Mobilní lavičky osvěžují ducha občanů i hostů

Search
Close this search box.

7.7.2014    Moderní obec    str. 24   Příloha – Veřejné prostranství MICHAELA SEVEROVÁ   

Před několika lety byla Litomyšl vyhlášena prvními lázněmi ducha na světě. Veřejný prostor zpříjemňují velmi originální lavičky, na které nikdo z návštěvníků nezapomene.

 

 

 

Po prvním zahájení lázeňské sezony v roce 2012 si návštěvníci pochvalovali množství laviček, kterými jsme dočasně olemovali pomyslnou lázeňskou kolonádu. Žádali, aby v ulicích staré části města zůstaly celoročně. Staré lavičky, používané dříve v zámeckém amfiteátru, by však městská zákoutí příliš nezdobily. Minulý rok jsme zahájili další nový, dlouhodobý projekt, v němž umělci lavičky přetvářejí podle své invence, a kolonáda se postupně stává galerií originálních uměleckých artefaktů s praktickým využitím – možností posezení.

První lavičky vznikly v rámci výtvarného sympozia, které do Litomyšle na jaře 2013 svolala Umělecká beseda. Její členové Vladimír Gebauer, Pavla Aubrechtová, Jitka Štenclová, Eduard Halberštát, Aleš Lamr a Jiří Kačer, doplnění dalšími výtvarníky Janem Steklíkem a manželi Látalovými tvořili před zraky veřejnosti – událost byla přístupná všem zájemcům.

            V souvislosti s letošním zahájením 3. litomyšlské lázeňské sezony přibylo do naší pomyslné galerie několik nových přírůstků. Svoji lavičku mají na promenádě také tito umělci: Arthur Magrot a Alessandra Svatek – italsko-česká umělecká dvojice, která pracuje především ve veřejném prostoru na streetartových principech, Pavel Hošek a Lukáš Tůma – profesoři Fakulty restaurování, Zuzana Burgrová a Martina Nosková – studentky pražské UMPRUM a sochař Jakub Grets. Celý projekt organizačně zajišťuje absolvent Fakulty restaurování Aleš Hvízdal, který je sám autorem jedné z oblíbených laviček.

            Lavičky jsou mobilní, občané si je mohou přenášet, kam chtějí. Žádné problémy, destrukci laviček ani odcizení jsme za ty tři roky nezaznamenali. Místní občané si je zamilovali a pečují o ně. Renovace starých laviček byla financována ze soukromých zdrojů a rozpočtu festivalů Smetanova Litomyšl.

            Projekt zůstává i nadále otevřený, zúčastnit se ho mohou i další výtvarníci. A co budeme dělat, až bude lázeňská kolonáda plná a další lavičky už se na ni nevejdou? Litomyšl má řadu kouzelných zákoutí, kde stojí za to chvilku pobýt. Proto je možné, že se lázeňské lavičky rozšíří i do jiných koutů našeho města.

            Tak tedy hezké posezení!

 

Foto autor| FOTA: ARCHIV

O autorovi| MICHAELA SEVEROVÁ, vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu MěÚ Litomyšl a tisková mluvčí města Litomyšl

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz