Mohutné abstraktní sochy rozdělily Litomyšl

Search
Close this search box.

4.7.2009 Právo str. 17 REGION ČECHY Zdeněk Seiner 
Může za to poněkud zvláštní a svou odvahou pocty hodný nápad litomyšlského radního Miroslava Brýdla

Válka estétů s praktiky, nadšenců s pedanty, romantiků s realisty i umělců s technokraty rozděluje Litomyšl.
Poněkud zvláštní a svou odvahou pocty hodný nápad měl litomyšlský radní Miroslav Brýdl (nezávislý), když sochaře Aleše Veselého vyzval, aby v ulicích, na náměstích, v parcích a na parkovištích města vystavil v létě sedmnáct svých obřích abstraktních soch z kamene a kovu. Některé z nich by se daly těžko protlačit pod střechu málokteré galerie. „Město se rozdělilo v dobrém i zlém. Já těm, kteří protestují, říkám, ať se na to nedívají," směje se Brýdl, který byl řadu let starostou Litomyšle.
„Je to počin, který zase dostal Litomyšl na kulturní mapu světa. Naposledy se povedlo něco takového před 40 lety v Liberci," dodal Brýdl.
„Proti jsou především ti místní lidé, kteří protestují vždy, a proti všemu, kteří se brání čemukoli novému," pokrčil rameny Jan Pikna, ředitel Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl. Veselého výstava se totiž vešla do náruče Smetanovy Litomyšle, je nedílnou a dobře sponzorovanou akcí mladší sestry operního festivalu – Smetanovy výtvarné Litomyšle.
Podle Pikny protestuje jen část místních, turisté, návštěvníci a odborníci jsou nadšeně pro.
„U odborné veřejnosti jsme zaznamenali nulovou negativní reakci. Myslím, že to je výstava mimořádná v Evropě a nelze ji napodobit. Nějaké ty výtky a kritiku už na svých bedrech uneseme," dodal Pikna.
Sochař Veselý si v Litomyšli udělal světovou reklamu, protože před jeho sochami se fotografují turisté z Japonska, Spojených států, Austrálie a samozřejmě všech evropských zemí. Litomyšl je nejturističtějším místem Pardubického kraje.
„I my máme kolekci vynikajících exkluzivních fotografií, dá to na nádhernou publikaci, až bude čas a budou peníze," slíbil Pikna. Byla dokonce vydána, a za padesátku se prodává, speciální graficky nápaditá mapa města, ve které jsou všechny obří sochy zakresleny. Protínají se v nich „duchovní siločáry Litomyšle", jež diktují umístění. A tak jsou sochy nejen v zámeckém parku nebo v Klášterních zahradách, ale třeba i uprostřed kruhové křižovatky na I/35 nebo před supermarketem.
„Mohli jsme načančat fasády a chlubit se tím, nebo peníze vrazit do něčeho jiného a jít k jádru věci. Tímhle jsme, myslím, dost velké město," spokojeně zaševelil do svého bílého kníru kmotr velevýstavy Brýdl.

***

Každopádně je to počin, který zase dostal Litomyšl na kulturní mapu světa, Miroslav Brýdl, litomyšlský radní

Foto popis| Kamenné a ocelové monumenty sochaře Veselého mají smysl jen s člověkem poblíž.
Foto autor| Foto PRÁVO – Zdeněk Seiner

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz