29.6.2010 Mladá fronta DNES str. 4 Kraj Pardubický Martin Ťopek
Pro tradiční koncert na přání na festivalu Smetanova Litomyšl letos vybrala Komorní filharmonie Pardubice třicet klasických muzikálových melodií ze 60.a 70. let. Hlavním hostem koncertu bude muzikálový nestor Jiří Suchý.
Koncert na přání neboli Klasika českého muzikálu je název zítřejšího pokračování festivalu Smetanova Litomyšl. Koncert slibuje nejslavnější melodie klasických českých divadelních a filmových muzikálů, které zahraje Komorní filharmonie Pardubice.
Na druhém zámeckém nádvoří litomyšlského zámku tak zítra zazní melodie z muzikálů Kdyby tisíc klarinetů, Limonádový Joe, Starci na chmelu nebo Noc na Karlštejně. Hlavním hostem večera bude nestor českých muzikálů ze šedesátých let, skladatel a zpěvák Jiří Suchý. „Celá druhá polovina koncertu bude koncipována ze semaforských melodií, samozřejmě není vhodnější host než pan Suchý," řekl dramaturg festivalu a zároveň ředitel pardubické filharmonie Vojtěch Stříteský. Jiří Suchý bude mít na koncertu jak společná tak samostatná vystoupení, například píseň Na shledanou z muzikálu Zločin v šantánu. Slavný muzikál je film Jiřího Menzela na námět Josefa Škvoreckého, na kterém se podíleli právě lidé z divadla Semafor. Svou jedinou filmovou roli zde tehdy ztvárnil Jiří Grossmann, zároveň to byl poslední film Jiřího Šlitra.
Jiří Suchý se věnoval především divadlu, nejprve působil v Redutě, poté spoluzakládal Divadlo Na zábradlí. V roce 1959 založil spolu s Jiřím Šlitrem divadlo Semafor, kde působí dodnes. Toto divadlo se stalo značně populární, což vedlo k řadě problémů s komunistickým režimem. Po roce 1989 se stal opět ředitelem Semaforu.
Právě z období, kdy působil Suchý v Semaforu, pochází řada písní, které zítra Suchý v Litomyšli uvede v Koncertě na přání.
Ty jsou na Smetanově Litomyšli tradicí. „Už jsme jich odehráli jedenáct, jsou to vždy koncerty, které překračují žánr klasické hudby, takže už tu byl třeba i jazz nebo swing," řekl Stříteský.
I když koncerty vybočují z rámce, v jakém je koncipován litomyšlský festival, klasických témat se drží i koncerty na přání. „Proto jsme zvolili muzikály ze šedesátých, nejvýše sedmdesátých let," dodal Stříteský.
Ředitel filharmonie uvedl, že výběr titulů a jejich zpracování zabralo skoro celý rok. Pak začala spolupráce s šéfdirigentem filharmonie, Marko Ivanovičem. „Výsledkem je přehlídka třiceti skladeb," uvedl Stříteský. Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl je po Pražském jaru druhým nejstarším hudebním festivalem v České republice, zároveň patří k největším pravidelným festivalům klasické hudby u nás.
Centrem festivalového dění je areál Státního zámku Litomyšl, který byl v roce 1999 zapsán na seznam kulturního světového dědictví Unesco. Pro hlavní pořady nabízí dobrou akustiku druhé nádvoří s neobvyklým výsuvným zastřešením, další koncerty jsou také v audienčním sále zámku, jeho divadélku a kapli, v litomyšlských chrámech nebo ve Smetanově domě.
Ve čtvrtek ale pokračuje program festivalu externím koncertem v Kulturním centru Fabrika ve Svitavách.
Carmen & Flamenco je komponovaný hudebně-taneční přehlídka operní pěvkyně Edity Adlerové a flamenkové tanečnice Jany Drdácké s živým doprovodem.
V dalších dnech už se ale festival vrací na druhé nádvoří zámku, kde v pátek zazní tóny, které snad nejvíce proslavily skladatele, který dal festivalu své jméno. Smetanova opera Prodaná nevěsta bude mít další dvě reprízy i v sobotu.
Zítřejší koncert slavných muzikálových melodií začíná o půl osmé večer, vstupné je od 390 do 790 korun, tělesně postižení platí osmdesát korun.
Foto popis| Unikátní atmosféra Návštěvníci se za koncertem vydají na druhé nádvoří zámku, který je na seznamu UNESCO.
Foto autor| Foto: archiv MF DNES
Foto popis| Netradiční host Nebývá zvykem, aby hlavní hvězdou večera při Smetanově Litomyšli byl populární zpěvák.
Foto autor| Foto: archiv
Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj