Na konec opera a Kate Royal

Search
Close this search box.

3.7.2009 Mladá fronta DNES str. 5 Kultura – kraj Pardubický MARTIN ŤOPEK
SERVIS NA LÉTO O víkendu končí přehlídka vážné hudby Smetanova Litomyšl

Litomyšl – Nadchází poslední víkend Smetanovy Litomyšle. Po něm přijde už pouze závěrečné pondělí s galakoncertem.
Už od jeho vzniku patří k festivalu Smetanova opera Dalibor. Před šedesáti lety toto dílo s libretem od Josefa Wenziga a Ervína Špindlera otevíralo historii Smetanovy Litomyšle. U příležitosti šedesátého výročí připravil novou inscenaci opery režisér Ilja Racek. Premiéru nového provedení mohou návštěvnicí vidět dnes, repríza je připravena na sobotu. "Je to skutečně úplně první představení Rackova zpracování, které ještě nikde nebylo uvedené. Proto ho také dáváme dva dny po sobě, takže tady diváci uvidí nejen premiéru, ale i první reprízu nové inscenace," řekla Eva Piknová, organizátorka festivalu. Obě představení budou uvedena na druhém zámeckém nádvoří v devět hodin večer.
Na neděli jsou připraveny dvě hudební akce. V den výročí příchodu Konstantina a Metoděje se hraje tradiční děkovná bohoslužba – cyrilometodějskámše. Dopolední představení bude celebrovat Tomáš Halík.

Mše se zúčastní Colorado Symphony Chorus
Na sedmou hodinu večerní je připraveno Requiem od Guiseppa Verdiho. Provedení slavné Mše za zemřelé za zúčastní také 160 členů amerického sboru Colorado Symphony Chorus. Hrát budou spojené východočeské orchestry, Filharmonie Hradec Králové a Komorní filharmonie Pardubice, které povede dirigent DuainWolfe.
V pondělí bude závěrečný koncert Hvězdy operního nebe. Organizátoři museli narychlo řešit problémy s hlavní hvězdou večera. Nakonec namísto původně oznámené Annette Dasch vystoupí v galakoncertu uzavírajícím litomyšlský program festivalu anglická sopranistka Kate Royal.
"Pěvkyně Dash nám z rodinných důvodů účast na poslední chvíli odřekla, ale Kate Royal je stejně špičková světová hvězda," řekla Piknová. Pražskou komorní filharmonii povede dirigent Jakub Hrůša.
Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl je po Pražském jaru druhým nejstarším hudebním festivalem v České republice, zároveň patří k největším pravidelným festivalům klasické hudby u nás už od roku 1949.
Tehdy byl v rodišti zakladatele české národní hudby Bedřicha Smetany pořádán velký hudební festival. Jeho hlavní programovou náplní jsou operní inscenace, koncertní provádění oper, tedy formy, v nichž je dominantou vokální umění. Stranou však nezůstává ani hudba symfonická, instrumentální či komorní, prostor zde nachází balet stejně jako koncerty chrámové, promenádní nebo přesahující do jiných žánrů. Mezi interprety patří významní zahraniční hosté i přední domácí sólisté a soubory. Festival si zakládá také na věhlasných dirigentech, kteří soubory vedou.
Centrem festivalového dění je areál Státního zámku Litomyšl, který byl v roce 1999 zapsán na Seznam kulturního světového dědictví UNESCO. Hlavní pořady se konají zejména v akusticky příznivém druhém nádvoří s unikátním výsuvným zastřešením, ale také v audienčním sále zámku, v jeho unikátním divadélku a kapli, v litomyšlských chrámech, ve Smetanově domě. Pravidelně jsou vybrané koncerty pořádány také ve vybraných místech kraje.
Smetanova Litomyšl není oblíbená jenom proto, že na ni vystupují špičkové soubory a sólisté. Posluchače získala i tím, že poskytuje nevšední zážitky mimo běžný ruch a shon, v místě s mimořádným géniem loci. Duch Bedřicha Smetany je zkrátka v Litomyšli stále přítomný.

Foto popis| PO VÍKENDU SE KONČÍ. Naposledy se letos sejdou návštěvníci na litomyšlském zámku v pondělí.
Foto autor| FOTO:MAFA – RADEK KALHOUS

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz