroj usedne Irena Chřibková, recitovat budou Hana Benešová a Miroslav Táborský, který si udělal pro KlasikuPlus čas na několik otázek.
Na Smetanově Litomyšli letos účinkujete ve skladbě Faust Petra Ebena, která je proložena citáty s Goethova románu – už jste někdy recitoval s varhanami? Líbí se Vám kombinace tohoto nástroje s lidským hlasem?
Už jsem to asi dvakrát zkusil. Kombinace je to zajímavá, ale trochu závisí na situaci a atmosféře v kostele. Obtížné je to, že ten kdo hraje na varhany, bývá na druhé straně prostoru a trochu ukrytý.
Jde o propojení starého příběhu a dramatické hudby 20. století – co to pro Vás znamená? Jak přemýšlíte o přednesu, když si takové vystoupení chystáte? Jak taková příprava probíhá?
Faustovské téma je nesmrtelné a nevyčerpatelné. Je přirozené, že se k němu chtějí vyjádřit umělci v každé době. Moc se na to těším. Už jsem dokonce Fausta hrál. Nebyl sice Goethův, byl Garbbeho, ale byl to Faust se vším všudy, tedy i v blankversu. To je forma, kterou mám rád. Pokud jde o přípravu, jde především o to, pokusit se porozumět, proč pan Eben zvolil ty které úryvky a jakou hudbu k nim vytvořil. Je to klíč k tomu, jaké téma a jaké motivy v jinak bezedném Faustovi chce akcentovat.
Zkoušíte s Irenou Chřibkovou, nebo stačí se domluvit a pak sehrát až před koncertem?
Mám nahrávku koncertu paní Chřibkové. A protože slovo se neprolíná s hudbou, jen se střídají, je to jednodušší. Takže se musíme domluvit hlavně na komunikaci, která bude mezi námi probíhat, zdá se, přes celý kostel. Pokud nebudu vedle ní, což se obvykle nedělá.
Je to Vaše první pracovní setkání s hudbou Petra Ebena?
Ano. I když jednou jsem uváděl koncertní večer, na kterém jedna jeho skladba zazněla.
Chodíte na varhanní koncerty?
Tak to už se do mého časového harmonogramu nevejde.
Vzpomínám si na nedávné provedení Křížové cesty Lukáše Hurníka, kde jste také účinkoval. Pro herce s výrazným a pěkným hlasem musí být forma melodramatu docela lákavá, pokud má rád hudbu, že?
Je to vždycky lákavá výzva. Zároveň je těžká. V melodramatických textech se kombinuje slovo i hudba dohromady, takže se herec musí podřídit pravidlům skladby. U Fausta je zachována větší svoboda interpretace.
Máte nějaké další podobné nabídky do budoucna?
Tento koncert by se měl opakovat v srpnu v Chebu. Další nabídky spíše odmítám. Přednost má divadlo a toho mám v posledních letech opravdu hodně.
Jak se Vám líbí v Litomyšli, jezdíte na festival i jako divák?
Litomyšl je nádherná. Už jsem o ní točil dokument do cyklu Národní klenoty. Ale festival je v divadelní sezoně, takže většinou nemohu.
Jakou hudbu si rád poslechnete mimo práci, ve svém volném čase?
Rád si poslechnu každou dobrou hudbu. S mou prací se hodně prolíná.
Před námi jsou prázdniny… Muzikanti sice obvykle mívají volno ze stálých angažmá, ale většinou je čekají koncerty nebo mistrovské kurzy. Jak to mají herci a Vy, čeká Vás odpočinek?
Ano, divadelní prázdniny máme. Já sice nejsem v angažmá, ale, jak jsem řekl, těch představení v sezoně mám hodně, takže v létě je nevyhledávám. Obvykle se o prázdninách hodně točí, protože herci mají volno, je dlouho světlo. A něco mě čeká…