Náš festival má konečně evropský rozměr

Search
Close this search box.

8.2.2008 Právo str. 13 VÝCHODNÍ ČECHY Zdeněk Seiner8.2.2008 Právo str. 13 VÝCHODNÍ ČECHY Zdeněk Seiner

UMĚLECKÝ ŘEDITEL OPERNÍHO FESTIVALU SMETANOVA LITOMYŠL VOJTĚCH STŘÍTESKÝ ŘEKL V ROZHOVORU PRÁVU:

 

* Jubilejní, 50. mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl asi nebude tuctový.

 

Festival byl připravován s mimořádným předstihem, některé projekty jsou v něm čtyři pět roků. Ale některé se zrodily na poslední chvíli. Ve výsledku to bude festival takový, jaký jsme si přáli, konkurenceschopný na evropské hudební scéně. Překračuje hranice provinčního významu a je tam, kde jsme jej chtěli mít. Na první pohled je to Smetanův festival největší, nejdelší, nejbohatší, ale nejde o ta nej. Hlavní je spousta mimořádně kvalitní hudby při zachování mimořádné interpretační kvality.

* Bedřich Smetana by měl hrát hlavní roli?

Budeme jej prezentovat ve třech úrovních. Bude to především Smetana operní. Festival začne Libuší s Evou Urbanovou, potom bude premiéra Prodané nevěsty v podání opery Národního divadla v Praze. Pak nás čeká Smetana symfonický. Cyklus Má vlast bude hrát Česká filharmonie, kterou bude řídit Libor Pešek, a konečně to bude Smetana komorní. Uvedeme klavírní trio g moll a jeho klavírní cyklus Sny.

* Co ještě vypíchnout z nabitého programu?

Po 17 letech vracíme na festival nejoblíbenější operu Giuseppe Verdiho Nabucco, z Brna přivážíme Lazebníka sevillského, zařadili jsme opět projekt Dětské opery Praha Andílci. V závěrečném galakoncertu bude akcent kladen na 150. výročí narozeni Giacoma Pucciniho. Tvorbu oratorní či vokálně instrumentální zastoupí Peer Gynt, koncertní verze scénické hudby ke hře, kterou Edvard Grieg pro Ibsenovo drama složil. Mezi nejnáročnější projekty patří Bernsteinova symfonie Kaddish nebo Dvořákovo Rekviem v provedení České filharmonie a Českého filharmonického sboru.

* Smetanova Litomyšl se v posledních letech neobešla bez velkých premiér.

Letos to bude světová premiéra oratoria Sylvie Bodorové Mojžíš. Dopisuje se, v květnu se začne zkoušet. Aleš Bárta bude hrát v kapitulním chrámu i českou premiéru Novosvětské symfonie ve vlastním aranžmá pro sólové varhany. Zatím ji slyšeli jen posluchači v Japonsku. Hrát bude Boston Youth Symphony Orchestra, filharmonie o 105 hráčích. Největší zahraniční hvězdou instrumentální bude báječný turecký pianista Fazil Say. Bude hrát Gershwina.

Foto popis|

Regionální mutace| Právo – Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz