Na cyklovýlet i bez kola, půjčit se dá skoro všude

Search
Close this search box.

19.7.2014    Mladá fronta DNES    str. 2   Kraj Pardubický Alice Krejsová     

Naplánovat si cyklovýlet bez vlastního bicyklu už dnes není žádný problém. Půjčování kol mají v nabídce ubytovny, kempy i České dráhy.

 

LITOMYŠL Kdo má zájem si projet Litomyšl na elegantním kole, může. A pokud to stihne během půl hodiny, nezaplatí za to dokonce ani korunu.

            Kola jsou sice jenom dvě, ale místním i návštěvníkům podle slov Evy Žáčkové z Evropského školicího centra Litomyšl prý bohatě stačí.

            „Kola mecenáši věnovali pro účely festivalu Smetanova Litomyšl, půjčovat si je ale lidé mohou po celou dobu lázeňské sezony. Ta začala v dubnu a už od jejího začátku je o kola zájem. Nejvíce si je půjčují ti, kdo se vydávají na krátké projížďky městem. První půl hodina je totiž nestojí ani korunu,“ uvedla Žáčková.

 

Lidé si na půjčování kol začínají zvykat

 

Ještě donedávna se lidé při výletech spoléhali na vlastní kola, ale už si postupně zvykají na to, že existuje i jiné možnosti. Výletníkům nabízí zapůjčení bicyklu nejenom půjčovny, ale i hotely, kempy a především České dráhy.

            „Půjčování kol se těší velké oblibě, zejména teď v období prázdnin. V Pardubickém kraji nabízíme k vypůjčení 35 kol, v červenci jsme doposud evidovali kolem 50 výpůjček,“ uvedl Jiří Krátký z Krajského centra osobní dopravy Českých drah Pardubice . Dodal ale, že kvůli zvýšenému zájmu je lepší si předem zavolat a kola zarezervovat. Bicykl lze vracet na všech pobočkách Českých drah v kraji, kde si jej cyklista zapůjčí. Cyklopůjčovny drah, které fungují do konce října, nabízejí kolo pro jednotlivce za 128 korun na den, pro rodiny pak za 320 korun. V ceně jsou přitom dvě kola pro dospělé a dvě pro děti.

            Lidé si musejí navíc připravit i dva platné průkazy totožnosti a tisíc korun. Tolik totiž činí záloha za jeden bicykl.

            Podobné služby nabízejí i hotely a ubytovny. Aby si lidé mohli kola vypůjčit, musejí však být jejich hostem nebo si připlatit. Obvyklá cena za den pro ubytované se pohybuje od 200 korun výš. Levněji vyjde výpůjčka v tábořištích, dráže naopak v některých lanových parcích.

            Kdo má zájem o netradičnější sportovní zážitek, může zkusit vyjet na cesty na dvoukole. V kraji je nabízí například pardubická půjčovna v Živanicích.

            „Mezi místními moc zájemců o výpůjčky dvoukol není, a proto jich máme k dispozici stále dost. Obvyklá je situace, kdy si za týden přijde pro tento typ kola jeden pár. Většina zájemců je spíš z daleka a dvoukola si půjčují hlavně na svatby,“ uvedl provozovatel půjčovny Radek Chvojka.

            Bez kola se lze vydat dokonce i na adrenalinovou jízdu po novém čtyři kilometry dlouhém singl trailu v areálu na Dolní Moravě. Zájemci mohou využít půjčovnu celoodpružených MTB kol v chatě Marcelka.

 

***

 

Kolik stojí výpůjčka kola na den

 

Cyklopůjčovna Českých drah: 128 korun (1000 korun záloha) Vodácké tábořiště Cakle, Ústí nad Orlicí: 150 korun (500 korun) Půjčovna kol Hobby bike, Pardubice: 120 korun (2500 korun) Lanový park Peklák, Česká Třebová: 550 korun (1000 korun) Agropenzion U Háje, Litomyšl: 250 korun (dohodou)

 

Foto popis| Festivalová kola Bicykly festivalu Smetanova Litomyšl si lze vypůjčit na první půlhodinu zdarma.

Foto autor| Foto: Radek Kalhous, MAFRA

 

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz