Na festival do Varů až příští rok

Search
Close this search box.

TISK , Datum: 29.04.2020 , Zdroj: Lidové noviny , Strana: 12 , Autor: MARCEL KABÁT , Vytištěno: 43 452 , Prodáno: 33 387 , Rubrika: Kultura , Země: Česko

Pořadatelé Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary včera potvrdili očekávanou zprávu: 55. ročník přehlídky se kvůli koronavirové krizi odkládá a uskuteční se až příští léto. Zrušení letošního ročníku bude mít citelný dopad i pro dějiště festivalu.

PRAHA Že je pořádaní mezinárodní akce s mnoha tisíci účastníků na začátku července prakticky vyloučené, bylo zřejmé už dlouho. Čekalo se na to, zda karlovarský festival nepřijde s náhradním řešením, které by umožnilo konání přehlídky třeba ve zredukované podobě nebo v pozdějším termínu. To však nakonec pořadatelé vyhodnotili jako nereálné.

„Vzhledem k tomu, že situace se neustále vyvíjí, nařízení vlády ohledně konání kulturních akcí budou průběžně aktualizována a je těžké je predikovat. Dospěli jsme k závěru, že konání letošního ročníku karlovarského festivalu v jiném termínu či rozsahu by s sebou stále neslo zdravotní rizika a omezení, která by bylo z organizačního hlediska velmi těžké zajistit,“ stojí ve včerejším prohlášení organizátorů festivalu.

Podle prezidenta MFF Karlovy Vary Jiřího Bartošky dospěli pořadatelé k závěru, že hledání redukovaných nebo alternativních variant by šlo proti hlavnímu smyslu festivalu: „Tím je vzájemné setkávání diváků, filmových tvůrců, lidí z různých oblastí života a jejich kolektivní vnímání filmových děl. Věřím, že síla společného prožitku při projekcích v sálech a jeho sdílení jsou nenahraditelné,“ uvedl Jiří Bartoška. Partneři festivalu podle něj vyjádřili vůli nadále akci podporovat. Rozpočet festivalu se poslední roky pohybuje kolem 135 milionů korun, státní dotace činila 30 milionů korun. Příspěvek města a kraje činil po osmi milionech, strukturu dalších příjmů festival nesděluje.

Zrušení plánovaného ročníku festivalu nemá v jeho historii obdobu, pravidelné vynechávání jednoho roku však bylo naopak v minulosti pravidlem: od konce 50. let až do roku 1994 se totiž střídal s přehlídkou v Moskvě.

Město by uvítalo náhradní akci

Pro Karlovy Vary a jejich okolí zrušení festivalu znamená, že přijdou o stamiliony korun, které na festivalu jeho účastníci každoročně utratí, řekla včera novinářům primátorka města Andrea Pfeffer Ferklová (ANO). „Mrzí nás to i proto, že podnikatelé, kteří počítali s výnosem, který z festivalu byl, tak budou v tomto ohledu ohroženi. Obávám se, že tato situace se bude promítat až do konce roku a festivaly, na které jsme tradičně v Karlových Varech zvyklí, letos asi nebudou,“ citovala primátorku města ČTK. Celková útrata návštěvníků v Karlových Varech dosahuje kolem 350 milionů korun.

Karlovy Vary každý rok poskytovaly festivalu osmimilionovou dotaci. Ta zatím zůstává v rozpočtu města. Pokud festival přijde s nějakým nápadem, jak uspořádat nějakou menší akci, tak ji město podpoří, protože opět přiláká do města návštěvníky, uvedla včera primátorka Andrea Pfeffer Ferklová.

Sezona bez festivalů Nucenou změnu plánů už ohlásila řada českých přehlídek a dalších kulturních akcí. Některé z nich podobně jako karlovarský festival letošní ročník vypouštějí, jiné zvolily omezení programu či posun do podzimního období. * Mezinárodní hudební festival Pražské jaro: jubilejní 75. ročník festivalu měl začít 7. května. Místo plánovaných 53 koncertů se uskuteční jen desítka živých přenosů, jež budou k dispozici zdarma na webu festivalu. Vybrané koncerty uvedou Česká televize a Český rozhlas. * Smetanova Litomyšl: hudební festival bude začátkem července tvořit jen cyklus komorních koncertů ve výjimečných prostorách a pro malý počet diváků. Závěrečné Velké finále se uskuteční na podzim. * Mezinárodní hudební festival Český Krumlov: posouvá se na přelom září a října. * Festival Leoše Janáčka v Moravskoslezském kraji: pro letošek zrušen. * Hudební festival Antonína Dvořáka v Příbrami: pro letošek zrušen. * Hudební festival Metronome Prague: z června přeložen na září. * Rock for People: pro letošek zrušen. * MFF Praha – Febiofest: z března přeložen na září. * Festival animovaných filmů Anifilm: přeložen z květnového termínu na říjen. * Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež ve Zlíně: přeložen z přelomu května a června na začátek září.

Výběr filmů se k divákům dostane

* Alespoň mírnou kompenzaci za vynechání letošního ročníku by divákům měla přinést tradiční akce Vary ve vašem kině. Její speciální verze letos přinese divákům do kin po celé České republice výběr snímků, které během letošních příprav zaujaly členy programového oddělení festivalu. Filmy by měly do kin přijít v původním festivalovém termínu (3.–11. 7. 2020). * MFF Karlovy Vary se zapojil do projektu We Are One: A Global Film Festival, který se uskuteční od 29. května na YouTube. Jde o desetidenní společnou akci nejvýznamnějších světových přehlídek, jako jsou Cannes, Benátky, Berlín, Londýn, Jeruzalém, Toronto, Sundance či Tribeca. Projekt iniciovaný pořadateli posledně jmenované přehlídky má pomoci sbírce pro Světovou zdravotnickou organizaci. Divákům nabídne hrané i dokumentární filmy či debaty s tvůrci. Filmy plánované do soutěží festivalů se však na programu nejspíš neobjeví. * V původním termínu letošního karlovarského festivalu se ve virtuálním prostředí uskuteční také velká část soutěžní přehlídky KVIFF Eastern Promises pro filmové profesionály.

 

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz