Moravské divadlo mělo úspěšnou sezónu

Search
Close this search box.

7.7.2012 Právo str. 51 Střední a východní Morava Vlasta Hradilová

 

Úspěšnou sezónu má za sebou Moravské divadlo v Olomouci. Všem třem jeho uměleckým souborům se podařilo překročit hranice regionu a výrazně zaujmout laickou i odbornou veřejnost u nás i v zahraničí. Navzdory přetrvávající finanční krizi přitom divadlo nepocítilo výrazný pokles návštěvnosti a tržby mu vzrostly o bezmála půl miliónu na 15 miliónů korun. Průměrná návštěvnost představení za sezónu činila více než 70 procent. Vstupenky na představení si koupilo zhruba 100 tisíc lidí.
„Finanční krize stále přetrvává a kultura je jednou z prvních věcí, na kterých lidé šetří. Naše divadlo zaznamenalo pokles návštěvnosti o necelých pět procent. Jen pro srovnání, česká kina bojovala v posledním roce s propadem až o pětadvacet procent," řekl novinářům ředitel divadla Josef Podstata.
Potěšující podle něj je, že navzdory mírnému poklesu návštěvnosti a skutečnosti, že divadlo nezdražovalo, vzrostly tržby o tři procenta. „Z toho vyplývá, že když už lidé vyrazí za živou kulturou, rádi si připlatí za dražší místo v hledišti. Díky nárůstu tržeb a aktivnější práci se sponzory také roste soběstačnost divadla. Ta se za poslední tři roky zvýšila ze třinácti na osmnáct procent," poznamenal ředitel.
Moravské divadlo, které je příspěvkovou organizací města, uvedlo v minulé sezóně celkem 11 premiér. Z činoherních se největší divácké oblibě těšila Černá komedie, z hudebních opereta Polská krev a pohádková opera Čert a Káča. Baletní soubor uvedl novou inscenaci Sen noci svatojánské, která se podle očekávání stala velkým hitem.
Moravské divadlo získalo v uplynulé sezóně řadu ocenění. Například jeho činoherní inscenace Arabská noc získala prestižní Cenu Josefa Balvína, kterou uděluje Pražský divadelní festival německého jazyka.
Činoherní soubor sbíral také další festivalová ocenění. Na českotěšínském Festivalu divadel Moravy a Slezska získal Michael Tarant cenu za režii inscenace Na miskách vah. Úspěch v sezóně slavil také dramaturg činohry Milan Šotek, který skončil na druhém místě v soutěži o Cenu Evalda Schorma udělovanou studentům divadelních škol za původní hru, dramatizaci či překlad. Činoherní soubor navíc v uplynulé sezóně jako vůbec první v České republice uvedl na jevišti hru francouzského dramatika Georgese Neveuxe Žaloba proti neznámému.
Soubor opery a operety se v průběhu sezóny představil na open-air projektech v Bratislavě a v Třebíči s inscenacemi Nabucco a Carmen. Pomyslným vrcholem sezóny pak bylo vystoupení na mezinárodním operním festivalu Smetanova Litomyšl s inscenací Prodaná nevěsta.
Vydařený rok má za sebou i baletní soubor Moravského divadla. Ten loni v září vůbec poprvé ve své historii vystoupil v pražském Stavovském divadle s představením Frida. Sólisté Renáta Mrózková a Michal Kováč se za své výkony v inscenacích Frida, respektive Sen noci svatojánské probojovali do širších nominací na Ceny Thálie 2011.
Mrózková navíc letos v dubnu obdržela Cenu Olomouckého kraje za výjimečný počin roku v oblasti divadla. Na přelomu roku absolvoval soubor úspěšné turné po Německu s inscenací Louskáček.

***

Díky nárůstu tržeb roste soběstačnost divadla Josef Podstata, ředitel

Foto popis| Jednou z novinek na repertoáru Moravského divadla v Olomouci byla v uplynulé sezóně opereta Polská krev.
Foto autor| Foto Vlasta Hradilová

Regionální mutace| Právo – střední a východní Morava

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz