Múza naděje prolne Smetanovu Litomyšl 2020

Search
Close this search box.

WEB , Datum: 08.01.2020 , Zdroj: casopisharmonie.cz , Strana: 0 , Autor: Semjon Byčkov

Múza naděje prolne Smetanovu Litomyšl 2020

Naděje pomáhá ulehčit starostem, smířit se, zapomenout, nadějí je také radost, kterou nabízí dobrá hudba, a zároveň tvoří inspirační rámec 62. ročníku Národního festivalu Smetanova Litomyšl, který se letos uskuteční v termínu od 11. června do 6. července 2020.

„ Naší snahou je představit celkovou koncepci festivalu v jeho humanistickém poselství, touze po usmíření a spolupráci mezi náboženstvími, lidmi a národy i zřetelným akcentem na aktivní a neustále se zvyšující účast mladých interpretů a návštěvníků. Třebaže má naše Múza tvář, vnímáme ji spíše abstraktně, v duchu básně Emily Dickinsonové: Naděje je věc s peřím, která je usazena v duši a zpívá píseň beze slov a nikdy se ani na chvíli nezastaví…,“ vysvětluje dramaturg festivalu a umělecký ředitel Vojtěch Stříteský.

Po více než dvaceti letech se na festivale opět představí dva významné soubory ze Slovenska. O zahájení se postará Slovenská filharmonie pod taktovkou šéfdirigenta Jamese Judda skladbami Smetany, Verdiho, Wagnera, Rajtera a jubilanta Ludwiga van Beethovena, jehož 250. výročí narození bude jednou z hlavních dramaturgických linií programu. Opera Slovenského národního divadla Bratislava připravuje v roce 100. výročí od založení zcela novou inscenaci Mozartovy Figarovy svatby režírované Jiřím Heřmanem a pro Litomyšl chystá také galakoncert se svými sólisty.

Operní řada dále přinese brněnskou inscenaci Smetanovy Libuše, která bude z důvodu prostorové náročnosti mimořádně uvedena na speciálně upravené scéně v areálu zimního stadionu. Návštěvníci se mohou těšit i na Lipusovu inscenaci Dvořákovy Rusalky, Meyerbeerova Roberta ďábla, Verdiho Aidu, ale též koncertní provedení Gershwinovy opery Porgy a Bess. Na zámku Nové Hrady se odehraje již devátá stagiona s projektem Třikrát Ariadna – ten zahrne Monteverdiho fragment, jednoaktovou operu Bohuslava Martinů a Bendův melodram v režii Magdaleny Švecové. Ve Smetanově domě bude možné zhlédnout nové nastudování opery Jsem kněžna bláznů od Lenky Nota na libreto Olgy Sommerové k 200. výročí narození Boženy Němcové, která v Litomyšli prožila část svého života. Z árií a duet Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Hectora Berlioze a Giacoma Pucciniho bude sestaven galakoncert Pavla Černocha a Evy Hornyákové.

U příležitosti beethovenovského výročí zazní skladatelova 8. a 9. symfonie v podání Slovenské filharmonie a

Filharmonie Brno, 5. klavírní koncert v interpretaci Lukáše Vondráčka a České Sinfonietty či Mše C dur v přednesu souboru Czech Virtuosi a Smíšeného pěveckého sboru Rastislav Blansko. Poctu Beethovenovi složí rovněž mladí stipendisté programu MenART v pořadu Panu Ludvíkovi s láskou.

Dva koncerty připravuje také Česká filharmonie s šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Partnerský orchestr Smetanovy Litomyšle uvede 5. symfonii Gustava Mahlera a Mou vlast Bedřicha Smetany. Stejně tak dvakrát koncertně vystoupí rezidenční umělec Adam Plachetka, jenž v úvodním koncertu festival zahájí a ve Velkém finále premiérou projektu Possible Dream ho zakončí.

Letos březnu uplyne 300 let od úmrtí významného italského stavitele Giovanni Battisty Alliprandiho, který vystavěl nádherný piaristický chrám Nalezení sv. Kříže, a v Litomyšli je i pochován. Právě zde a v Alliprandiho poutním kostele v Chlumku u Luže zazní k jeho poctě koncerty Voce D’Alliprandi v podání souboru Collegium 1704. Architektonické prvky chrámu dotvoří atmosféru hudebního večera Když chrám rozezní žestě (Moravia Brass Band, dirigent Chuhei Iwasaki) a také vystoupení Českého filharmonického sboru Brno. V pořadu

Cesty ke zbožnosti se skrze amerického basistu Joela Frederiksena a syrského pěvce Rebala Alkhodariho setká křesťanská a muslimská hudební a duchovní tradice. Další koncerty komorní řady se uskuteční v zámecké jízdárně. Joel Frederiksen spolu s Ensemble Phoenix Mnichov chystá ještě pořad Requiem for a Pink Moon.

Program nabídne znovu i Jazzovou jízdu v jízdárně, tentokrát s jubilantem Josefem Vejvodou, jeho

Jazztetem a americkým swingovým zpěvákem Chuckem Wansleyem. V Kapitulním chrámu Povýšení sv. Kříže vystoupí Wihanovo kvarteto a koncert Post Bellum *75 připomene výročí konce druhé světové války skladbami J. S. Bacha, D. Šostakoviče, J. Haydna, ale také Terezínským requiem Sylvie Bodorové.

V baletní a taneční řadě návštěvníci uvidí Kučerův balet Tři mušketýři (NDM Ostrava, choreografie Paul Chalmer) a novou inscenaci Špalíčku Bohuslava Martinů v představení Národního divadla Praha a režii Petra Zusky. Festival pozval rovněž Andalusian Flamenco Ballet ze španělské Malagy, jenž připomene čtvrt století od návštěvy španělského královského páru v Litomyšli a půjde o první české hostování tohoto souboru.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz