Na jakou muziku zajít vyvětrat roušku?

Search
Close this search box.

TISK , Datum: 29.06.2020 , Zdroj: Deník N , Strana: 14 , Autor: PETR FRINTA , Vytištěno: 10 000 , Infotype: Nepojmenováno , Datum importu: 29.06.2020 08:01 , Rubrika: Kultura , Země: Česko

WEB , Datum: 27.06.2020 , Zdroj: denikn.cz , Strana: 0 , Autor: Petr Frinta , Datum importu: 29.06.2020 08:01 , RU / den: 41 097 , RU / měsíc: 358 647 , Celková návštěvnost: 41 097 , Rubrika: Kultura , Země: Česko

Přes překážky k posluchačům, v takovém tónu zní letošní festivalová sezona. Nabízíme vám stručný přehled toho, co byste neměli minout v úvahách, kam za muzikou letos v létě. Nová situace nahrává spíše komornějším festivalům.

Třeba si najdou nové pravidelné návštěvníky.

Normálně by sezona letních hudebních festivalů již měla za sebou dva z možných vrcholů a možná i jedno dilema. Kterou z dvojice ve stejné dny konaných festivalů (Rock for People versus Metronome) si vybrat? Pandemie i série navazujících opatření se však na podobě letošní sezony výrazně podepsaly, a to nejen tím, že v jejich původních datech téměř do jednoho „uzemnily“ velké festivaly. Ale i pořadatele událostí o poznání menších často donutily celý letošní ročník přeložit o rok.

Množství otazníků i značný objem nejistoty se však vznáší i nad festivaly, které o tisícových návštěvách zatím nesní. Povaha preventivních opatření, pod něž omezení počtu účastníků hromadných akcí spadá, je tekutá, neustále se proměňuje, k jejich uvolňování dochází postupně a ani při nejlepší vůli nemohou být tato pravidla závazná dlouhodobě, protože jejich podoba reaguje na aktuální průběh pandemie.

Řada festivalů proto měnila data a soupisky programu, ty současné se opírající téměř výhradně o domácí jména. Žhavým trendem je i průběžné přehodnocování rozhodnutí, zda již zrušený ročník festivalu nenahradit a neuskutečnit alespoň v omezené míře jako poděkování za věrnost fanouškovské obci.

Pokud proto v jiných letech festivalová sezona připomíná dobře zajetý jízdní řád, letos je plná nejistot, a to nejen na straně pořadatelů, ale i diváků. Zřejmě dlouho se nestalo a nestane, že by celé léto mohlo být vyprodané, pravda, spíše díky snížené kapacitě na několik set až jednu tisícovku návštěvníků. Přijet na festival na poslední chvíli naslepo bez lístků zkrátka nemusí být dobrou volbou. První pravidlo pro přežití festivalu tedy letos zní: vstupenky raději v předprodeji!

Na dobrodružném charakteru letošní sezoně ještě přidávají nejen zmíněná rozhodnutí na poslední chvíli, ale i atypické pokusy o vyplnění mezer na trhu. Mnoho hudebních klubů se rozhodlo nahradit vypadnuvší příjmy z jarních měsíců koncerty přes léto, kdy za normálních okolností právě festivaly činí klubová vystoupení nerentabilními.

Ze všech těchto důvodů si následující výčet ani neklade nárok být vyčerpávajícím shrnutím veškerého dění. Mnohé akce ještě přibudou, jiné se nakonec možná díky zásahu vyšších sil nebudou moci uskutečnit. Zároveň je tento průřez příležitostí upozornit na řadu menších akcí v krajích, které dlouhodobě zůstávají v mediálním stínu větších událostí, třebaže pro rozvoj regionální kultury mají zásadní vliv.

FESTIVALY NEJSOU JEN ROCK

Událostí, jež má lví podíl na tom, že Česko je i dnes vnímáno jako velmoc v kategorii vážné hudby, je Smetanova Litomyšl. Ani jejímu dvaašedesátému ročníku se nevyhnuly organizační šachy znamenající mimo jiné přeložení slavnostního zahájení na 2. 7. i výrazné změny programu. Namísto velkolepých oper a symfonií je páteří letošního pokračování především komorní hudba. Zkrácení dat s sebou přineslo i rozhodnutí v uskutečnit v jeden den více akcí, a tím i zpřístupnit některá další místa. V rámci doprovodného programu pak až do začátku září město zaplní řada objektů a instalací, ale i video artu k ústřednímu tématu společnému jak hudební, tak výtvarné části: naději.

Smetanova Litomyšl však není jediným domácím svatostánkem vážné hudby, za ní můžete vyrazit i do Jihlavy (Mahler Jihlava, 7. 7.– 30. 11.), na zámky a další památky Jesenicka (Klášterní hudební slavnosti, 1. 7.– 25. 9., z programu vybíráme Španělský večer s Carmen, myšleno stejnojmennou operou), do Ostravy (Dny nové opery Ostrava s každoročním přídělem premiér, 28. – 30. 8.) a s vážnou hudbou je zčásti spjatý i Mezinárodní kytarový festival Brno (1. 8. – 7. 8.), v jehož rámci je možné absolvovat i výuku od mnoha vystupujících a získat podporu, jste-li učiteli hry na hudební nástroje.

MULTIKULTI

Rysem spojujícím mnoho festivalů napříč regiony i daty je širší dramaturgické rozkročení. Na následujících akcích se proto setkáte nejen s různými hudebními žánry, ale i propojením festivalu s divadlem, výtvarným uměním nebo literaturou. Slovácké léto (3. – 12. 7., Uherské Hradiště) zahrnuje nejen rock (Mňága a Žďorp, Tabák) a folk (Pokáč, Fleret), ale i sport (beach volejbal, běhy různé délky a obtížnosti). Českou rockovou a punkovou klasiku protřepe a promíchá VlčkoviceFest (10.– 12. 7., Vlčovice), jejímž hlavním lákadlem je folk punk Znouzectnosti. Okolojeles 2020 (17.–18. 7., Vysočina) prokládá domácí alternativu od garážového rocku (Beps’n´Johnnies) po rap (Stříbrný Rafael, Laokoon) čtením a přednáškami. Plus lákavý slogan „kdo přijede na kole, má jedno pivo zdarma“.

Putovní sestavu napříč styly, od otřesného popu (Marek Ztracený) po skvělý rap (Yzomandias) zhlédne nejprve Brněnský letokruh (15.– 18. 7.) a později Hradecký letokruh (22. – 25. 7.). KUKOKLI (24. – 25. 7. Chrastava, z hudebního programu vyzdvihujeme domácí mnohá ocenění sesbíravší alternativu Kalle) klade důraz na divadelní část. Colour Meeting (24. – 25. 7., Polička) mate názvem upomínající slavnější ostravské kolegy, třebaže se letošní programy obou akcí až tak neliší, z nadupané sestavy můžeme upozornit na talentovanou mladou písničkářku Amelii Siba.

Studnice (31. 7.–1. 8., Hlinsko) láká kromě okrajů i na popová jména jako Monkey Business nebo Skyline. Za čerstvými jmény včetně objevu slovenského rapu Edův Syn můžete vyrazit i do Mariánských Lázní na Moody Moon Noize (30. 7. – 2. 8.). Do Kadaně vás na Poletíme?, Please the Trees nebo talk show Na stojáka zavede pARTy ve Františkánu (15. 8.), punk s folkem spojuje Paseka (22. 8., Trojanovice) a i v této kategorii festivalů má sezona jasný finiš v podobě Coolu v plotě (28. – 29. 8., Písek s premiérou nového alba v Praze žijícího anglického písničkáře Jamese Harriese).

CO ZBYLO Z DINOSAURŮ

Některé velké festivaly se na rozdíl do kolegů rozhodly na poslední chvíli (všechny tři akce byly ohlášeny až v polovině června) upříst v původních datech alespoň náhradní program, opírající se opět převážně o tuzemská jména. Spojeno to však bylo i se změnou názvu. Zatímco u NeFestivalu Colours of Ostrava (15 . – 18. 7., Dolní Vítkovice, kromě domácích interpretů i bosenští Dubioza Kolektiv a celodenní diskusní fórum Meltingpot) je vazba zřejmá, u Josefoff open (7. – 9. 8., Jaroměř se zvláštním hostem v podání německého pivního thrash metalu Tankard) je souvislost s Brutal Assaultem již mlhavější a u Bojiště žije! (17. 7., Trutnov, ujít si nenechejte mladou naději Sněť) návaznost na Obscene Extreme lze jen tušit.

Dvěma festivalům zaměřeným na elektronickou taneční tvorbu se podařilo zajistit si podzimní data. Liquicity Prague se odehraje 5. 9. v Praze a Let It Roll on Tour v ostravském Trojhalí Karolina 10. – 11. 10.

NĚKDO TO PŘESTO RÁD JEDNOBAREVNÉ

Těm, kteří jedou „za svými“, není třeba následující data připomínat. Pokud ale hledáte žánrové čisté matiné, tak dle preferencí můžete takto.

Pro okované metly nastane vrchol sezóny na Enter the Eternal Fire (24. – 25. 7., Volyně s nejlepší kapelou s nejhorším názvem v podáni italských Sadist a jejich precizního technického death metalu), pro ty tradičnější na Chod Rocku (14. – 15. 8., Domažlice).

Notoričtí popaři vyrazí už v červenci do Kosic (ne, opravdu to nejsou Košice) na Kosi na Vsi (11. 7.).

V rytmech housu lze do rána protančit střevíce na Vision Fest Český Šternberk (11. 7.) anebo na EXIT On The PRIGL (18. 7., jak název prozrazuje, konaném v Brně s v Čechách již zdomácnělým Chrisem Sadlerem). Navzdory názvu je přímočaře přes střední proud českého rocku střižený „nejvýše položený festival v ČR“, Harrachovská Keltská noc (6.–8. 8.), na níž tím nezajímavějším budou Wohnouti.

Punkeři si na Pod Parou (Vyškov, 13.–15. 8.) dají každoroční dostaveníčko s domácí i zahraniční punkovou, ska a hardcore špičkou. Průřez současnou experimentální hudbou představí pražský kolektiv promotérů Jednota na jednodenní Jednotě kalvárie (22. 8. Ostré u Úštěka) a stejný víkend (21. – 22. 8.) může konzervativní část publika zhlédnout domácí rock, punk a hip hop na Brod 1995.

Prázdniny, a tím i letní festivalovou sezonu odzvoní trojice akcí poslední prázdninový víkend: Summer Hip Hop Fest proběhne 29. 8. tradičně v Hradci Králové, ale netradičně jen s českými interprety a uvnitř, Prague Gothic Treffen (28.–29. 8., různá místa v Praze) cílí na fanoušky gotického rocku a přidružených žánrů, a konečně zazpívat postaru si můžete na Mohelnickém folk festu (28.–30. 8.).

TAJNÝ TIP

Naším tipem je nenápadný festival, který si naše srdce získal během loňského ročníku. Bylo by samozřejmě lepší, kdyby i nadále zůstal utajený a jezdilo na něj co nejméně lidí, ale nefér by to bylo přinejmenším vůči vystupujícím a pořadatelům.

Dramaturgický koncept Dobršské brány je jednoduchý: vystupující každého

ročníku spojuje jejich nástroj. Letos se do malebné pošumavské obce 14. – 15. 8. sjedou interpreti i fanoušci kategorie „akordeon a foukací harmonika“, a to včetně finské legendy Kimmo Pohjonena.

ZVÍŘÁTKO NA KONEC

Z kategorie největších bizarností je program Kulturního léta v pražských Letňanech (červen–září), Michal David, finalisté SuperStar, muzikály anebo Olga Lounová jsou opravdu pro jen otrlé.

 

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz