Na co se těšit v roce 2013: Na ZZ Top i Smetanovu Litomyšl

Search
Close this search box.

31.12.2012 Mladá fronta DNES str. 2 Kraj Pardubický Jiří K. Růžička

Nestává se často, aby si světové hvězdy zvolily při evropském turné Pardubice jako jedinou zastávku v zemi. Zkrátka nepřijdou ani příznivci domácí muziky. Turné tady začíná kapela Kabát.

Přinášíme přehled významných kulturních a společenských akcí, které stojí za to, nenechat si ujít. Na své si přijdou jak milovníci dostihů nebo společenských setkání, tak milovníci hudby. Svůj koncert si najdou vyznavači tvrdého rocku i smyčcových orchestrů.
Dvakrát ples v divadle Vyvrcholením společenské sezony v Pardubicích bude lednový plesový víkend v městském divadle. Stánek Thálie se na 25. a 26. ledna promění ve společenský sál, který bude v pátek hostit Divadelní bál, v sobotu pak Městský ples.
Rozdělení městského a divadelního plesu na dvě akce je novinkou, která bude přínosem nejen pro město a divadlo, ale snad největší radost udělá návštěvníkům.
„Jak divadlo, tak magistrát chtějí využít prostory, které se pro tyto příležitosti poměrně složitě upravují, a nabídnout tak více lidem možnost užít si ples ve skutečně krásném prostředí," uvedla primátorka Štěpánka Fraňková.
Divadelní bál začne v pátek v sedm večer a bude samozřejmě věnován především divadlu. Chybět nebudou vystoupení herců, přehlídka kostýmů ani vyhlášení nejoblíbenějších herců. Hlavní slovo bude mít ale hudba a tanec.
Městský ples začne přesně o 24 hodin později a jeho návštěvníky čeká bohatý celovečerní program včetně tradiční tomboly.
Ples v pardubickém secesním divadle se konal poprvé v lednu 2012 a byl o něj velký zájem. „Bylo dlouho dopředu vyprodáno a není se co divit, ples v tak krásném prostředí má neopakovatelnou atmosféru." Na pátečním Divadelním bále zahrají k tanci, poslechu a potěšení Uši Music Band, divadelní kapela Můžete si za to sami! a Ready Kirken. Herci a herečky zazpívají slavné hity 60. let a předvedou nejkrásnější kostýmy z nového repertoáru. V sobotu navíc čeká návštěvníky dražba obrazů, jejíž výtěžek pořadatelé věnují na charitativní účely. Pardubice zažijí jako první návrat Kabátů S novým projektem, nazvaným Banditi di Praga, po třiceti letech vyráží skupina Kabát. Své turné zahajuje 24. dubna v Pardubicích, a tak se dá očekávat, že tamější ČEZ Arenu naplní nedočkaví fanoušci do posledního místa.
Kabáti se totiž na sérii koncertů objevují po dlouhých dvou letech a jejich příznivci se mají opravdu na co těšit. Jak sami muzikanti tvrdí, připravili unikátní projekt, v němž bude Kabát hrát se živým Big Bandem.
„Proč ten podtext s Banditama? To už nemá Kabát co hrát, a recykluje sám sebe? Kašle na novou desku, a snaží se prodat ještě jednou poslední CD? Omyl přátelé! Je to příběh k tomuto projektu, a my se obrazotvorně opravdu posouváme v hudebním čase o nějakých třicet let," komentují novinku sami muzikanti.
O živém zapojení dechů uvažovali dlouho, dechové nástroje a celé sekce se koneckonců často objevují v jejich nahrávkách. „Nejde tedy o snahu překvapit za každou cenu, ale vzniklo to spontánně a napadlo nás udělat z toho fór. A proč ne hned polovinu koncertu," dodávají.
Aviatickou pouť otevře slovenský Elán Tenkrát na východě, tak zní podtitul aviatické pouti, kterou přivítá ve dnech 1. a 2. června letiště v Pardubicích. „Již v pátek večer pouť zahájí přímo na letištní ploše koncert skupiny Elán. Další dva dny pak návštěvníkům přinesou tradiční výlety do historie. Tentokrát to budou ukázky zaměřené zejména na východ od demarkační linie," uvedl mluvčí pořadatelů Petr Navrátil.
Hlavními tématy budou podle něj Plán Barbarossa – přepadení SSSR v roce 1941, aktivity 1.československého smíšeného leteckého pluku a Ostravská operace. Chybět nebudou ani hloubkové lety spojenců nad obsazenou Evropou, Činnost 8., 9. a 15. letecké armády USAF nad Československem v letech 1944- 45 nebo Zlatý věk proudové éry.
Část letiště pořadatelé otevřou již v pátek 31. května od tří do sedmi odpoledne, v době příletů letadel. Zájemci mohou na vlastní oči vidět posádky a jejich stroje těsně po přistání z domovské základny. Přímo na letištní ploše pak večer zahraje a zazpívá slovenská skupina Elán. Sobotní hlavní letový program pak zahájí skupina Čechomor. 55. Smetanova Litomyšl Již pětapadesátý ročník Smetanovy Litomyšle začne 13. června. Festival zahájí Česká filharmonie pod taktovkou Jiřího Bělohlávka cyklem Má vlast. Festival zakončí 30. června Smetanova opera Dvě vdovy. Hlavní programovou náplní festivalu, pořádaného od roku 1949, jsou operní inscenace, koncertní provádění oper, ale také galakoncerty, oratoria, kantáty a písňové večery, tedy formy, v nichž je dominantou vokální umění.
Centrem dění je areál zámku, který byl v roce 1999 zapsán na seznam kulturního světového dědictví UNESCO. Hlavní pořady se konají zejména v akusticky dokonalém II. nádvoří s unikátním výsuvným zastřešením a vynikající akustikou, ale i v dalších prostorách zámku.
Řadu koncertů pořadatelé uvedou také na několika dalších místech Pardubického kraje.
Smetanova Litomyšl je po Pražském jaru druhým nejstarším hudebním festivalem v České republice a současně největším festivalem klasické hudby pod širým nebem, konaným v naší zemi. Do hlediště sem každoročně přijede třináct tisíc lidí.
Nikola Šuhaj na Kunětické hoře
Přesně v polovině června se mohou těšit diváci na premiéru v nastudování herců Východočeského divadla Pardubice pod vedením režiséra Michaela Taranta na Kunětické hoře.
Již čtyřicet let fascinuje divadelní tvůrce i diváky muzikálové zpracování příběhu zbojníka Nikoly Šuhaje, muže velkého srdce a živelné nespoutanosti.
Olbrachtův příběh zpracovaný Milanem Uhde na hudbu Miloše Štedroně poprvé spatřil světlo světa v brněnském Divadle na provázku v roce 1975. Podle ředitele divadla Petra Dohnala všichni doufají, že pardubické provedení naváže na nebývalý úspěch v mnoha divadlech. „Naši inscenaci jsme se rozhodli umístit do exteriérového prostředí letní scény na Kunětické hoře, kde může tento lidový příběh z koločavských polonin vhodně korespondovat s přírodní scenérií. Zároveň připravujeme i její pozměněnou podobu pro uvedení v divadle, kde ji budeme uvádět od září 2013," uvedl ředitel Dohnal.
Čtyřicetileté Kuře v Žamberku Opravdovou legendu si budou moci užít v létě návštěvníci multižánrového festivalu JamRock v Źamberku. Čtyřicet let po vydání tu naživo uslyší jedno z nejzásadnějších alb české rockové historie, Kuře v hodinkách.
Jako jediný festival v zemi tu přivítají Vladimíra Mišíka s členy původního Flamenga, basistou Vladimírem "Gumou" Kulhánkem a kytaristou Pavlem Fořtem. Sestavu doplní muzikanti z ETC – bubeník Jiří Zelenka, kytarista Pavel Skála a další muzikanti k doplnění flamengovského zvuku – Jakub Doležal (saxofon, flétna) a Pavel Bohatý (zpěv, klávesy).
JamRock s řadou domácích i zahraničních hvězd přivítá areál pod Rozálkou 27. až 29. června.
Jediný koncert ZZ Top v Česku: ČEZ Arena Pardubice Jedinou zastávkou americké skupiny ZZ Top na evropském turné budou v Česku Pardubice. Kapela koncert odehraje v tamější ČEZ Areně 8. července.
Vousáči hrající přímočarý jižanský bluesrock fanouškům představí svoji poslední desku La Futura a připomene některé dřívější hity.
ZZ Top se pojmenovali podle značky cigaretových papírků. Poprvé si spolu zahráli 10. února 1970 v texaském El Pasu, ve stejném roce vydali debutovou desku ZZ Top's First Album. Na svém kontě mají 15 studiových alb, několik kompilací a záznamů koncertů.
Dočká se veterán Váňa devátého vítězství?
O celkově deváté vítězství v nejstarší a nejtěžší kontinentální steeplechase se bude 13. října pokoušet legenda českého dostihového sportu, Josef Váňa.
„Když nebudu mít něco zlomeného, určitě na příští Velkou zase přijedu," prohlásil šedesátiletý rekordman. Při letošním 123. ročníku společenské a sportovní události musí koně překonat celkem 31 překážek, mezi nimiž nechybí jeden z nejtěžších skoků na světě, Taxisův příkop.
Příznivci dostihového sportu se v příštím roce mohou těšit na horkou novinku. Na závodišti totiž uvažují o tom, že by se rovinné závody běhaly také v pátky před dostihovými dny.

Foto popis| Rocker Jednou z nejvýznamnějších kulturních akcí příštího roku bude pardubický koncert skupiny ZZ Top. Bude to jediný koncert americké kapely u nás.
Foto autor| FOTO: MAFRA

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz