Mladí talentovaní hudebníci a výtvarníci se představí na Smetanově Litomyšli…

Search
Close this search box.

WEB, Datum: 02.07.2021, Zdroj: pardubicezive.eu, Strana: 0, Datum importu: 07.07.2021 06:40, Země: Česko

Tematické duplicity: Smetanova Litomyšl, Kultura a cestovní ruch

Praha / Litomyšl – Hudební festival Smetanova Litomyšl a festival Smetanova výtvarná Litomyšl dají v nadcházejících dnech prostor nejmladším talentům z nejrůznějších koutů republiky. Představí se zde absolventi Stipendijní Akademie MenART, kteří rok získávali zkušenosti pod vedením předních umělců jako jsou Kateřina Kněžíková, Ivo Kahánek, Michal Gabriel nebo Tomáš Císařovský. MenART má za cíl vyhledávat mladé talenty a pomoci jim v dalším rozvoji pod vedením profesionálů ve svých oborech, a to nejen v hudbě, ale i ve výtvarném umění či divadle a tanci.

Již tuto proběhne ve velkorysém prostředí Zámeckého pivovaru vernisáž výstavy s názvem Mentoři a stipendisté, která prezentuje práce sedmi desítek žáků, studentů a pedagogů, kteří rok pracovali pod vedením umělců Alžběty Skálové, Michala Gabriela, Tomáše Císařovského a Richarda Loskota, jejichž díla budou také vystavena. Návštěvníci se mohou těšit na malbu, 3D objekty, světelné instalace, ilustrace, grafiky apod. Podpořit sebedůvěru mladých talentů bude možné nákupem děl. Pokud návštěvníky zaujmou vystavená díla, mají možnost je získat. „Součástí našeho procesu jsou i první zkušenosti s praxí a trhem umění. Vystavená díla, jejichž hodnotu prověří a ukáže čas, ale která již nyní mají sílu originálu, mohou zdobit i osobní sbírky. Stejně tak drobné grafiky, které vytvořili žáci a pedagogové pod vedením ilustrátorky Alžběty Skálové,“ upřesňuje Dana Syrová, zakladatelka Akademie MenART. Výstava vznikla díky spolupráci s Bohemian HeritageFund a Zámeckým návrším a bude možné ji navštívit do 20. července.

III. ročník Akademie MenART pak symbolicky vyvrcholí v úterý 6. července na Matiné hudebního festivalu Smetanova Litomyšl, na kterém vystoupí stipendisté ze tříd houslisty Jana Fišera, pěvkyně Kateřiny Kněžíkové, klavíristy Iva Kahánka a flétnisty Jana Ostrého. „Je úžasné sledovat růst a pokroky všech stipendistů. Jsou to mladí lidé obdaření nadáním, ale též zázemím rodiny a pedagogů, kterým za to patří dík. Přeji všem mladým pianistům, aby čas strávený u klavíru vnímali jako nejlepší investici do sebe sama. S velkou nadějí budu sledovat jejich další cestu, “ uzavírá roční spolupráci například Ivo Kahánek, který u projektu stojí od jeho pilotního ročníku a celým Matiné posluchače provede.

Na koncertu v pečlivě sestaveném programu zazní výběr skladeb od W. A. Mozarta po A. Dvořáka či E. Ysaye. Koncert začíná v 11.00. „MenART předčil naše očekávání v mnoha směrech. Je úžasné vidět, kolik motivovaných mladých lidí po celé České republice má chuť na sobě pracovat v uměleckých oborech, jaké pokroky během roku zvládnou a jaká silná přátelství vznikají. Festival Smetanova Litomyšl jim svým patronátem nabídl životní zkušenost a silně tak podporuje motivaci nejmladší generace umělců děkujeme mu za velkorysou podporu a inspiraci nejmladších interpretů a publika,“ doplňuje Dana Syrová.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz