Na festivalu Smetanova Litomyšl vystoupí i hvězdný americký tenor Marcello Giordano

Search
Close this search box.

28.2.2012 Hradecký deník str. 6 Kultura, televize LUKÁŠ DUBSKÝ


Letošní ročník má podtitul Pocta Pernštejnům. Předprodej vstupenek začíná již 7. března, loni se většina lístků prodala za dvě hodiny

Pardubice – Slavný hudební festival Smetanova Litomyšl letos přinese divákům 30 kvalitních pořadů. Volným podtitulem 54. ročníku této významné akce bude Pocta Pernštejnům. Litomyšlský zámek, který festival každoročně hostí, byl totiž poslední velkou stavbou mocného rodu Pernštejnů. Populární akce se uskuteční od 14. června do 8. července.
I přes stále složitější získávání financí na festival bude i letos rozpočet zhruba 28 milionů korun.
„Pořádání festivalu je rok od roku složitější. Pardubický kraj krátí skoro vše, ale dotaci na Smetanovu Litomyšl jsme ponechali ve výši 1,5 milionu korun. Je to největší částka, jakou přispíváme na jednotlivou akci," pravil hejtman Pardubického kraje Radko Martínek.

Opravují zámek

Letošní ročník bude trochu omezen rekonstrukcí zámeckého areálu.
„Regenerace zámeckého návrší má přesně stanovené termíny a musí být dokončena v roce 2013. Práce se tak nebudou moci zastavit ani v době konání festivalu. Stavební harmonogram je ale uzpůsoben tak, aby návštěvníci nebyli rušeni hlukem a prachem," uvedl starosta Litomyšle Michal Kortyš.
Omezené zázemí tak budou mít především umělci, přesuny se budou týkat také toalet a občerstvovacích stánků. Drobné obtíže spojené s rekonstrukcí by však měly do budoucna přinést pro festival dva nové koncertní prostory.

Operní rok

Festival bude letos vzdávat hold šlechtickému rodu Pernštejnů, rok 2012 je totiž Pernštejnským rokem.
„Pro Pardubický kraj je to velká výzva. Rod Pernštejnů zde zanechal mocné stopy, jako jsou hrady, zámky či rybníky. Spojení festivalu s Pernštejnským rokem bude mít především reprezentační význam," poznamenala ředitelka pardubického odborného pracoviště Národního památkového ústavu Naděžda Pemlová. Dramaturgie festivalu se letos hodně zaměřila na operu. Milovníci tohoto žánru tak uvidí hned šest různých oper – Smetanovu Prodanou nevěstu, La Traviatu od Verdiho, Bizetovu Carmen, operu La Bohéme od Pucciniho, po třiceti letech se vrátí Dvořákův Jakobín a v Nových Hradech se odehraje Purcellova Královna víl.
Hlavní hvězdou celého festivalu bude americký tenorista narozený na Sicílii Marcello Giordani.
„O jeho účasti se vyjednávalo několik let, Giordano vystoupí v České republice vůbec poprvé. Zatím ho mohli diváci vidět pouze v televizi v přenosech z newyorské Metropolitní opery," sdělil dramaturg Smetanovy Litomyšle Vojtěch Stříteský.
Předprodej na jednotlivé pořady začíná již ve středu 7. března. V loňském roce byl o vstupenky velký zájem, většina se jich prodala za pouhé dvě hodiny po zahájení předprodeje.

***

Program festivalu

14. června, 15. června Slavnostní zahajovací koncert – Česká filharmonie a Fazil Say 16. června Externí koncert ve Svitavách – Fazil Say Bedřich Smetana: Prodaná nevěsta 17. června Hvězdy operního nebe – Marcello Giordani (galakoncert světově proslulého tenora) 18. června Jiří Teml: Čert a Káči aneb Peklo v pekle (dětský muzikál) 19. června, 20. června Pavel Šporcl – La Folia (projekt houslového virtuosa na barokní téma) 21. června Greater Dallas Youth Orchestra – Obrázky z výstavy 22. června Giacomo Puccini: La Bohéme 23. června Varhanní koncert na téma: B­A­C­H Na hranách stylů – recitál Jaromíra Nohavici 24. června, 25. června Koncert na přání – Tmavomodrý svět J. J. (nejslavnější písně i orchestrální skladby z her, revuí a filmů Jiřího Voskovce, Jana Wericha a Jaroslava Ježka) 26. června Kanagawa University Symphonic Band (koncert předního japonského mládežnického tělesa dechových nástrojů z Jokohamy) 27. června Bohemia balet (výběr nejlepších choreografií tanečního souboru) 28. června Hudba a slovo (účinkuje Soňa Červená) 29. června, 30. června Georges Bizet: Carmen 30. června Externí koncert v Lanškrouně – Čtvero ročních dob 1. července Antonín Dvořák: Mše D dur, op. 86 Lužanská Pocta Pernštejnům – R. Baborák a vídeňští klasikové Simona Šaturová – Gloria 4. července Thomas Hampson – Lingua Angelorum 5., 6. a 7. července Barokní večer v Nových Hradech – Henry Purcell: Královna víl 6. července Antonín Dvořák: Jakobín 7. července Giuseppe Verdi: La Traviata 8. července Závěrečný koncert – Největší symfonické maličkosti (sólo pro Symfonický orchestr Českého rozhlasu)

Foto popis|
Region| Východní Čechy
Publikováno| Hradecký deník; Kultura, televize; 06
Publikováno| Krkonošský deník; Kultura, televize; 06
Publikováno| Chrudimský deník; Kultura, televize; 06
Publikováno| Jičínský deník; Kultura, televize; 06
Publikováno| Náchodský deník; Kultura, televize; 06
Publikováno| Svitavský deník; Kultura, televize; 06
Publikováno| Orlický deník; Kultura, televize; 06
Publikováno| Rychnovský deník; Kultura, televize; 06
Publikováno| Pardubický deník; Kultura, televize; 06
ID| 5e7e3e42-bb78-4621-8931-d1ccdda5440c

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz