Místo u zámku bude festival na stadionu 

Search
Close this search box.

TISK, Datum: 01.06.2023, Zdroj: Právo, Strana: 22, Autor: Ludmila Žlábková, Vytištěno: 79 895, Prodáno: 51 615, Infotype: Nepojmenováno, Datum importu: 01.06.2023 02:28, Čtenost: 172 094, Rubrika: Severovýchodní Čechy, AVE: 75 568,67 Kč, Země: Česko, GRP: 1,91

Tematické duplicity: Ostatní, Kultura a cestovní ruch, Tiskový odbor

Už 65. ročník festivalu Smetanova Litomyšl doslova klepe na dveře. Mimořádný bude i místem hlavního děje, kterým nebude tradičně nádvoří litomyšlského zámku, ale místní zimní stadion.

„Nový prostor bylo nutné vytvořit poté, co se v památce UNESCO naplno rozběhly původně odvolané restaurátorské a stavební práce. Uvnitř místního zimního stadionu vyrostla působivá koncertní síň, a vznikla tak Festivalová hala architektů Aleše Buriana a Gustava Křivinky,“ řekl mluvčí festivalu Karel Telecký.

Festivalová generálka

Halu tvoří vzdušná dřevěná střešní konstrukce se světelnými pásy, které nechávají do interiéru pronikat denní světlo a naplňují jej až neočekávaným množstvím přirozeného jasu. Stěny budovy obklopuje průsvitná polykarbonátová slupka, z vnitřní strany obložená zvuky pohlcujícím materiálem. Akustika haly je tak nezvykle decentní a velmi dobře vyhoví i klasické hudbě. Kvalitu nové koncertní síně prověří veřejná generální zkouška v úterý 13. června. Od 10.30 hodin bude Festivalová hala otevřená všem zájemcům a v 11.30 v ní začne atraktivní, přibližně hodinový koncert, na němž vystoupí nejen Moravská filharmonie Olomouc pod taktovkou dirigenta Joela Hány, ale také řada vynikajících sólistů. Mimo jiné zahraje klavírista Ivo Kahánek, koncertní mistr České filharmonie Jan Fišer, zazpívá sopranistka Patricia Janečková a barytonista Tadeáš Hoza.

Na programu budou velmi známá a oblíbená díla Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Varšavský koncert Richarda Addinsella, Intermezzo Pietra Mascagniho, Svatební pochod Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, ale také třeba filmová hudba Karla Svobody. Pořadem bude provázet moderátor Marek Šulc.

„Vstup je sice volný, ale je třeba si na generálku zamluvit vstupenku, aby nebyla překročena kapacita hlediště. Připraveno je ovšem velkorysých 1200 sedadel. Vstupenky jsou již od tohoto pondělí k dispozici například na webových stránkách festivalu,“ dodala Jana Bisová z organizačního týmu festivalu, s tím, že případné zbylé vstupenky budou k dispozici přímo v den generálky v pokladně u festivalové haly. „Vstup je sice volný, ale je třeba si na generálku zamluvit vstupenku,“ Jana Bisová, organizátorka.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz