Na festival možná opět přijede prezident Klaus

Search
Close this search box.

8.2.2011 Svitavský deník str. 3 Svitavsko (ik, čtk) 


 

Předprodej vstupenek na Smetanovu Litomyšl začne první březnovou středu.

Litomyšl – Organizátoři 53. ročníku hudebního festivalu Smetanova Litomyšl začnou prodávat vstupenky na představení ve středu 2. března v deset hodin. Lidé si je tradičně mohou koupit osobně na místech sítě TicketPortal, objednat telefonicky, písemně nebo online přes internet.
K dispozici bude 23500 lístků. „Nákup přes internet je nejvíce využívaný a také nejspolehlivější. Během dvou hodin prodáme ta nejlukrativnější místa a během týdne asi sedmdesát procent vstupenek," řekl Leoš Krejčí, umělecký produkční festivalu Smetanova Litomyšl.
Festival, který se koná od 10. června do 4. července, nese podtitul Mundus Vocalis (Vokální svět). Letos nabídne dvacet sedm pořadů, z toho některé se budou opakovat. Diváci se tedy mohou těšit na dvacet tři titulů, které jim představí operní i rockový zpěv. Sérii koncertů zahájí Smetanova Česká píseň a Beethovenova Óda na radost. Organizátoři rovněž jednají o účasti prezidenta Václava Klause.
„Letos se nám nepodařilo zařadit operní dílo Bedřicha Smetany. Byla to letitá tradice, bohužel ale žádné divadlo nemá na repertoáru jinou operu než Prodaná nevěsta. A tu jsme u nás uvedli už pětkrát," uvedl Krejčí. Pořadatelé proto zařadili do programu představení Lohengrin a Dalibor – Příběhy bájných rytířů. Diváci budou moci posoudit, zda měli pravdu doboví kritici, když tvrdili, že Smetanova hudba není vlastenecká a že je skladatel příznivec Richarda Wagnera.
Operní žánr na festivalu zastoupí Janáčkova Její pastorkyňa a ve festivalových premiérách Pucciniho Turandot a Donizettiho Nápoj lásky. Letošní ročník připomene i řadu výročí. Uvede díla Antonína Dvořáka, Igora Stravinského nebo Gustava Mahlera. Ke třicetileté kariéře připravuje zvláštní koncert pěvkyně Dagmar Pecková.
„Jedním ze zásadních projektů bude provedení Šostakovičovy 13. symfonie Babí Jar při příležitosti sedmdesátého výročí nacistického masakru Židů ve stejnojmenné rokli. Bylo tam zavražděno téměř třicet čtyři tisíc lidí," dodal produkční. Festival zařazuje pravidelně do programu představení, která mají k vážné hudbě přilákat i děti a mladé lidi. V Litomyšli vystoupí mládežnická filharmonie z Bostonu. Pro děti zazní Miniopery od Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Koncert na přání tentokrát představí v symfonické podobě hity skupiny Queen, U2, Deep Purple a Rolling Stones. V ceně vstupenky na festival bude nově sleva na prohlídku zámku.
Rozpočet na letošní Smetanovu Litomyšl činí dvacet devět milionů korun. Festival má ale významné partnery a sponzory. Podporuje ho také město Litomyšl a Pardubický kraj.

Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz