Na festival se vrátila opera Dalibor

Search
Close this search box.

7.7.2009 Svitavský deník str. 3 Svitavsko ZDENĚK VANDAS 
Smetanova Litomyšl

Litomyšl/ Operní soubor Národního divadla moravskoslezského Ostrava je pravidelným hostem Smetanova festivalu. Tentokrát speciálně pro Litomyšl nastudoval operu Dalibor. Na své domovské scéně bude inscenaci premiérovat až v září. Možno říci, že nelehkého úkolu se Ostravští zhostili se ctí. Scéna Jaroslava Maliny a režiséra Ilji Racka je poměrně jednoduchá a prostorově vyhovuje všem dějstvím. Známý dirigent Oliver Dohnányi vede orchestr zkušenou rukou. V prvním večeru se představilo spíše zahraniční obsazení. Pěvecky to u publika vyhrála mladá Slovenka Linda Ballová v roli Milady. Gianlucu Zampieriho jako Dalibora zaskočila malá nehoda hned při jeho vstupu na scénu. Byl přivlečen s popravčí kápí na obličeji a než mu ji stačili zbrojnoši sundat, zpívala už Milada „Jaký to zjev! To netušil můj zrak!…" Část diváků se v tom okamžiku tomu nepatřičně zasmála, ale nelze se divit.
Luciano Mastro, Dalibor reprízy, měl ve stejné situaci už jen černou pásku na očích a tady žádný problém nevznikl. Šestatřicetiletý Ital je pro tuto roli výborně disponován pěvecky i vizáží a především on zvedl úroveň inscenace strmě nahoru. Miladu zpívala Eva Dřízgová-Jirušová. V menších rolích se blýskli Petr Svetlík jako Vítek (však už zpívá i vévodu v Rigolettu), Jana Kačírková v úloze Jitky a zejména Martin Gurbal coby Budivoj, který zde před pár dny zazářil jako vodník v Rusalce.
Představení to bylo kvalitní, klasické, žádná násilná moderna a litomyšlské publikum, na provedení „svého" Dalibora obzvlášť háklivé, ho přijalo s vřelým ohlasem. Vždyť opera Dalibor zahajovala historii festivalu před šedesáti lety.

Foto autor| Foto: František Renza (SL)
Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz